پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ ,2 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
برخی از هنرپیشگان ایرانی در مجامع بین المللی و جشنواره های خارجی به طور نامتعارف و خارج از عرف کشورمان ظاهر می شوند.
به گزارش عصرهامون به نقل از راه دانا؛ در سال های اخیر سینمای ایران در جهان خوش درخشیده است و تقریبا می توان گفت که در اکثر جشنواره های بین المللی حداقل یک فیلم از سینمای ایران برنده جوایزی شده است.
اما نکته جالب توجه حضور بازیگران ایرانی در این جشنواره ها و حواشی ای است که برای خود به وجود آوردند؛ بازیگرانی که از ماه ها قبل تر برای حضور در جشنواره های خارجی لباس های خاصی را طراحی می کنند و به شدت از الگوهای غربی پیروی می کنند اما این تمام ماجرا نیست، در بین بازیگران اروپایی و هالیوودی همیشه یک نوع پوشش خاص و رسمی از آن ها می بینیم اما بازیگران ما متاسفانه الگوهایشان را از بین هنرمندان درجه چندم خارجی که بیشتر از این که هنر خود را بتوانند به نمایش بگذارند سعی دارند با اندام و پوشش خود نقص هنری و حرفه ای شان را بپوشانند، تقلید می کنند.
پوشش نامتعارف این بازیگران ایرانی در فستیوال های بین المللی گاها سوژه رسانه های داخلی و خارجی شده اما موردی که بیشتر از هرچیزی همگان را به تعجب واداشته دست دادن هنرمندان ایرانی با افراد نامحرم غیرمسلمان است.

Image result for ‫دست دادن نوید محمد زاده جشنواره ونیز‬‎
Image result for ‫دست دادن نوید محمد زاده جشنواره ونیز‬‎
در سال های گذشته مرحوم عباس کیارستمی با کاترین دونوو داور جشنواره کن روبوسی کرد و جنجال زیادی را با این حرکت در داخل کشور آفرید.
در مراسم گشایش شصت و هفتمین دوره جشنواره کن، وقتی اعضای هیأت داوران در حال عبور از فرش قرمز جشنواره بودند، ژیل ژاکوب به عنوان رئیس جشنواره به استقبال از آنان می‌رود.
ژیل ژاکوب با همه زنان عضو هیأت داوران روبوسی می‌کند و وقتی نوبت به لیلا حاتمی، یکی از اعضای هیأت داوران آن سال، می‌رسد، این هنرپیشه زن سینمای ایران نیز با او دست می دهد و روبوسی می کند.
 فاطمه معتمدآریا نیز چند قبل در جشنواره ای در کشور فرانسه با حجابی نامتعارف با مجری برنامه روبوسی کرد؛ وی که چندی قبل مشکل سینمای ایران را نداشتن برخی صحنه ها و اتفاقات خاص همچون بوسیدن زن و مرد توسط یکدیگر دانسته بود، بعد از بوسیده شدن توسط مجری مرد مراسم، واکنشی جالب از خود نشان می دهد تا ظاهرا تاکید کند، مشکلات سینمای ایران در حال حل شدن است.
 
 


در شصت و ششمین جشنواره فیلم کن اصغر فرهادی به پاس تقدیر از بازیگر محبوب خود، در لحظه‌ای که مجری جشنواره نام «برنیس بژو» را اعلام می کند در حرکتی تامل برانگیر با این بازیگر روبوسی کرده و به این شکل تشکر خود را از وی اعلام می کند، جالب تر اینجاست که رسانه‌های خارجی از «برنیس بژو»  به عنوان بازیگر پورنو نیز یاد می‌کنند.
 
Image result for ‫بازیگرانی که در جشنواره های خارجی به نامحرم دست دادند‬‎
چندی پیش نیز دست دادن نوید محمدزاده با داور زن جشنواره فیلم ونیز که به خاطر فیلم بدون تاریخ بدون امضا در آن حضور یافته بود، خبرساز شد.
Related image
 
در جدیدترین مورد نیز ترانه علیدوستی بازیگر سینمای ایران که قبلا هنگامی که در چنین شرایطی در جشنواره های خارجی قرار گرفته بود از دست دادن به مردان امتناع کرده بود این بار اما در جشنواره ای در توکیو با دست دادن با یک بازیگر مرد، همه را متعجب کرد.

این که بازیگران ما همیشه و همه جا از محدودیت های سینمای ایران و سانسورهایش می گویند، ممکن است این فکر به ذهن مخاطبان خطور کند که منظورشان آزادی های بیان و اندیشه است، البته در چند سال اخیر به وضوح دیده ایم که فیلمسازان ما هر فیلمی که دلشان می خواهد می سازند تا جایی که ابتذال را به وفور در آثارشان می بینیم، اما مساله اینجاست که با توجه به حضور این عزیزان در جشنواره های خارجی و حواشی ای که به وجود می آورند، به ما می فهماند منظورشان از محدودیت و سانسور مسئله حجاب و روابط اروتیک است؛ این مساله دیگر ربطی به سینما و یا محدودیت های حکومتی و ممیزی ندارد، بلکه اینجا حرف اول و آخر را فرهنگ کشورمان می زند؛ این بازیگران که با حجاب مشکل دارند در واقع می توان گفت که با دین اسلام به مخالفت برخاسته اند و این جا است که باید تجدید نظری در انتخاب مذهب و محل زندگیشان کنند.
 
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۵۸۲۷


ارسال