پنجشنبه ۱۲ تير ۱۳۹۹ ,2 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۶ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۰۰
نظر نمایندگان مجلس درباره طرح حذف دلار از معادلات؛
دلار امریکا در حال افول است/ باید از وابستگی به دلار در مبادلات بین‌المللی خلاص شویم
 
مجلس شورای اسلامی به عنوان قانون گذار برای تسهیل اقدامات پیشگیرانه دولت طرح ها و پیشنهاداتی را در پیش دارد که می توان از آنها تحت عنوان آماده باش مجلس برای مقابله با تحریم ها یاد کرد. طرح هایی که هر یک به نوبه خود می تواند اولا از آسیب های احتمالی تحریم های جدید آمریکا جلوگیری کرده و از طرفی دیگر، قدمی برای مقابله با اقدامات خصمانه ترامپ علیه ایران باشد.
به گزارش عصرهامون به نقل از  راه دانا؛ تحریم های جدید اعمال شده از سوی آمریکا هرچند تکراری بر اقدامات گذشته و خصمانه استکبار جهانی علیه ملت ایران است اما بدون شک برای مقابله با آنها باید اقدامات پیشگیرانه ای صورت گیرد تا همچون گذشته، تحریم ها ایستادگی ملت ایران در مقابل آمریکا و یارانش را خدشه دار نکند.
 
در همین زمینه مجلس شورای اسلامی به عنوان قانون گذار برای تسهیل اقدامات پیشگیرانه دولت طرح ها و پیشنهاداتی را در پیش دارد که می توان از آنها تحت عنوان آماده باش مجلس برای مقابله با تحریم ها یاد کرد. طرح هایی که هر یک به نوبه خود می تواند اولا از آسیب های احتمالی تحریم های جدید آمریکا جلوگیری کرده و از طرفی دیگر، قدمی برای مقابله با اقدامات خصمانه ترامپ علیه ایران باشد. در این خصوص نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز نظرات خود را مطرح کرده اند که در ادامه آن را می خوانید.
 
عضو فراکسیون امید مجلس:‏
باید از وابستگی به دلار در مبادلات بین‌المللی خلاص شویم‏/ انحصاری بودن دلار به ‏ضرر کشور است
احمد بیگدلی در گفت‌وگو با خبرنگار موج رسا; با اشاره به طرح مجلس در خصوص ‏حذف دلار از مبادلات اظهار کرد: این طرح به نظرم طرح خوبی است که باید بیشتر بر ‏روی آن کار شود.‏
وی با بیان اینکه باید ارزش پول کشورمان را بالا ببریم، عنوان کرد: در این صورت ‏حذف دلار به طور یقین هیچ مشکلی را ایجاد نخواهد کرد.‏
عضو فراکسیون امید مجلس با تاکید بر اینکه حذف دلار بهترین کاری است که می‌توان ‏انجام داد، افزود: دولت در درجه نخست باید بر روی پول ملی و افزایش ارزش آن کار ‏کند.‏
وی با اشاره به اینکه باید بر روی پیمان‌های دو جانبه و چندجانبه پولی هم تمرکز کرد، ‏گفت: باید در برخی از مبادلات تجاری نیز پول دیگری را جایگزین دلار کنیم.‏
بیگدلی با بیان اینکه این طرح نیاز به کار کارشناسی بیشتر نیز دارد، خاطرنشان کرد: به ‏نظر بنده با مهیا کردن برخی شرایط حذف دلار بهترین راهکار در شرایط فعلی است.‏
وی با تاکید بر اینکه باید از وابستگی به دلار در مبادلات بین‌المللی خلاص شویم، گفت: ‏انحصاری بودن دلار و یا هر پول دیگری به ضرر کشور و منافع ملی ما است.‏
نماینده مردم خدابنده در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید راهکاری ارائه شود تا ‏دلارهای خانگی نیز تعیین تکلیف شوند، اظهار کرد: دولت باید با تدوین سیاست‌هایی ‏تشویقی در این زمینه وارد شود.
 
 
حمایت نمایندگان مجلس از طرح حذف دلار و تنبیه کشورهای همکار آمریکا/بازی دلار و تحریم بر اقتصاد ایران اثری ندارد
به نقل از عصرهامون، حمایت از دو طرح جدید در مجلس با عناوین«حذف دلار از معاملات بین المللی» و «تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران» اقدامی پیشگیرانه برای مقابله با تحریم های خصمانه علیه ملت ایران است که از یک سو از آسیب های احتمالی تحریم های جدید آمریکا جلوگیری کرده و از طرفی دیگر، قدمی برای مقابله با اقدامات خصمانه ترامپ علیه ایران باشد.
در همین راستا جمعی از نمایندگان مردم سیستان وبلوچستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه نقش اقتصادی ایران در دنیا قابل حذف نیست، گفتند: آمریکا نمی تواند با بازی دلار و تحریم بر اقتصاد ایران تأثیر بگذارد.
 
به نمایش گذاشتن اقتدار ایران با تصویب حذف دلار از معاملات بین المللی
محمد باسط درازهی نماینده مردم سراوان در گفت و گو با عصرهامون ضمن اعلام حمایت از طرح حذف دلار معاملات بین المللی و تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران اظهار کرد: حذف دلار از معاملات برخی از کشور ها در دستور کار قرار دارد که کلیات طرح در مجلس و دولت مطرح شده و در روز های آینده بحث های بیشتری در این مورد انجام می شود.
وی با بیان اینکه آمریکا تمام تلاش خود را برای به صفر رساندن فروش نفت ایران به کار گرفته است، گفت: هرگز فروش نفت ایران به صفر نخواهد رسید و جای نگرانی برای ملت ایران وجود ندارد چرا که ساز و کار اولیه انجام شده و فروش نفت از طریق دیگری ادامه پیدا می کند‌.
به گفته وی، برخی از طرح ها باید با اکثریت آرا تصویب شود و در بحث دو طرح مطرح شده و مقابل افرادی که چشم طمع به کشور دوخته اند و در صدد متشنج کردن افکار بین المللی علیه کشور هستند، باید برای نشان دادن اقتدار حاکمیت با همبستگی و به دور از هر گونه جناح و جریان، انتظار می رود بالاترین رأی مثبت را بگیرد.
درازهی با بیان اینکه تصویب دو طرح حذف دلار از معاملات بین المللی و تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم ها علیه ایران در روابط مالی و اعتباری موجب تسهیل فروش نفت می شود، خاطر نشان کرد: نقش اقتصادی ایران در دنیا قابل حذف نیست چرا که ایران  کشوری است که قسمتی از نفت بسیاری از کشور ها را تأمین می کند.
وی تصریح کرد: عربستان نتوانست به قولی که به آمریکا و برخی از هم دستان خود در خصوص پوشش و جبران کاهش نفتی که از ایران حذف می شود، عمل کند و بازار اقتصادی دنیا را با چالش مواجه می کند.
نماینده مردم سراوان با اشاره به همراهی برخی از کشور ها با ایران، گفت: نفت ایران برای کشورهای روسیه، چین، ژاپن، هند، آفریقای جنوبی و دیگر کشور ها به صرفه است و شرایط بین المللی به گونه ای نخواهد بود که بتواند ایران را از صفحه اقتصادی دنیا حذف کند.
 
تصویب طرح حذف دلار از معاملات بین المللی قدمی به سوی خودکفایی
عبدالغفور ایرانژاد نماینده مردم چابهار هم در این خصوص به عصرهامون گفت: دو طرح مذکور که به تازگی در مجلس شورای اسلامی در حال مطرح شدن است در خصوص حذف تدریجی دلار از مبادلات غیرضروری می باشد که می تواند زمینه ثبات پولی ایران را به لحاظ ارزش گذاری  ایجاد کند.
وی با اشاره به مواضع مناسب ایران در مقابل کشورهایی که دست به تحریم ایران می زنند، افزود: محدودیت های تجاری و اقتصادی در نظر گرفته شده در این طرح ها می تواند مقابله به مثل مناسبی برای کشورهایی باشد که با اقدامات غیرمنصفانه نسبت به محدودیت و تحریم ایران در همکاری با آمریکا اقدام می کنند.
نماینده مردم چابهار ادامه داد: در صورت تصویب این دو طرح در مجلس شورای اسلامی، برخی از کشورهایی که هم ایران را تحریم کرده اند و هم از منافع اقتصادی ما بهره مند هستند مجبورند بین این دو گرایش یکی را انتخاب کنند.
وی با اشاره به تاثیر این طرح ها در کاهش مشارکت برخی کشورهایی که با آمریکا وارد تحریم ایران شده اند، تاکید کرد: با توجه به اینکه ایران نقش اقتصادی غیرقابل حذفی در دنیا دارد، آمریکا نخواهد توانست با بازی دلار و تحریم بر اقتصاد ایران تأثیر بگذارد در صورتی که ایران مواضع قدرتمندی به خود گیرد.
نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اقدامات پیشگیرانه برای کشور مطرح کرد: اگر در مقابل کشورهایی که همواره قصد محدودیت ایران را دارند به همان میزان رفتار تحریماتی داشته باشیم مطمئنا مواضع کشور در همه زمینه ها حفظ خواهد شد.
ایرانژاد در پایان خاطرنشان کرد: این طرح ها در حال پیگیری در مجلس است که با رسیدگی و بررسی دقیق نمایندگان مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار می گیرد تا بتوان بهترین تصمیم را برای ایجاد مواضع مناسب ایران در دنیا اتخاذ کرد.
 
نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس عنوان کرد؛
دست رد به سینه آمریکا با حذف دلار از معاملات بین المللی/با ۲ طرح ارائه شده مجلس کشور را از بن بست خارج خواهیم کرد
یحیی کمالی پور نماینده مردم جیرفت و عنبر آباد در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با راه آرمان ؛ با اشاره به ارائه دو طرح «حذف دلار از معاملات بین المللی» و «تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران» مجلس شورای اسلامی گفت: امروز تنها ایران نیست که از اقدامات یک جانبه گرایی آمریکا در معرض آسیب و خطر قرار گرفته است؛بلکه تعداد زیادی از کشورهای هم پیمان آمریکا به دلیل یک جانبه گرایی این دولت متضرر شده اند.
وی با بیان اینکه کشورهایی همچون چین، روسیه و حتی کشورهای اروپایی از اقدامات و تصمیمات آمریکا متضرر شده اند، ادامه داد: افزایش تعرفه ها بر برخی از اقلام و خروج از برخی معاهدات و قرار دادهای بین المللی توسط آمریکا  که ضررش متوجه برخی از کشورهای منطقه شده است.
نائب رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: لذا اگر بتوانیم شرایط را به سمتی سوق دهیم که کشورهایی که به نوعی از اقدامات آمریکا متضرر شده اند، در کنار هم قرار بگیردند و یک جبهه واحد اقتصادی را تشکیل دهند می تواند به انزوای آمریکا کمک کند.
کمالی پور تصریح کرد:معتقدم که اگر ما بتوانیم این اقدامات را انجام دهیم و دلار را از معاملات و معادهدات بین المللی در حوزه اقتصاد حذف کنیم؛ همچنین با پول پایه کشورهای منطقه تجارت کنیم ؛هم می توانیم دست رد به سینه آمریکا بزنیم و هم اقدامات تحریمی یک جانبه گرایی آمریکا رنگ خود را از دست خواهد داد.
نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی افزود:کشورهای دیگر دنیا هم به این نتیجه رسیده اند که دلار را از معاملات تجاری خود حذف کنند؛ در نتیجه شاهد اقتصاد پویا  ارز داخلی مورد توافق کشورهای مختلف می توانیم باشیم.
وی در پایان خاطر نشان کرد: قطعا با دو طرح «حذف دلار از معاملات بین المللی» و «تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران»  موافق هستم و  تلاش خواهیم کرد که شرایطی بتواند پیش آید که از بن بست هایی که برای کشورمان ایجاد کرده اند خارج شویم.
 
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس:
از ۲ طرح مجلس در راستای حفظ منافع ملی ایران حمایت خواهیم کرد/استراتژی کشور را باید بر مبنای حذف دلار و تنبیه کشورهای همکار آمریکا قرار دهیم
محمد مهدی زاهدی نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با راه آرمان  با اشاره به ارائه دو طرح «حذف دلار از معاملات بین المللی» و «تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران» مجلس شورای اسلامی گفت: این دو طرح در راستای مقابله با اقداماتی است که آمریکا انجام می دهد، است.
وی با بیان اینکه شکی وجود ندارد که ما باید اقدامات متقابلی را در برابر اقدامات آمریکا انجام دهیم، عنوان کرد: این اقدامات می تواند در عرصه های سیاسی، اقتصادی، امنیتی و … باشد که برخی از این اقدامات به درون و برخی دیگر به بیرون از کشور بر می گردد.
زاهدی ادامه داد: لذا باید طرح هایی که به مجلس ارائه شده است مورد بررسی قرار بگیرند و به گونه ای نباشند رابطه کشورهایی که با ما همراهی می کنند دچار آسیب شود.
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه اصل این است که ما باید با توطئه های آمریکا مقابله کنیم، ابراز کرد: اینکه دولت،مجلس ، قوه قضائیه و ارکان نظام  همه با هم بتوانند کارها را پیش ببرند خود این مسئله اثر بخشی بیشتری از قانون گذاری خواهد داشت.
نماینده مردم کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه دو طرح یاد شده باید در کمیسیون های مربوطه مورد بررسی قرار بگیرند، گفت:  از دو طرح چنانچه حافظ منافع ملی باشد حمایت خواهیم کرد.
زاهدی با تأکید بر اینکه حذف دلار باید در مبادلات بین المللی کشور اتفاق بیافتد، تصریح کرد:بسیاری از کشورها  همچون چین و روسیه به این نتیجه رسیده اند که دلار را باید از مبادلات خود حذف کنند و این استراتژی در کشورهای دیگر هم باید ایجاد می شود؛ بنابراین حتما باید استراتژی کشورمان مبنی بر حذف دلار از مبادلات باشد.
 
نماینده مردم ایلام در مجلس:
طرح "حذف دلار از معاملات" بازی اقتصادی امریکا را خنثی می کند/ تنبیه کشورهای شریک امریکا در تحریم علیه ایران
 
"سلام امینی"، نماینده حوزه انتخابیه ایلام در مجلس در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار سیاسی ایلام بیدار در خصوص طرح حذف دلار از معاملات بین المللی در مجلس گفت: بنده موافق حذف دلار از معاملات بین المللی هستم و کشورهای دنیا هم به تدریج به این سمت حرکت می کنند.
وی با اشاره به نقش و قلدری امریکا در تأثیرگذاری دلار گفت: اکثر کشورها به دنبال این هستند که دلار را از معاملات خود حذف کنند و این موضوعی است که به نفع آن کشور تمام می شود.
امینی تأکید کرد: حذف دلار و ایجاد پیمان های دو جانبه پولی با کشورهایی چون روسیه و چین باعث می شود تا عملا امریکایی ها نتوانند با بازی دلار و تحریم بر اقتصاد ایران تأثیر بگذارند.
نماینده مردم ایلام در مجلس در ادامه به طرح "تنبیه کشورهای همکار امریکا در اعمال تحریم علیه ایران" اشاره و گفت: تصویب این طرح باعث می شود تا برخی از کشورهایی که هم در تحریم ایران مشارکت دارند و هم از منافع اقتصادی ایران بهره مند می شوند بین این دو موضوع یکی را انتخاب کنند.
وی بیان کرد: در صورت رأی آوردن این دو طرح بدون تردید میزان کشورهایی که قرار است با امریکا در تحریم ایران مشارکت کنند کاسته خواهد شد.
 
عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس:
حذف دلار نیازمند رایزنی‌های اصولی دولتمردان است/ کشورهای همراه آمریکا شرکای تجاری خوبی برای کشور نخواهند بود
علیرضا سلیمی نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح حذف دلار از معاملات بین‌المللی در گفتگو با دیار آفتاب؛ ضمن تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها به یک‌جانبه‌گرایی افراطی تکیه زده‌اند گفت: آمریکایی‌ها تقریباً یک‌سوم کشورهای دنیا را تحریم کرده‌اند که این نشان از فعالیت‌های یک‌جانبه‌ی آن‌ها در دنیا دارد.
حذف دلار یک تحول جدیدی در بازارهای جهانی ایجاد خواهد کرد
سلیمی بابیان اینکه اگر کشورهای تحریمی باهم هماهنگ شوند می‌توانند دلار را از مبادلات بین خود حذف کنند عنوان کرد: با حذف دلار یک تحول جدیدی در بازارهای جهانی ایجاد خواهد شد که این مسئله مستلزم هماهنگی و روابط دقیق اقتصادی و سیاسی بین این کشورهاست.
حذف دلار از مبادلات بین کشورها ضربه جدی‌ای به اقتصاد آمریکا وارد کند
وی با اشاره به اینکه حذف دلار از مبادلات بین کشورها می‌تواند ضربه جدی‌ای را به اقتصاد آمریکا وارد کند اظهار کرد: قبل از هر چیز نیاز است که کشورهای همسو در این مسئله قانع شوند و به‌سوی این مهم گام بردارند.
نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی اذعان داشت: برای قانع کردن دیگر کشورهای همسو در مسئله حذف دلار از مبادلات نیاز است که دولت و بالأخص وزارت امور خارجه تمام تلاش خود را به کار گیرد و با رایزنی‌های جدی و اصولی کشورهای دیگر را قانع کنند.
وی با تأکید بر آماده بودن فضای ذهنی و عملیاتی کشورهای همسو برای حذف دلار از مبادلات ادامه داد: این ایده در ذهن بسیاری از دولت‌مردان دنیا شکل‌گرفته و زمینه لازم برای این حرکت وجود دارد.
سلیمی افزود: امروز دیده می‌شود که حتی بعضی از کشورها مسئله حذف دلار از مبادلات بین یکدیگر را به‌صراحت به زبان جاری کردند که نشان از آن دارد که برخلاف تصور قبل، سروری و آقایی دلار آرام‌آرام در حال از بین رفتن است و این هم یکی دیگر از نشانه‌ها و عوامل افول قدرت آمریکا در دنیا است.
کشورهای همراه آمریکا شرکای تجاری خوبی برای کشور نخواهند بود
این نماینده مجلس در بخش دیگری از گفتگو به طرح تنبیه کشورهای همراه آمریکا در تحریم‌ها علیه ایران پرداخت و گفت: ما باید کشورهایی که با آمریکا در راستای فشار اقتصادی به کشورمان همکاری می‌کنند تنبیه کنیم و با برنامه‌ریزی دقیق با آن‌ها برخورد داشته باشیم.
وی بابیان اینکه کشورهای همراه آمریکا در بحث فشار بر ایران قطعاً در آینده نمی‌توانند شریک‌های تجاری خوبی برای کشور باشند تصریح کرد: در آینده دولت را موظف می‌کنیم که در مبادلات تجاری با این کشورها محدودیت‌های جدی‌ای را ایجاد کند.
سلیمی با تأکید بر اینکه آمریکایی‌ها نمی‌توانند ما را با این تحریم‌ها به بن‌بست برسانند تشریح کرد: ممکن است تحریم‌های آمریکا مشکلات و دردسرهایی برای ما ایجاد کند و این طبیعی است اما اینکه تصور شود تحریم‌ها ما را به بن‌بست می‌رسانند اشتباه است.
وی ادامه داد: مطمئناً از این دوره عبور خواهیم کرد و به دنبال این هستیم که کشورهایی که با آمریکایی‌ها همکاری می‌کنند را با محدودیت‌های جدی‌ای در فضای تجاری با ایران روبه‌رو کنیم.
نماینده مردم محلات و دلیجان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تا به اینجا نگاه نمایندگان مجلس شورای اسلامی نسبت به این دو طرح خوب است.
 
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس:
الزام اجرای دو طرح مهم در مجلس شورای اسلامی/ نمایندگان به طرح حذف دلار رای خواهند داد
نظر افضلی نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی در گفت‌و گو با خاورستان، اظهار کرد: طرح حذف دلار از معاملات بین‌المللی طرحی است که ضرورت تصویب و اجرای آن وجود دارد.
وی افزود: در معاملات جهانی که اکنون انجام می‌شود حجم پولی که صرفاً دلار است ابتدا باید به بانک‌های آمریکا برود و بعد این پول در سایر بانک‌ها توزیع شود اما اگر دلار نباشد چنین الزامی نیز نخواهد بود.
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که آمریکا در سوئیفت و مبادلات بین‌المللی از طریق دلار سوءاستفاده‌های زیادی را انجام می‌دهد، گفت: زمانی که دلار از مبادلات حذف شود و از بانک‌های آمریکا انتقالی انجام نشود آمریکا نمی‌تواند از این ابزار در تحریم‌ها بهره ببرد.
افضلی تصریح کرد: اگر همه کشورها با یکدیگر هم‌پیمانی و همراهی داشته باشند خیلی سریع دلار از مبادلات جهانی حذف می‌شود همان طور که هم اکنون برخی از کشورها این اقدام را آغاز کرده‌اند.
وی با اشاره به این‌که حذف دلار تاکنون بارها مطرح شده اما حذف آن باید رسمیت پیدا کند، گفت: در گذشته سیستم نظام پولی جهان بر اساس دلار تعریف شده بود اما با توجه به اعمالی که آمریکا انجام می‌دهد ضرورت تغییر وجود دارد.
نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر حمایت صددرصدی از این طرح، افزود: مسلماً نمایندگان به این طرح رأی خواهند داد.
افضلی با اشاره به طرح تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران، گفت: لزوم اجرای این طرح نیز وجود دارد و باید با کشورهای هم‌پیمان ارتباطات را افزایش دهیم و مناسبات با کشورهایی که هم پیمان نیستند نیز تغییر کند.
 
عضو مجمع نمایندگان لرستان:
مجلس ایران، کشورهای همراه آمریکا را نقره داغ می کند/ارز ملی جایگزین دلار آمریکا می شود
سید حمید رضا کاظمی نماینده مردم پلدخترو معمولان در مجلس در گفتگو با خبرنگار بیان روز با اشاره به دو طرح طرح تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران وحذف دلار از معاملات بین المللی اظهار داشت:مجلس شورای اسلامی به عنوان مرجع قانون گذار در راستای حمایت از منافع کشور و برای تسهیل اقدامات پیشگیرانه دولت در جهت مقابله با تحریم های آمریکا طرح های مهمی در دستور کار دارد.
وی بیان کرد:پس از خروج آمریکا از برجام ،ایران به کشورهای اروپایی طرف برجام فرصت کافی داده شد تا بسته حمایتی بهمراه تضمین های لازم به ایران بدهند.
کاظمی با بیان اینکه وزارت امورخارجه در قبال کشورهای اروپایی نبایستی منتظر فقط وعده باشد گفت:مجلس شورای اسلامی برای مقابله با تحریم های آمریکا طرحی با عنوان تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران دارد که این اقدام انقلابی مجلس می تواند بسیاری از معادلات را به نفع نظام مقدس جمهوری اسلامی تمام کند.
عضو مجمع نمایندگان لرستان تاکید کرد:دوران" بزن در رو" تمام شده و آمریکا بایستی پاسخ حرکات بچه گانه خود را در قبال ملت ایران و اعمال تحریم های به اصطلاح فلج کننده،دریافت کند.
وی ادامه داد:براساس این طرح، کلیه کشورهایی که به تبعیت از ایالات متحده آمریکا از خرید و فروش نفت یا هر کالای دیگر از ایران خودداری یا با اعمال محدودیت می کنند، شامل تنبیه خواهند شد.
نائب رئیس کمیسیون شوراها وامور داخلی مجلس افزود:برای کم کردن فشار اقتصادی به کشور نباید تدافعی عمل کرد و با وضع این چنین قوانین مقابله ای می توان شاهد تغییر معادلات به نفع ایران اسلامی باشیم.
وی ادامه داد:بر اساس این طرح انقلابی مجلس ،دولت موظف است هر شش ماه یکبار فهرست کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران را به گمرکات کشور و مناطق آزاد ابلاغ و از طریق رسانه ها منتشر کند تا مردم نسبت به اجرای این طرح وتاثیر آن آگاهی پیدا کنند.
کاظمی با اشاره به اینکه طرح تنبیهی کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم ها مصداق حمایت از اقتصاد داخلی وتولید ملی است گفت: از تاریخ تصویب این قانون هرگونه واردات کالاهای مصرفی از آمریکا و کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران از طریق گمرکات یا مناطق آزاد ممنوع است.
وی تصریح کرد:بر اساس این طرح، فروش نفت و گاز ایران به کشورهای موضوع این قانون بمدت ده سال از آخرین باری که هر کشور در فهرست کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران قرار گیرد ممنوع می باشد  تبصره این طرح می باشد.
نماینده مردم پلدختر ومعمولان در مجلس با اشاره به اینکه نوسانات قیمت دلار در کشور باعث خساراتی به اقتصاد شد اضافه کرد:کارایی دلار در بسیاری از کشور از دست رفته و کارشناسان اقتصادی بر این مسئله معتقد هستند که باید ارز ملی کشور جایگزین دلار شود.
کاظمی با بیان اینکه دلار مورد اشاره در این قانون واحد پولی ایالات متحده آمریکاست تاکید کرد:آمریکا نباید در مسائل اقتصادی کشور به وسیله دلار بتواند باعث التهاب در بازار شود.
وی تاکید کرد: حذف دلار از معاملات بین‌المللی کشورمان ازجمله اقداماتی است که باید هرچه زودتر اجرایی شود.
کاظمی با اشاره به اینکه نمایندگان مجلس با تصویب حداکثری این دوطرح ،توطئه های دشمنان نظام را خنثی می کنند افزود:مجلس شورای اسلامی با تصویب این دو طرح،وظیفه انقلابی خود را در قبال شیطنت های آمریکایی ها نشان می دهد.
 
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو:
طرح مجلس برای حذف دلار از معاملات اقتصادی باید اجرایی شود/ برنامه‌ریزی برای تنبیه کشورهای حامی آمریکا در تحریم‌های ضدایرانی
محمد اسماعیل سعیدی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه سیاسی آناج با اشاره به طرح‌های نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای حذف دلار از معاملات و تنبیه کشورهایی که در تحریم‌های ضدایرانی، آمریکا را همراهی می‌کنند، ابراز داشت: بنده موافق این طرح‌ها هستم و در شرایطی که آمریکا علناً جنگ اقتصادی را آغاز نموده است، باید مقابله به مثل‌ کرد.
وی خاطرنشان ساخت: بهترین ضربه‌ای که ایران می‌تواند به آمریکایی‌ها بزند حذف دلار از مبادلات تجاری است و در این راستا برخی کشورها من‌جمله روسیه، چین، هند و ترکیه از حذف دلار استقبال کرده‌اند.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو با بیان اینکه مسئولان بایستی درخواستِ طرف‌های مقابل مبنی بر حذف دلار را اجابت کنند، تصریح کرد: مهم نقطه‌ی شروع است و چنانچه با یک کشور مبادلات تجاری با پول ملی صورت گیرد، سایر کشورها نیز این سیاست را اعمال می‌کنند.
وی با تاکید بر اینکه در تنبیه کشورهای متحد آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران بایستی هوشیار بود و تمام جوانب امر را در نظر گرفت تا به سمت انزوا پیش نرفت، توضیح داد: برخی ممالک از روی اجبار و از ترس تحریم در برابر تهدید آمریکایی‌ها تسلیم می‌شوند اما برای معافیت از تحریم در حال مذاکره‌اند و بعضاً نیز تحریم‌ها را نادیده می‌گیرند، قطعاً مقصود از طرح مجلس تنبیه این کشرها نیست.
عضو کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی با اشاره به همراهی برخی کشورها با آمریکا از روی عناد و دشمنی، عنوان کرد: ما با طرح خود دستگاه دیپلماسی را ملزم می‌کنیم تا منافع کشورهای دشمن ایران و حامی آمریکا را در کشور خودمان مسدود کند و جهت کاهش منافع آنان در کشورهای همپیمان ایران وارد مذاکره شود.
وی یادآور شد: آمریکایی‌ها از ابتدای انقلاب ایران را تحریم کرده‌اند و این مسایل سخن تازه‌ای نیست، به ویژه از سال 90 تا اواخر 92 تحریم‌ها شدید بود و تحریم‌های اروپا و شورای امنیت نیز شامل ایران می‌شد اما اکنون آمریکا تنها مانده است و صرفاً هیاهو می‌کند.
 
عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس:
«دلار» ابزار سیاسی‌کاری آمریکاست /معاملات کشور با حذف دلار روند معمول‌تری می‌گیرد
حجت‌الاسلام سیدجواد حسینی‌کیا در گفتگو با خبرنگار مرصاد اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی درصدد اجرای طرح حذف دلار از معاملات کشور و جایگزینی دیگر واحدهای پولی است.
وی افزود: امروزه دلار به ابرازی سیاسی در دست آمریکا و استکبار جهانی تبدیل شده و هرجا بخواهند ما را تحریم و معاملات را به سمت و سوی خود جهت می دهند.
به گفته نماینده مردم سنقروکلیایی در مجلس شورای اسلامی، استکبار جهانی گاهی اوقات گروه‌های آزادی‌بخش را تحت عنوان ترویست به واسطه دلار از انجام معاملات منع می کنند.
حجت‌الاسلام حسینی‌کیا افزود: جایگزینی ارز جدید باعث می‌شود بخش زیادی از معاملات ما روند معمول خود را از سر گیرد و بنیانی را در دنیا بگذاریم که کشورهای دیگر بدانند جز دلار واحدهای پولی دیگری نیز وجود دارد.
عضو هیئت رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: این طرح در حال طی اقدامات نهایی است امیدواریم به زودی به مرحله اجرایی برسد.
 
نماینده مجلس در شورای اسلامی:
ضرورت برخورد متقابل با کشورهایی که آمریکا را در تحریم ها علیه ایران همراهی می کنند/ دلار باید از مبادلات کشور حذف شود
 اصغر سلیمی در گفت و گو با صاحب نیوز پیرامون رفتار متقابل با سیاست های فعلی آمریکا، اظهار کرد: همانطور که آمریکا  در تهدیدات و تحریم های خود به دنبال قطع ارتباطات اقتصادی ایران با دنیا است ما هم باید در اقدامی متقابل این کار را انجام دهیم به طوری که با کشورهایی که ارتباط  اقتصادی داریم می توانیم یورو را جانشین دلار کنیم و یا مبادله کالا به کالا  انجام دهیم.
وی ادامه داد: از سویی دیگر کشورهایی هستند که در این جنگ اقتصادی ایران را همراهی می کنند باید حمایت و دوستی آنها را ارج نهاده و ارتباط خود را پیش از پیش حفظ کرده و به دنبال تعامل بیش تری در زمینه های مالی و اقصادی با آنها باشیم.
نماینده  سمیرم در مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: در این بین هستند کشورهایی که با دشمنی خود با ایران و همراهی با آمریکا آش را شورتر می کنند که در مورد آنها نیز باید در یک رفتار متقابل، با آنها برخورد کنیم.
وی خاطر نشان  کرد: آمریکا و همدستانش همیشه نشان داده اند که تنها به دنبال منافع خود هستند و دلسوزیشان برای برخی کشورها هم در همین راستا است.
گفتنی است جمعی از نمایندگان طرحی را به منظور حذف دلار از معاملات بین‌المللی در مجلس تهیه و تدوین کردند.
 
عضو کمیسیون قضایی مجلس:
حذف دلار از مبادلات اقتصادی خنثی‌کننده توطئه‌های امریکاست/ مسیرهای صدمه به اقتصاد کشور باید بسته شود
بهمن طاهرخانی، در گفت‌و‌گو با  صبح قزوین درباره ارائه طرح حذف دلار در مجلس اظهار کرد: حذف دلار از مبادلات اقتصادی و تجارت تبعات مثبتی را برای کشور به همراه خواهد داشت. 
وی ادامه داد: انجام تجارت بین المللی با دلار موقعیت خاصی را برای امریکا ایجاد کرده و امریکا از این موقعیت علیه کشورهایی همچون جمهوری اسلامی ایران که حاضر به پذیرش ظلم و استکبار نیستند، استفاده کرده و به اقتصاد آن کشورها صدمه می‌زند. 

نماینده مردم تاکستان در مجلس ابراز کرد: با توجه به این موقعیت برای امریکا بسیاری از کشورها تمایل دارند تا تجارت را از نظر پولی به گونه‌ای برنامه‌ریزی کنند که مبادلات بازرگانی با ارز سایر کشوها قابل انجام باشد. 

وی ابراز کرد: اگر ایران در مبادلات بازرگانی خود با کشورها از ارز همان کشور استفاده کند، توطئه‌هایی که از جانب امریکا برای ایران برنامه ریزی شده خنثی خواهد شد، بنابراین تصویب چنین طرحی در مجلس اقدامی مفید خواهد بود. 

عضو کمیسیون قضایی مجلس با تاکید بر حمایت نمایندگان از منافع ملی اذعان کرد: اگر طرح و قانون خاصی منافع ملت را همراه داشته باشد، رای مثبت نماینده‌ها در مجلس را به دنبال خواهد داشت. 

وی در پایان تصریح کرد: البته هم اکنون مشخص نیست که نمایندگان به این طرح پیشنهادی چه رأیی بدهند، اما با رفتارهای امریکا، باید برای رفع انحصار از دست این کشور چارهاندیشی کرد تا به بن بست نرسیم.
 
نماینده انزلی:
نمایندگان مجلس به ۲ طرح “حذف دلار” و “تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران” رأی می دهند/ این طرح صد در صد از تعداد متعهدین آمریکا می کاهد
حسن خسته بند در گفت و گو با خبرنگار ۸دی با اشاره به ۲ طرح جدید مجلس با عناوین «حذف دلار از معاملات بین المللی» و «تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران»، اظهار کرد: حذف دلار یک حرکت بسیار خوبی است که باید در سال های گذشته انجام می شد.
وی افزود: کشور آمریکا نزدیک به ۷۰، ۸۰سال است که نسبت به ملت ایران به ویژه چهل سال بعد از انقلاب بیشترین عناد را نسبت به ملت و نظام ما داشتند و مرتب شاهد تحریم های مختلفی بودیم.
نماینده مردم انزلی تأکید کرد: الان با آمدن ترامپ گاوچران که امروز برج ساز شده است شمشیر را علیه ایران اسلامی کشیده و برخلاف دیگران که مخفی کاری می کردند و غرب زده های داخل کشور که این جریان راحمایت می کردند الان دست آمریکا در این رابطه رو شده است.
خسته بند با اشاره به فضای موجود حتی برخی کشور ها مثل چین و روسیه به سمت و سوی حذف دلار می روند، افزود: آمریکاچند صد هزار میلیارد دلار بدهکاری دارد .
وی با بیان اینکه طرح “حذف دلار” بسیار خوب است و نمایندگان کمک خواهند کرد تجارتمان را با ارزهایی مثل یورو تنظیم کنیم، اضافه کرد: این امر شدنی و کار خوبی است و در کمیسیون های مختلف مجلس با کمک دولت این موضوع اتفاق می افتد.
نماینده انزلی در مجلس شورای اسلامی گفت: طرح تنبیه کشور های همگام با آمریکا در جریان تحریم ها علیه ایران اقدام مقابله به مثل است اما معمولا وزارت خارجه ما در دولت فعلی و دولت های گذشته در این مسیر حرکت نمی کردند.
خسته بند با اشاره به ۴۰ تا ۷۰میلیارد دلار واردات به کشور، اضافه کرد: این امر برای کشور های همسو با آمریکا اشتغال به همراه داشته است و قطع یا به حداقل رساندن و یا جایگزین کردن کشورهای دوست یک مقابله خوب است و شیوه بسیار خوب است.
وی ادامه داد: این از نوع کارهایی است که باید در گذشته انجام می دادیم، آمریکا سال هاست از کشورهای زیرسلطه اش باج می گیرد و به نفع خود حرکت می کند و این اشتغال را از کشورهای دشمن با این طرح به سمت کشورهای دیگر می بریم.
نماینده مردم انزلی در مجلس با بیان اینکه ما باید درست عمل کنیم، افزود: از کارشناسان اقتصادی در سفارتخانه هایمان در دنیا باید استفاده کنیم که به راحتی می توانند این کار را کنند و به تجار داخلی خط و جهت دهیم.
خسته بند با تأکید بر اینکه نمایندگان مجلس به این دو طرح رأی می دهند، اظهار کرد: صد درصد این طرح از تعداد متعهدین آمریکا در مسیر تحریم های ایران می کاهد.
وی گفت: قرار نیست ما در رینگ گارد بگیریم و کتک بخوریم این داستان گذشت وما کشوری کهن با تاریخچه بزرگ و جوانان غیرتمند و متخصص هستیم که به راحتی می توانند این کار را انجام دهند.
 
عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی:
انزوای آمریکا با حذف دلار از روابط بین‌الملل/مجلس در حال بررسی کارشناسی جایگزین دلار
 
محمدرضا منصوری نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون صنایع مجلس در گفتگو با دیار آفتاب؛ گفت: حذف دلار از معاملات بین‌المللی اتفاق خوبی است و می‌توانیم با حذف دلار فعالیت‌های اقتصادی را با یورو ادامه دهیم.
منصوری ضمن تأکید بردشمنی آمریکایی‌ها با کشورمان و تهدیدات ارزی موجود اظهار کرد: با توجه به افزایش قیمت دلار و نوسانات موجود در بازار طی هفته‌های گذشته حذف دلار می‌تواند بر کنترل این مسئله مؤثر باشد و میل مردم نسبت به استفاده از دلار را کم‌تر کند.
وی با اشاره به اینکه بانک مرکزی و دولت هنوز نظر قطعی خود را در این رابطه اعلام نکرده‌اند اذعان داشت: باید یک گروه کارشناسی معایب و مزایای این طرح را بررسی کند تا طوری نباشد که تصمیم اشتباهی گرفته شود و خودمان باعث تقویت دلار شویم.
نماینده مردم ساوه و زرندیه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در همین زمینه مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در حال فعالیت است تا ابعاد طرح را بررسی کنیم و بامطالعه تصمیم گرفته شود.
 
وی بابیان اینکه اجراشدن این طرح از سوی ایران به‌تنهایی نمی‌تواند بر اقتصاد آمریکا تأثیرگذار باشد افزود: لازمه تأثیر این مهم بر به انزوا کشاندن آمریکا علاوه بر اجرای این طرح در کشور، نیازمند پیش‌قدم شدن دیگر کشورها در این زمینه است.
 
 
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی:
حذف دلار در مجلس رای می آورد/افول آمریکا با افول دلار آغاز می شود
عبدالرضا عزیزی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: هم اکنون 25 درصد اقتصاد جهان در دست آمریکا است و به همین دلیل تمام جهانیان را وادار کرده است از ارز دلار استفاده کنند اما اگر کشورهای جهان دلار را از مبادلات حذف کنند ضمن اینکه ضربه سنگینی به آمریکا زده اند در واقع به ثروت واقعی خودشان دست می بابند.
وی با تاکید بر اینکه افول آمریکا از افول دلار شروع می شود، افزود: اگر تمام کشورهایی که آمریکا یک جانبه آن ها را تحریم می کند از جمله کشورهای قدرتمندی مانند چین، روسیه، ایران و ترکیه با هم متحد شوند و دلار را حذف کنند و سوئیفت داخلی برای انجام معاملات تعیین کنند آمریکا از قدرت بین المللی خود می افتد.
نماینده مردم شیروان گفت: دلار آمریکا پشتوانه طلا ندارد و در حقیقت یک کاغذ با پشتوانه سلاح اتمی و زورگویی است و اگر کشورها باهم در حذف دلار همصدا شوند و در مبادلات از ارزهای دیگر و یا طلا استفاده کنند در واقع موجبات افول آمریکا را فراهم کرده اند
عزیزی ادامه داد: اگر این شرایط اتفاق بیافتد چنانچه کشورهای طلبکار از آمریکا بخواهند در مقابل طلب ها از آمریکا طلا و یا کالا درخواست کنند آمریکا چیزی برای عرضه ندارد.
وی با بیان اینکه هنوز طرح" جایگزینی دلار در مبادلات" در صحن علنی مجلس مطرح نشده است، افزود: در حال حاضر ایران با همکاری چندکشور در حال حذف دلار از مبادلات خود هستند و اگر با کشورهای دیگر همصدا شود این طرح تاثیرگذار می شود.
عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: حذف دلار در مجلس به احتمال زیاد رای می آورد.
 
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس اعلام کرد:
عزم جدی مجلس برای حذف دلار از معاملات بین‌المللی/اعمال سخت‌گیری نسبت به کشورهای همراه آمریکا
محمدابراهیم رضایی نماینده مردم خمین و عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌های خارجی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با دیار آفتاب؛ ضمن بیان اینکه مدت زیادی است راجع به طرح حذف دلار از معاملات بین کشورها صحبت می‌شود و کمیسیون اقتصادی نیز تلاش زیادی در این زمینه انجام داده است گفت: مذاکراتی در این موضوع با برخی از کشورها صورت گرفته و کارهایی انجام‌شده اما نتیجه‌ای که تابه‌حال انتظار می‌رفته محقق نشده است.
رضایی ضمن تأکید بر شرایط موجود کشور و فشارهای آمریکا تصویب و اجرای این طرح را ضروری دانست و اظهار کرد: با توجه به وضعیت تهدیداتی که وجود دارد باید این کار خیلی جدی‌تر پیگیری شود اما متأسفانه خیلی از سوی بانک مرکزی به‌عنوان متولی اجرا این طرح اقبالی نشان داده نمی‌شود.
وی بابیان اینکه طرح و برنامه موردنظر خیلی کند پیش می‌رود عنوان کرد: نماینده‌های بانک مرکزی در زمان تنظیم لایحه‌های کارشناسی عمدتاً حضور پیدا می‌کنند اما با توجه به اینکه با دست‌پر در جلسات حاضر نمی‌شوند نشان از آن دارد که آن‌ها خیلی نسبت به این مسئله راغب نیستند.
نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی عملکرد وزارت امور خارجه طی سال‌های گذشته در بعد اقتصادی را ضعیف ارزیابی کرد و افزود: امروز هم که مسئولین وزارت امور خارجه می‌خواهند در این زمینه فعال شوند انگیزه لازم برای انجام این کار در آن‌ها دیده نمی‌شود.
عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس بابیان اینکه دولت به‌شدت به این سبک از فعالیت‌ها نیاز دارد اظهار کرد: دولت حداقل برای حفظ اعتبار خود و برنامه‌هایش که می‌خواهد پیش برود و همچنین با توجه به آبروی درخطرش باید پیگیر چنین طرح‌هایی باشد اما ضرورتش را احساس نکرده و عزم و اراده و حرکت منسجمی در هیچ جای دولت نه بانک مرکزی و نه وزارت امور خارجه برای اجرای طرح حذف دلار از معاملات بین کشورها نمی‌بینیم.
رضایی با اشاره به تلاش‌های دلسوزانه کمیسیون اقتصادی مجلس تصریح کرد: این گروه با جلساتی که می‌گذارد برنامه‌های خوبی ارائه می‌دهد منتهی رده اجرا که رده دولت است وقتی اراده نداشته باشد برنامه‌های کمیسیون نیز به نتیجه نمی‌رسد و تلاششان آن‌چنان‌که باید ثمره نمی‌دهد.
نماینده مردم خمین در مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه کمیسیون اقتصادی برای این موضوع به همراهی بیش‌تر مجلس نیاز دارد تشریح کرد: نمایندگان برنامه‌های خوبی در کمیسیون آماده کرده‌اند تا در قالب مصوبه رسمی مجلس ورود پیدا کنند و  با قانون گزاری برای دولت الزام به اجرا ایجاد کنند یعنی اگر از طرف دولت کوتاهی می‌شود از طرف مجلس جدی‌تر پای‌کار هستند و تلاش می‌کنند.
رضایی در بخش دیگری از گفتگو به طرح تنبیه کشورهای همکاری کننده با آمریکا در راستای فشار بر ایران پرداخت و گفت: این هم کار لازمی است که باید پیگیری شود و با بررسی‌های دقیق موردتوجه قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه هنوز طرح رسمی‌ای وارد دستور کار مجلس نشده است خاطرنشان کرد: به‌هرحال یک‌بخشی از دولت‌ها از ترس مجبورند از آمریکا اطاعت کنند و یک‌بخشی از دولت‌ها ابزار اراده و تحمیل فشار آمریکایی‌ها به ایران هستند که باید سخت‌گیری بیشتری در روابط با این کشورها صورت گیرد.
 
 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:
حذف دلار از معاملات تجاری، یکی از راه‌های شکست تحریم‌ها/ اجرای این سیاست به‌مانند خواستگاری است!
معصومه آقاپور در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی آناج با بیان اینکه طرح‌های حذف دلار از معاملات و تنبیه کشورهای متحد آمریکا در تحریم‌های ضد ایرانی، ابراز داشت: در شرایط فعلی که با تحریم‌ها مواجه شده‌ایم، بایستی از هر فرصتی برای شکست تحریم‌ها استفاده کنیم و یکی از راه‌های فرعی برای دستیابی به این منظور، استفاده از پولِ ملی دو کشور است.
وی خاطرنشان ساخت: حذف دلار از معاملات تجاری بستگی به پذیرش طرف مقابل نیز دارد و به‌مانند مثال خواستگاری جوانی است که می‌گوید 50 درصد قضیه حل شده است، بدین معنا که او می‌خواهد و 50 درصد مابقی بستگی به اجابت طرف مقابل دارد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با طرح حذف دلار از معاملات تجاری موافقت کرد و توضیح داد: باید مذاکراتی با کشورها صورت گیرد تا ببینیم آنان ریالِ ایرانی را قبول می‌کنند یا خیر، از سویی دیگر باید دید اگر ما در معامله با هندی‌ها روپیه گرفتیم، آن پول را کدام کشور از ما می‌پذیرد؟
وی در پایان درخصوص طرح تنبیه کشورهای همراه آمریکا در تحریم‌های ضدایرانی، عنوان کرد: در حال حاضر اولویت تامین معیشت مردم است و در گام بعد باید بر روی نحوه مقابله به مثل فکر کنیم.
 
رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس:
حذف دلار از مبادلات بین المللی برای اقتصاد ما ضروری است/هیچ دلیلی برای مبادله با کشورهای همراه استکبار وجود ندارد/دلار امریکا در حال افول است
رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی در گفتگو با پایگاه تحلیل و اطلاع رسانی صبح زاگرس در خصوص حذف دلار از معاملات و طرح امکان معاملات دو جانبه ایران و کشورهای دیگر بدون دلار گفت: دلار تاثیر زیادی در جهان دارد، با توجه به شرایط اقتصادی که امریکا در جهان دارد تاثیرگذاری آن در روند مبادلات پولی و ارزی بسیار زیاد است و به هر حال چه بخواهیم و چه نخواهیم دلار مورد تایید ترین واحد پولی است که در دنیا وجود دارد حتی یورو که در اتحادیه اروپا مطرح شد و مبادلاتی بر اساس آن صورت می گیرد نتوانست به شکل باید و شاید جایگاهی مانند دلار پیدا کند.
داوود محمدی بیان کرد: اما به هر حال این موضوع قطعیت ندارد و کشور های دیگری در جهان هستند و اینکه بخواهیم دلار حذف شود کار بسیار سختی است که بایستی با مطالعه انجام شود و هماهنگی و همراهی بسیاری از کشور ها به این لحاظ که واحد دیگری را بپذیرند و اهمیت پیدا کند مهم است و برای اقتصاد ما ضروری است که در این زمینه حرکت کنیم و برنامه داشته باشیم و سعی کنیم با کشورهای دیگری که کار می کنیم این را اعمال کنیم.
وی افزود: با توجه به مشکلاتی که با امریکا داریم و تحرکاتی که ان ها انجام می دهند ما باید برنامه ریزی مناسب، علمی و کارشناسی داشته باشیم و باید ارتباطات خود را با بسیاری از کشورهای همراه خودمان که از یکه تازی امریکا در صحنه ارزی جهان متضرر شده اند، داشته باشیم تا این قانون موثر واقع شود.
محمدی در ادامه گفت: در بحث تحریم وقتی کشورهایی در مقابل ما قرار می گیرند و استکبار جهانی را همراهی می کنند، ما هم باید با برنامه ریزی با آن ها برخورد کنیم اولا تکلیف خودمان را مشخص کنیم، برنامه داشته باشیم، تعریف جدیدی از مبادلات پولی انجام دهیم، مبادلات اقتصادی خودمان را سامان دهیم و با کشورهایی که استکبار را همراهی می کنند نباید مبادله ای داشته باشیم.
نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهار کرد: شرایطی که ما داریم متضمن این است که این مساله به طور علمی و به خوبی بررسی شود و از کارشناسان خبره و توانمند که آشنا به مسائل ارزی و مبادلات ارزی  هستند استفاده شود و این کار توسط آن ها برنامه ریزی شود و البته با کشورهایی که در مقابل ما بودند باید به طور مناسب برخورد شود.
رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس تاکید کرد: کشور ما توانمند و بزرگ است و مردم دانا و آگاهی داریم و این ها باید در کنار هم قرار گیرد و همه فاکتور ها را در نظر بگیریم و از آن ها استفاده کنیم و اینکه کشورهایی در کنار امریکا قرار گرفتند و به او کمک ندارد ، هیچ دلیلی ندارد که با آن ها مبادله اقتصادی داشته باشیم.
محمدی ادامه داد: خوشبختانه برخی کشورها علی الظاهر از ما حمایت کردند و هم به برجام معتقد هستند چون خودشان هم امضا کرده اند و از طرف دیگر خودشان  هم در دنیا جایگاه سیاسی و اقتصادی دارند و هیچ دلیلی ندارد از آمریکا تبعیت کنند، اتحادیه اروپا ظاهرا می خواهد پایبند به آن چیزی باشد که گفته است ، چین، روسیه، هند و کشورهای دیگر نیز همینطور؛ که باید از این پتانسیل استفاده شود و روند کاری خودمان را ادامه دهیم.
وی افزود: دنیا پذیرفته است که امریکا در حال افول است، حتی در بحث دلار بدون اینکه ما بخواهیم برنامه ریزی کنیم و با این روندی که امریکا در دنیا پیاده می کند روز به روز در حال  افول بیشتر است و آثار آن کاملا در جهان مشخص است، بنابراین باید از این شرایط و قدرت و ارتباط سیاسی که با کشورهای دیگر داریم و همچنین شرایط اقتصادی که داریم استفاده کنیم.
محمدی بیان کرد: باید از شرایط مثبتی که در کشورهای دیگر برای ما وجود دارد استفاده کنیم، اتحادیه اروپا می خواهد ارتباطات ارزی خودش را با ایران حفظ کند که باید به آن اهمیت دهیم، همچنین باید از ظرفیت و پتانسیل کشورهای آسیای شرقی و چین و کره و هند استفاده شود که البته این مساله نیازمند یک ارتباط تعریف شده، رایزنی موثر و مقید بودن به ضوابط بین المللی است.
رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس در پایان به نقش وزارت خارجه اشاره کرد و گفت: اصل اجرای سیاست خارجی باید توسط وزارت امور خارجه دنبال شود و از موازی کاری باید جلوگیری شود، دولت باید برنامه ریزی خودش را داشته باشد، وزارت امور خارجه نیز باید با قدرت کار کند و در صورت نیاز باید مجلس کمک کند.
 
نماینده یزد در مجلس شورای اسلامی:
باید برای تغییر پایه پولی و رفتار متقابل با تحریم‌های آمریکا اقدام شود
 
سید ابوالفضل موسوی بیوکی نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی در مصاحبه با یزدرسا در این خصوص گفت: حذف دلار از معاملات متقابل است، باید ببینیم با کدام کشور معامله انجام می دهیم و آیا با آن کشور می شود این کار را انجام داد یا خیر. ممکن است قدرت انجام این کار را نداشته باشیم. برای مثال عرض می کنم ما اکنون به هر شکلی می‌خواهیم نفت مان را به آن هشت کشوری که از تحریم ها معاف شدند و اجازه معامله با ما را دارند بفروشیم، حالا به آنها بگوییم که ما نفت را به شما می فروشیم تازه به دلار هم نمی فروشیم به ریال می فروشیم یا یورو، ممکن است کشور مقابلمان بگوید یورو برای ما مفهومی ندارد. برای مثال فرض کنید نفتمان را به هند میفروشیم و بگوئیم باید بهایش را به ریال یا روپیه بپردازی. هند که ریال ندارد،  بنابراین باید روپیه بپردزازد. روپیه را هم نمی توانیم کاری بکنیم و باید به یورو تبدیل کنیم. اگر هم به یورو تبدیل کنیم، نمی‌توانیم آن را منتقل کنیم. چون به صورت کیفی که نمی‌شود پول را حمل کرد و حتماً باید در سیستم بانکی این کار انجام شود.
وی افزود: می خواهم بگویم معضلات این کار یک مقدار زیاد است. البته این کار قابل بررسی و قابل اجراست منتها باید مبادلاتمان را از پایه دلار ببریم به پایه یورو عمل بکنیم. این کار را می شود کرد چون یورو پایه ای است که حداقل در اروپا جابه‌جایی دارد و تبادل یورو با دلار برای همه کشورها قابل فهم است.
موسوی عنوان کرد: باید در معاملات ما و یا در قراردادها مان پایه‌های دلار را اگر بتوانیم حذف کنیم و به پایه یورو ببریم. اما اگر بخواهیم در سیستم بانکی این کار را انجام بدهیم و یا با آن کالا بخریم باید کشور مقابل پذیرای ارزی که ما مدنظرمان هست باشد. باید ببینیم که توانایی ما و قدرت تجاری ما تا چه حد است و از آن کشور چه چیزی می خواهیم بیاوریم و بعد از آن هم به قواعد بانکی و مالی آن کشور بستگی دارد. این ها خیلی در موضوع دخیل است.
نماینده مردم یزد و اشکذر در مجلس شورای اسلامی در مورد «تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران» بیان داشت: در مورد این بحث ما گروه اقدام متقابل داریم که آن هم با توجه به شرایطی که پیش روی ما هست باید ببینیم که این کار را می توانیم انجام بدهیم یا نه؛ مثلاً فروش نفت ما از ۲ میلیون بشکه به ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار بشکه رسیده است باید ببینیم اینکه تهدید کنیم بگوییم نفت یا محصولات پتروشیمی نمی فروشیم و یا خدمات فنی و مهندسی ارائه نمی‌دهیم، تا چه حد اجرایی است.
 وی خاطرنشان کرد: حتماً باید برای تغییر پایه پولی و رفتار متقابل با تحریم‌های آمریکا اقدام کنیم. مثلا با اروپا فقط با یورو صحبت می‌کنیم و کشورهایی که ارز تبادلی بین المللی دارند، پایه پولی را حداقل از دلار خارج کنیم، این قطعی است. باید این کار را انجام دهیم.
موسوی گفت: یک نکته دیگر هم که می‌توان مدنظر داشت این بود که کشورهایی که به خاطر تحریم شرکت‌های خود را از ایران خارج کردند اگر در شرایط مساعد خواستند بازگردند، برای آنها شرایط تعیین می کنیم.
 
نماینده مردم شاهین شهر:
تاثیر «طرح ایجاد محدودیت برای کشورهای همکار آمریکا» بر رفتار آن ها/ به دنبال جایگزینی سوئیفت با پیام رسان داخلی هستیم
حسینعلی حاجی دلیگانی در گفت و گو با صاحب نیوز با اشاره به طرح های حذف تدریجی دلار از روابط تجاری با برخی کشورها و اعمال برخی محدودیت های تجاری و اقتصادی علیه کشورهای همکار با آمریکا در تشدید تحریم ها، اظهار کرد: البته بحث مطرح شده در مجلس درباره تحریم دلار نیست و قصد داریم تا با بهره گیری از پول ملی کشورها، روابط دوجانبه یا چندجانبه اقتصادی را دنبال کنیم.
نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار، با بیان اینکه طرح مجلس درباره دلار و روابط پولی دو جانبه در مجلس مطرح شده و فوریت آن رأی آورده است، افزود: این طرح در کمیسیون اقتصادی به دلیل نحوه ارائه و فضاسازی و بیان ناصحیح موضوع رد شد، اما مجدداً پیگیر شدیم و با جمع آوری امضاء برای به رأی گذاشتن آن در مجلس اقدام کردیم که الان در دستور است و در اولین روز جلسه علنی مجلس مطرح خواهد شد.
وی با اشاره به دو اقدام اساسی در طرح روابط مالی بدون دلار با برخی از کشورها، ابراز کرد: اقدام اول این است که مجلس دولت را مکلف می کند در روابط دوجانبه مالی با کشورهای دیگر با قوت و انرژی بیشتری وارد شود و استفاده از دلار را کاهش دهد که البته این موضوع از سوی کشورهای دیگر هم دنبال می شود و افول دلار در دنیای امروز کاملاً مشهود است.
حاجی، رهایی از تحریم های ناشی از دلار و بی اثر کردن نقشه های آمریکا در این خصوص را یکی از دستاوردهای مهم تصویب نهایی طرح کاهش استفاده از دلار دانست و گفت: محور مهم دوم در این طرح، جایگرینی سوئیفت با پیام رسان های بومی و ساخته دست جوانان با غیرت این مرز و بوم است و امروز چنین امکانی در داخل کشور وجود دارد.
طرح اعمال محدودیت های تجاری برای کشورهای همکار آمریکا در فرایند قانونگذاری قرار گرفته است
نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار، ‏از برنامه ریزی طرح اعمال محدودیت های تجاری برای کشورهای مشارکت کننده با آمریکا در تحریم ها در مرحله جمع آوری امضاء خبر داد و بیان کرد: این طرح در فرایند قانونگذاری قرار گرفته است و در حال پیگیری است.
وی حوزه اجرایی به کارگیری قانون برخورد با تحریم کنندگان را وزارت خارجه و سایر دستگاه ها نظیر قوه قضاییه دانست و تصریح کرد: درباره برخورد متقابل دولت ایران با عهدشکنی های آمریکا و دیگر کشورها در برجام متأسفانه شاهد یک انفعال و عدم اقدام جدی از سوی دولت بودیم که این طرح های جدید به نوعی جبران کننده بخشی از موضع انفعال کشور در برابر بیگانگان خواهد بود.
حاجی، با اشاره به سابقه نمایندگان مجلس در رأی دادن به لوایحی نطیر CFT و پالرمو و عدم اقدام  وزارت خارجه برای نشان دادن واکنش قاطع عمل در برابر بدعهدی بیگانگان، اظهار کرد: البته متقاعد کردن برخی از نمایندگان و همراه کردن دولت در این خصوص کار مشکلی به نظر می رسد و یک روحیه انقلابی و دلسوزی برای منافع ملی را می طلبد، همچنین نحوه ارائه و نوع نگارش طرح می تواند بسیار اثربخش باشد و مجریان را به حضور فعالانه در اجرای این قوانین ترغیب و ملزم کند و در صورت تمرد از اجرای آن ها، مجلس از بعد نظارتی وارد عمل شود.
نماینده مردم شاهین شهر، میمه و برخوار، ‏با بیان اینکه بازدارندگی اجرای این طرح ها در تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم ها علیه ایران به میزان اقتدار ایران و نحوه عمل مدیران و مسئولان بستگی دارد، ابراز کرد: قطعاً ایران به عنوان یک کشور پر جمعیت منطقه می تواند منافع بسیاری برای سایر کشورها داشته باشد و هر کشوری نمی تواند به راحتی از کنار این منفعت عبور کند و این طرح ها می تواند  به عنوان عاملی برای تجدد نظر بسیاری از کشورها بر روی روابطشان با ایران شود.
 
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس:
غول های اقتصادی و گردشگری مشتاق حذف دلار/ مشکلات عمده ایران مدیریتی است نه تحریم/کشور نیازمند انقلاب اقتصادی است
صدیف بدری در گفتگو  سبلان‌ما،در خصوص حذف دلار از معاملات و طرح امکان معاملات دو جانبه ایران و کشورهای دیگر بدون دلار که در مجلس شورای اسلامی مطرح شده است اظهار داشت:متاسفانه دلار پایه مبادلات ارزی در کشور شده و با توجه به تحریم های ظالمانه آمریکا ضروری است دلار را از چرخه معلاملات خود حذف کنیم.
غول های اقتصادی مشتاق حذف دلار
وی با اشاره به اینکه غول های اقتصادی و گردشگری همچون چین ،روسیه ،ترکیه و دیگر کشورها مشتاق حذف دلار از معاملات و جایگزینی پول دو کشور هستند گفت: گفتگوی هایی نیز در این مورد انجام شده اما این اتفاق عملا رخ نداده که باید مجلس با تصویب چنین طرح های دولت را ملزم به حذف دلار کند.
نماینده مردم اردبیل،نیر، نمین و سرعین در مجلس شورای اسلامی با اشاره به نوسانات دلار و تاثیر آن بر اقتصاد کشور افزود:باید معاملات دوجانبه ایران و کشورها دیگر با پول ملی طرفین انجام شود و یا یورو را در عرصه بین الملی جایگزین دلار کنیم که با این کار ارزش دلار در منطقه و جهان متزلزل می شود.
سخنگوی کمیسیون عمران مجلس  در خصوص نقش وزارت خارجه در اجرای این طرح گفت: وزارت امور خارجه باید  مقدمات  اجرای این طرح را فراهم کند و محور مذاکرات دیپلماتیک آن وزارت خارجه خواهد بود چرا که برای برقراری ارتباط با سایر  کشورها وزارت خارجه باید مذاکره کند.
به گفته بدری طرحی در مجلس با عنوان تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران ارایه شده که با این  کشور های  برخورد متقابل می شود.
مشکل عمده ایران مدیریتی است نه تحریم ها
وی با اینکه راهبرد وبرنامه ریزی  خاصی برای مدیریت اقتصاد کشور با استفاده از توان داخلی اتخاذ نشده افزود:به اعتقاد بنده 70 درصد مشکلات داخلی به علت سو مدیریت ها مسئولان اجرایی کشور است و تحریم به میزان کمی در اقتصاد کشور نقصان ایجاد می کند.
نماینده مردم اردبیل افزود: امیدوارم مسئولان اجرایی کشور بعد از این تحریم ها خودی نشان بدهند و انقلاب دیگری در عرصه اقتصادی بکنند؛ همچنان که در دوران دفاع مقدس با تمامی تحریم های سخت، توانستیم از حملات همه جانبه دشمن عبور کنیم.
بدری با بیان اینکه مسئولان باید سیاسی کاری و تعارف ها را کنار بگذارند و با استفاده نیروهای جوان نخبه جهادی وارد عمل شوند گفت:البته این عزم و اداره را در دولت نمی بینم همانطور که در ماجرای  وزیر کار دیدیم اما امیدواریم بعد از حضور حماسی مردم در راهپیمایی 13 آبان که همانند تمامی ایام پایبندی خود را به این نظام اعلام کردند مسئولان همت به خرج بدهند.
این نماینده مجلس  اظهار داشت: دو طرح ذکر شده بجا و منطقی است اما باید توجه داشته باشیم که دولت نیز  اختیاراتی دارد که اصلا به این چنین طرح ها نیازی نیست اما در این شرایط باید دولت را ملزم به اجرا کنیم.
 
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس:
دولت برقراری پیمان‌های پولی را از تئوری به سمت عمل پیش ببرد/تشکیل کمیته ضد تحریم در مجلس
رحیم زارع، عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار شیرازه درخصوص این طرح‌ها گفت: این طرح‌ها هنوز در مجلس مطرح نشده است و من کلیات آن‌ها را مطالعه کرده‌ام که قابل قبول است و موافق تصویب آن هستم اما باید در جزئیات کار کارشناسی بیشتری انجام داد تا متناسب با نیازهای روز کشور باشد.
نماینده مردم آباده و بوانات در مجلس شورای اسلامی اجرای این طرح‌‌ها را یک اقدام متقابل برای مقابله با تحریم‌ها دانست و افزود: رأی آوردن این طرح‌ها نشان از آن دارد که اراده‌ای مصمم در همه گروه‌ها و قوای نظام برای نجات کشور وجود دارد و همه در تلاش هستند تا مشکلات کشور حل شود و همراهی مردم نیز نقش مهمی دارد.
در مجلس کمیته های ضد تحریم تشکیل می‌شود
وی با بیان اینکه مجلس به دنبال آن است که اقدامات ضد تحریم انجام دهد، گفت: در مجلس کمسیون‌های مرتبط به تناسب وظایف خود کمیته یا کمیسیون ضد تحریم تشکیل می‌دهند به عنوان مثال کمیته اقتصادی مجلس، کمیته ضد تحریم‌های پولی، بانکی و مالی را تشکیل می‌دهد و یا کمیسیون صنعت نیز کمیته ضد تحریم خواهد داشت. اقدام متقابل دولت در برخی موارد نیاز قانونی دارد که مجلس قوانین لازم را تصویب خواهد کرد اما در بیش از 80درصد موارد هم نیاز به قوانین جدید نیست.
زارع با اشاره به طرح‌های آمریکا برای تحریم و کاهش دسترسی ایران به دلار در مبادلات تجاری گفت: ایران نیز باید متناسب با تحریم‌ها برنامه‌هایی داشته باشد که بانک مرکزی می‌گوید به دنبال پیمان‌های پولی، ایجاد پیام‌رسان‌های موازی با سوئیفت، سوئیچ کارت و ارز دیجیتال هستیم که ایجاد ارز دیجیتال چون پدیده نوظهوری است و منابع مالی می‌طلبد ممکن است طول بکشد.
برقراری 65 پیمان پولی در جهان
نماینده مردم آباده و بوانات در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه دولت باید بر پیمان‌های پولی متمرکز شود و برقراری پیمان‌های پولی در اولویت است، یادآور شد: بعد از بحران 2008 آمریکا بسیاری از کشورها برای کم کردن سلطه دلار و کمرنگ‌تر کردن قدرت دلار به سمت پیمان‌های پولی رفتند که پیمان‌هایی بین ژاپن و هند، ژاپن و کره جنوبی، روسیه و چین و غیره ایجاد شد و حجم جهانی مبادلات دلار به 60 درصد کاهش یافته است و تاکنون 65پیمان پولی در جهان برقرار شده است و این پیمان‌ها در حال رشد است.
زارع با اشاره به تاکید بر برقراری پیمان‌های پولی در برنامه ششم توسعه و در قانون احکام دائمی اظهار امیدواری کرد: دولت جمهوری اسلامی ایران برقراری پیمان‌های پولی را از تئوری به سمت عمل پیش ببرد و در این زمینه اگر بازهم به قانونی نیاز باشد مجلس آن را تصویب خواهد کرد.
وی با بیان اینکه هریک از عناصر سیستم و نظام جمهوری اسلامی می‌تواند اقدام متقابلی مقابل تحریم‌های ظالمانه انجام دهد، گفت: وزارت امور خارجه بحث مدیریت سیاسی را پیش می‌برد و وزارت صنعت باید واردات را مدیریت کند، بانک مرکزی نیز باید نقدینگی و قیمت ارز را کنترل نماید.
باید پیام‌رسان موازی با سوئیفت داشته باشیم
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه هر اتاق جنگ نظامی، سیاسی و اقتصادی تابع دو عنصر شناسایی و عملیات است، تصریح کرد: آمریکا با استفاده از اطلاعات سوئیفت تمام شریان‌ها و تراکنش‌های مالی ما با کشورها و شرکت‌ها را شناسایی کرده و در تلاش است که با ابزار تحریم مانع از تجارت و تعامل ما با آن‌ها شود و تعدادی از آن‌ها را با خود همراه کرده است که یک اقدام متقابل این است که پیام‌رسان موازی با سوئیفت داشته باشیم البته در سال 90 و 91 سامانه پیام‌رسان مالی الکترونیکی سپام در بحث ریالی و ارزی این اقدام را انجام می‌داد اما پس از توافقاتی که در برجام صورت گرفت متاسفانه در بحث ارزی آن را کنار گذاشتند که اگر از این پیام رسان حمایت شده بود مثل پیام‌رسان‌های مالی کشورهای چین و ژاپن و... تاکنون معایب آن رفع و تقویت شده بود.
زارع با بیان اینکه سرور سوئیفت در کشور آمریکا قرار دارد و این کشور در سال 2001 به بهانه اقدام مالی علیه تروریسم تمام داده‌های آن را رصد کرد و اطلاعات شرکت‌های اقتصادی را به دست آورد، گفت: در سال 2007 که اروپایی‌ها متوجه موضوع شدند، سرورهای غیرمتمرکز بین دو یا چند کشور را ایجاد کردند که هرکشوری به اطلاعات و داده‌های خودش دسترسی دارد و در مجلس نیز در طرحی ایجاد پیام‌رسان موازی با سوئیفت مطرح شد که تصویب نشد!
دولت از ظرفیت نخبگان دانشگاهی استفاده کند
وی با اشاره به طراحی و تولید سیستم تبادل ارزهای دیجیتال توسط جوانان مبتکر شیرازی تصریح کرد: یکی از ضعف‌های دولت عدم استفاده از بدنه کارشناسی غیردولتی و حتی غیرخصوصی است و توصیه ما به دولت این است که از ظرفیت نخبگان به ویژه نخبگان دانشگاهی بیشتر استفاده کند.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با اشاره به تحریم‌هایی که از اول انقلاب تا کنون برعلیه ملت ایران اعمال شده است، گفت: هیچ کشوری مانند ایران تجربه تحریم ندارد اما متاسفانه این تجارب مستندسازی نمی‌شود که ضرورت دارد دولت‌ها تجارب گران‌بهای خود در زمینه تحریم را مستندسازی کنند تا درس عبرت و چراغ راهی برای آینده باشد. به عنوان مثال بانک مرکزی در چند ماه اخیر می‌توانست با استفاده از تجارب قبلی خود عملکرد بسیار بهتری داشته باشد اما در زمینه کنترل نرخ ارز مدیریت ضعیفی داشت.
وی با بیان اینکه آمریکا و کشورهای همکار او در تحریم به خوبی می‌دانند که دیگر تحریم‌ها تاثیرگذار نیست، گفت: آمریکا چون می‌بیند روز به روز از سلطه دلار کاسته و اثر گذاری اقتصادی‌اش در دنیا کمتر می‌شود به تحریم علیه ایران و به نوعی دیگر علیه روسیه روی می‌آورد یا جنگ تعرفه‌ای علیه چین که نقش زیادی در کاهش ارزش دلار داشته است، به راه می‌اندازد.
 
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس:
انعقاد پیمان های پولی زمینه ساز حذف دلار از مبادلات اقتصادی می شود
 "عباس گودرزی" نماینده مردم بروجرد در مجلس شورای اسلامی در گفت و گو با سفیر افلاک گفت: با توجه به این که مبادلات اقتصادی ما براساس دلار آمریکا و یورو اروپا است، برای ما محدودیت هایی ایجاد کرده در تعاملات اقتصادی با دنیا و ما را آسیب پذیر کرده در برابر تحریم هایی که هر از چندگاهی آمریکا برای ما در نظر می گیرد و تصویب می کند و با این تکانه ها، اقتصاد ما را دچار مشکل می کند.
 
وی اضافه کرد: یکی از بهترین راه ها این است که ما مبادلات اقتصادی را مستقل از دلار تعریف کنیم و دلار را از مبادلات اقتصادی بین المللی حذف کنیم و مقدمه این کار انعقاد پیمان های پولی دوجانبه بین کشورها با اولویت کشورهای همسایه است.
 
گودرزی اظهار داشت: در واقع انعقاد پیمانهای پولی می تواند زمینه ساز حذف دلار از مبادلات اقتصادی شود که در نهایت این اقدام منجر به کاهش سهم تاثیر تحریم ها در وضعیت اقتصادی کشور خواهد شد.
 
به گفته وی می طلبد با توجه به شرایط فعلی که درگیر جنگ اقصادی هستیم، وزارت خارجه هم صرفا دیپلماسی را محدود به فعالیت های سیاسی نکند بلکه دیپلماسی اقتصادی ما را با دیگر کشورها فراهم کند.
 
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس افزود: هر چه بتوانیم پیمان های پولی دو جانبه با دیگر کشورها برقرار کنیم که مبادلات ما براساس پول ملی دو کشور انجام شود، وابستگی ما را به دلار کاهش خواهد داد و در واقع اثر تحریم ها را بر اقتصاد کشور به حداقل خواهد رساند.
 
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس:
 
«دلار» باید از معاملات حذف شود /جایگزینی سبد ارزی در شرایط تحریم بهترین راه است
 
عبدالرضا مصری در گفتگو با خبرنگار  مرصاد در مورد طرح حذف دلار از معاملات کشور اظهار داشت: البته آرزوی ما حذف دلار از معاملات بین المللی است، اما این امر به این سادگی و سرعت محقق نمی‌شود و تنها کشور ما در این رابطه تصمیم گیرنده نیست.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی افزود: هر پولی در دنیا دارای جایگاهی است که بسته به پشتوانه‌های ذخیره‌ای یا تولیدی جایگاه آن متفاوت است.
مصری گفت: برای اینکه تصمیم بگیریم دلار از معاملات حذف شود باید بتوانیم ارزهای دیگر را جایگزین کنیم، زیرا اگر دلار مبنای معاملات قرار گیرد با این محدودیت های وضع شده توسط آمریکا یا باید از طریق نظام بانکی معاملات انجام گیرد که سوئیفت با آنهاست و ممکن است مانع تراشی کنند یا به صورت نقد انجام شود و یک پالت از پول ها خریداری شود که در این صورت نیز آمریکا می‌تواند شماره‌های مختلفی از پول‌های خریداری شده ایران را بی‌اعتبار یا تقلبی اعلام کند.
وی افزود: هنر ما این است که مراودات خود را با ارزهای غیر از دلار انجام دهیم و در معامله با اروپا از یورو، در معامله با پاکستان از روپیه، در عراق از ریال و در چین از یوان استفاده کنیم و در واقع سبدی از ارزهای متنوع داشته باشیم مخصوصا با آن کشورهایی که مراوده تجاری داریم و تراز تجاری ما را مثبت می کنند.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی بیان داشت: مثلا اگر به چین نفت صادر می کنیم با همان ارز آنان مایحتاج خود را خریداری کنیم.
وی افزود: هر چه ارزهای متنوع‌تری داشته باشیم به نفع ماست، اما آنچه در حال حاضر در کشور وجود دارد خلاف این است اگر چه همه علاقه‌مند هستند به جای دلار ارز دیگری استفاده کنند و هر کشوری نیز به دنبال قدرت دادن به پول خود است، اما دولت با لغو قراردادهای ریالی واحد پولی ریال را بی ارزش کرد.
مصری تصریح کرد: حدود ۱۳ سال ما با کشور عراق قرارداد ریالی داشتیم کالاها بر مبنای ریال صادر می شد و نیازی به ارز نداشتیم، اما با لغو این قرارداد مردم در صفوف ارز قرار گرفتند و بانک مرکزی نیز شعب خود را افزایش داد که نارضایتی هایی را در پی داشت عراقی ها نیز عملاً ریال ما را نمی‌پذیرند.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی گفت: باید ثبات در تصمیم‌گیری‌ها وجود داشته باشد این کار امکان پذیر است مخصوصاً با کشورهایی که ما با آنها مبادله پایاپای داریم باید ارزهای واسطه ای حذف شود و ارزهای مورد قبول به صورت سبدی در نظر گرفته شود.
 
نماینده مردم مشهد در مجلس:
معامله با دلار باید تبدیل به جرم شود/ ضرورت جایگیزینی ارزهای دیگر در معاملات بین المللی
حجت الاسلام نصرالله پژمانفر در گفت‌و‌گو با صبح توس پیرامون ضرورت حذف دلار از معاملات اظهار کرد: امروز دلار به عنوان یک واحد پولی که تنها با آن معاملات انجام می‌شود، نیست بلکه دلار امروز ابزار سیاسی است و آمریکا از آن برای فشار علیه ایران سوء استفاده می‌کند.
وی افزود: امروز در بحث‌هایی مطرح می‌شود که باید معاملات پیرامون دلار علیه ایران را تحریم کنیم، هدف از اقدام آن‌ها این است که از همه زوایا بر روی ایران فشار وارد سازند.
 
تهدید را به فرصت مبدل می‌سازیم/ جایگیزینی ارزهای دیگر در معاملات بین المللی
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی با اعلام اینکه ما تهدید را به فرصت مبدل می‌سازیم، گفت: طرحی آماده شده و جمعی از نمایندگان آن را امضاء کرده‌اند، در این طرح آمده که دلار را از چرخه معاملاتی خود خارج کنیم، این در حالی است که کشورهایی را در کنار خود داریم که در این مسیر همراه ما هستند و می‌توانیم با واحدهای پولی متفاوتی معاملات را انجام دهیم و ارزهای دیگر را در معاملات بین المللی استفاده کینم.
 
آمریکا بخاطر بدعهدی‌هایش باید تنبیه شود
حجت الاسلام پژمانفر با تاکید بر تنبیه آمریکا بخاطر بدعهدی‌هایش تصریح کرد: حال که آمریکایی‌ها ما را تهدید می‌کنند و با آن‌ها معامله‌ای نداریم، باید با اقدامی کاملا جدی در مقابل آن‌ها ایستادگی کنیم.
 
معامله با دلار باید تبدیل به جرم شود/طرح حذف دلار از معاملات در حال جمع آوری امضاء است
وی اظهار کرد: در این طرح مهلتی داده شده که بعد از آن دلار از چرخه اقتصادی خارج شود و در صورتی که معامله براساس دلار صورت پذیرد جرم تلقی می شود، البته این قانون عطف به ما سبق نمی‌شود.
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی اذعان کرد: درصورتی که این طرح را به صورت جدی دنبال کنیم و واکنش جهانی در پی داشته باشد، می‌تواند نتیجه عالی حاصل شود؛ این طرح در حال طی کرد مراحل قانونی خود است و تعداد قابل توجهی امضاء جمع آوری شده است، سعی ما این بوده که طرح با سرعت بسیاری نهایی شود.
 
عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس:
تسهیل روابط بانکی با حذف دلار از معاملات بین‌المللی / تحریم‌ها با حذف دلار بی‌اثر می‌شود
 
عزت الله یوسفیان ملا در مصاحبه با خبرنگار  بلاغ با اشاره به تاکیدات مقام معظم رهبری در دیدار با رئیس جمهور روسیه در خصوص حذف دلار از مبادلات بین المللی، اظهار کرد: از آنجایی که قراردادها و معاملات بین ایران و کشورهای اروپایی با دلار است و ایران در این زمینه تحریم بانکی است، هزینه زیاد و مشکلات متعددی در مراودات بانکی داریم.
وی ادامه داد: بنابراین اگر دلار از مبادلات بین المللی ایران حذف شود، مشکلات بانکی برطرف می شود و سرعت تبادلات افزایش پیدا می کند.

نماینده مردم آمل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه حذف دلار از مبادلات مانند جابجا کردن پول در داخل کشور محسوب می شود، توضیح داد: اگر معاملات بین ایران و روسیه با ریال یا روبل انجام شود در واقع حکم آن را دارد که پول بین بانک های داخلی مبادله شود اما این کار زمانی به مشکل می خورد که با کشور سومی وارد مبادله شویم.

وی گفت: اما اگر کشور سومی در کار باشد باید به مبادلات دلاری بر گردیم که نه تنها مشکل حل نمی شود بلکه دو چندان خواهد شد زیرا یکبار معامله با روبل یا ریال انجام شده و برای انجام معامله بعدی باید ارز را به دلار تبدیل کنیم بنابراین تاثیری نخواهد داشت.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه ومحاسبات مجلس شورای اسلامی اعتقاد دارد در چنین شرایطی باید تیم اقتصادی کشور هنر لازم را داشته باشد که معاملات در سطح یک کشور خلاصه شود و نیازی به کشور سوم نباشد تا حذف دلار عملا اتفاق افتاد و تسهیل مراودات اقتصادی صورت گیرد.

یوسفیان ملا با بیان اینکه حذف دلار از مبادلات بین المللی دو جانبه خواهد بود، توضیح داد: این کار در زمینه فاینانس عملی شده است اما اگر نیاز به خرید و فروش کالا با کشور سوم داشته باشیم حذف دلار مشکل زا خواهد شد.

وی با بیان اینکه علاوه بر روسیه و ترکیه می توان با چین و کره جنوبی نیز چنین همکاری اقتصادی داشت، بیان داشت: باید بانک های کشورهای طرف موافقت با ما مجوز مبادله بدون دلار را داشته باشد، اگر بخواهیم از بانکی در کشور سوم برای مبادله استفاده کنیم عملا غیر ممکن خواهد بود.

این نماینده مجلس افزود: همچنین در سقف مشخصی می توان مبادله با ارز دیگر داشته باشیم در غیر اینصورت مجبور خواهیم بود از کشور ثالث کمک بگیریم که در واقع باید مجدد به فضای مبادله دلاری وارد شویم.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: تعداد کشورهایی که شجاعت و شهامتی مانند ایران را داشته باشند که از ارز دیگری به غیر از دلار برای مبادلات بین المللی استفاده کنند کم است اما با چند کشور محدود نیز می توان دراین زمینه گام برداشت.

وی درخصوص اینکه پیمان های پولی تا چه اندازه می تواند موجب بی اثرکردن تحریم ها شود،افزود:یکی از دلایل تحریم کشور ما در واقع وابستگی پولی و ارزی به دیگر کشورهاست که اگر این وابستگی از بین برود قطعا تحریم ها نیز اثری بر اقتصاد ما نخواهد داشت.

یوسفیان ملا تاکید کرد:امروز که در دنیا با جنگ اقتصادی روبرو هستیم باید دیپلماسی اقتصادی ما نیز فعال شده و در راستای انعقاد این پیمان ها تحرک بیشتری داشته باشد.
 
نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی:
دور زدن تحریم ها با تصویب دو طرح ارائه شده به مجلس/وابستگی کشور به دلار اقدام غیر کارشناسانه ای بوده است
شهباز حسن پور نماینده مردم سیرجان و بردسیر در گفتگو با راه آرمان ؛ با اشاره به ارائه دو طرح «حذف دلار از معاملات بین المللی» و «تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران» مجلس شورای اسلامی گفت: اینکه کشور را وابسته به ارزی کنیم که اختیار آن نیز از دست ما خارج است؛ اقدام غیر کارشناسانه ای بوده است.
وی با بیان اینکه هم اکنون طرح هایی که به مجلس ارائه شده در خصوص  مسئله پولی و بانکی دو جانبه است، عنوان کرد:بسیاری از کشورها در گذشته هم از دلار آمریکا استفاده نمی کردند؛ بلکه توافق نامه ای بین بانکی بین دو یا سه کشور وجود داشته است که در هر کشور از واحد پول آن کشور استفاده شود.
عضو کمیسیون محاسبات و برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به عنوان مثال در روابطی که ایران با عراق دارد می توانیم صادرات را با واحد ارزی آن کشور انجام دهیم و واحد پولی کشور عراق را برای زائرینی که می خواهند به این کشور سفر کنند پرداخت کنیم؛ به این معنی که ما در ایران به جای ریال دریافتی از آنان واحد پول عراق را به آنان دهیم.
حسن پور تأکید کرد: دو طرح ارائه شده به مجلس کاملا کارشناسی شده است و یقین دارم که این دو طرح تأثیر بسزایی در ثبات وضعیت بازار و کشورهای همسایه ما دارد و همچنین در کنار آن افزایش صادرات را خواهیم داشت.
نماینده مردم سیرجان و بردسیر در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: با تصویب دو طرح یاد شده می توانیم تحریم ها را دور بزنیم؛ دنیا به این نتیجه رسیده است که یک کدخدا نمی تواند دنیای به این بزرگی را اداره کند؛ ملت ها و دولت ها به این جمع بندی رسیده اند که باید خودشان تصمیم بگیرند.
این مقام مسئول با بیان اینکه کشورهای مرتجع سر سپرده آمریکا هستند، اظهار کرد: کشورهایی که تصمیم دارند عزتمندانه و شرافت مندانه زندگی کنند؛ قطعا از رویکرد جمهوری اسلامی ایران استقبال خواهند کرد و ایران اسلامی می تواند روابط حسنه ای نسبت به گذشته با کشورها داشته باشد.
وی تأکید کرد: با ارائه دو طرح «حذف دلار از معاملات بین المللی» و «تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران» موافق هستم.
حسن پور در پایان خاطر نشان کرد:پس از تبلیغات گسترده ای که آمریکایی در خصوص سیزده آبان داشت؛ خوشبختانه  شاهد ثبات خوبی در وضعیت بازار هستیم.
 
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس:
حذف دلار از معاملات جهانی موجب تضعیف بیشتر آمریکا می‌شود/ توجه کشورهای مهم دنیا به تجارت بدون دلار
سید محمدباقر عبادی نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: دنیا به سمتی حرکت کرده که دلار را از چرخه معاملات جهانی حذف کند یا نقش آن را کاهش دهد.
 
وی با اشاره به سلطه‌گری‌های آمریکا که با دلار انجام می‌شود، گفت: هر مبادله‌ای در سیستم‌های اقتصادی دنیا بایستی مورد رصد آمریکا قرار گیرد و از این طریق به نوعی سلطه اطلاعاتی و اقتصادی بر دنیا دارند.
 
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که کشورهای دنیا از این اقدامات آمریکا رنج می‌بینند افزود: امروز بحث حذف دلار مورد توجه کشورها و قدرت‌های مهم دنیا مانند چین، روسیه، ایران، ترکیه و هند قرار گفته است.
 
عبادی تصریح کرد: برای ایران حذف دلار حیاتی است و باید آن را انجام دهیم و حتماً باید به تدریج دلار حذف و نقش آن کمرنگ شود.
 
وی خاطرنشان کرد: در اعمال تحریم‌ها شاهد بازی با دلار توسط آمریکا و استفاده از این اهرم در اعمال فشارهای اقتصادی بر دیگر کشورها هستیم و مطمئناً ارتباطات و مبادلات با ارزهای دیگر و آسیب نقش دلار موجب تضعیف بیشتر آمریکا می‌شود.
 
نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: طرح تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه مردم ایران باید بررسی شود و نیاز به نقد و بررسی بیشتری در این زمینه وجود دارد.
 
 
 
عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس:
 
دلار از معاملات بین المللی کنار گذاشته شود/ باید با وضع تحریم های اثربخش، جواب دشمنان نظام را بدهیم
 
حسینعلی شهریاری در گفتگو با قم فردا با اشاره به ضرورت انجام اقدامات مقابله ای با تحریم های یک جانبه آمریکا، اظهار داشت: طرح حذف دلار از معاملات و طرح امکان معاملات دو جانبه ایران و کشورهای دیگر بدون دلار مورد حمایت نمایندگان مجلس شورای اسلامی است.
وی با بیان این که خود از حامیان این طرح است،ادامه داد: قطعا بنده با این طرح موافقم و آن را امضاء می کنم.
شهریاری در خصوص اعمال تحریم های متقابل علیه کشورهایی که با آمریکا در این زمینه همکاری دارند، بیان داشت: این طرح هم می تواند در مجلس رای بیاورد اما باید به این مهم هم توجه کنیم که وضع این تحریم ها اثرگذار باشد و حالت شعاری نداشته باشد.
 
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس:
 
طرح «حذف دلار از معاملات بین‌المللی»باید عملیاتی و اجرایی شود/«حذف دلار از معاملات بین‌المللی» خواسته غالب کشورهای مستقل است
 
امیر خجسته در گفت‌و‌گو با خبرنگار نافع، با اشاره به عنوان شدن دو طرح جدید «حذف دلار از معاملات بین‌المللی» و «تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران» در مجلس، اظهار کرد: حذف دلار از معاملات بین‌المللی خواسته غالب کشورهای مستقل همچون روسیه، چین و بسیاری از کشورها با توجه به زورگویی و اعمال فشار آمریکا علیه کشورهای مختلف از طریق دلار است.
وی با بیان اینکه  این طرح در کمیسیون اقتصادی مجلس در حال بررسی است که بتوانیم دلار را از مبادلات بین‌المللی حذف کنیم، گفت: تلاش‌هایی نیز از قبل صورت گرفت و چندین کشور نیز به جد پیگیر این موضوع هستند؛ امید است با تلاش‌های صورت گرفته این نکته را بتوانیم عملیاتی و اجریی کنیم.
آمریکا دلار را به عنوان اهرمی برای فشار بر سایر کشورها در دست گرفته است
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اکنون با توجه به اینکه دلار آن نفوذ و فشارهایی که بر کشورهای آسیایی و حتی کشورهای اروپایی وارد می‌کند بحث این است دلار را تضعیف و از معاملات خود حذف کنند.
وی با تأکید بر اینکه نمایندگان مجلس بحث حذف دلار از معاملات بین‌المللی را پیگیری می‌کنند، افزود: این طرح باید عملیاتی و اجرایی شده و این کار باید انجام شود چراکه آمریکا دلار را به عنوان اهرمی در دست گرفته و هر کشوری را بخواهد حتی اروپا و کشورهای هم‌پیمان خود را از طریق آن تحت فشار قرار می‌دهد.
خجسته با بیان اینکه دلار، نوسانات، التهابات و شریط خاص ایجاد کرده است، تصریح کرد: تمام قراردها با دلار است، وقتی فروش نفت و صادرات داریم باید دلار وارد کشور شود اما وقتی بانک‌ها و حتی بانک‌های بین‌المللی را تحریم می‌کنند که به ما دلار ندهند، اقتصاد ما به سمت بسته شدن و مواجه با مشکل می‌رود.
با اجرای طرح حذف دلار از معاملات بین‌المللی از فشارهای آمریکا در بحث تحریم‌ها کاسته می‌شود
وی با بیان اینکه در شرایط تحریم ناچاریم قراردادهایی که داریم و نفتی که می‌فروشیم به جای دلار، کالایی دیگر در قبال آن دریافت کنیم، ادامه داد: راهی نداریم که پول‌ها را وارد کشور کنیم و در این شرایط باید دلار را از معاملات بین‌المللی خود حذف کنیم.
نماینده مردم همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی خطرنشان کرد: باید با کشورهای هم پیمان خود نیز صحبت کنیم که دلار را در معاملات خود تضعیف و یا حذف کنند.
وی در ادامه با تأکید بر اینکه با اجرای طرح حذف دلار از معاملات بین‌المللی از فشارهای آمریکا در بحث تحریم‌ها کاسته می‌شود، یادآور شد: با توجه به اینکه با آمریکا در جنگ اقتصادی هستیم باید بتوانیم برای دلار جایگزین دیگری در معاملات با کشورهای هم پیمان و همسو با این سیاست داشته باشیم.
دور زدن تحریم‌ها تنها راه حل ما در شرایط کنونی است/مسئولان و دولت باید به این بحث ورود کنند
خجسته با بیان اینکه با اجرای این طرح موضع کشورهای مختلف در قبال ایران با توجه به شرایط کنونی و اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران مشخص خواهد شد، اظهار کرد: در تحریم‌ها آمریکا فشارهایی اعمال کرده که  کشورها در روابط با ایران عقب نشینی کنند و هر کشوری بخواهد با ایران معامله کند مورد هجمه و فشار قرار می‌گیرد؛ تقریباً تعدادی از کشورها موضع خود را در این شرایط مشخص کرده‌اند.
وی با تأکید بر اینکه در این شرایط تنها راه حل ما دور زدن تحریم‌هاست، گفت: مسئولان و دولت ما باید بتوانند با ورود به بحث‌های دیگر تحریم‌ها را دور بزنند و ناچار به انجام این کار هستند.
 
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس:
 
پیمان‌های پولی چندجانبه در راستای حذف دلار/تصویب بودجه سالانه کشور بر اساس مبالغ ارزی غیر از دلار
 
 علی ابراهیمی نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی و عضو کمیسیون کشاورزی در گفتگو با دیار آفتاب؛ ضمن اشاره به تاریخ اتفاقات رقم خورده برای دلار بعد از جنگ جهانی گفت: آمریکایی‌ها ابتدا متعهد بودند که نسبت به ذخیره طلا چاپ دلار را انجام دهند ولی در امتداد زمان برای رسیدن به مقاصد اقتصادی و سیاسی خود، دلار را بدون پشتوانه چاپ کردند که هم‌اکنون نیز این مسئله ادامه دارد.
ابراهیمی ضمن تأکید بر اینکه آمریکا کشوری است با کسری بودجه عظیم اظهار کرد: کشوری که دارای تراز تجاری منفی و بدهی بیش از تولید ناخالص داخلی است مطمئناً دیر یا زود ارزش پولش سقوط خواهد کرد.
وی ادامه داد: با توجه به این نکته برخی کشورها در سبد ذخیره ارزی خود دست به اصلاح زدند و در حال جابجایی دلارهای ذخیره‌شده با طلا یا سایر ارزها هستند که ازاین‌دست کشورها می‌توان به چین روسیه و هند اشاره کرد.
نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی یکی دیگر از راه‌های برخی کشورها برای مصون ماندن از خطر کاهش ارزش دلار را اقدام آن‌ها به ایجاد پیمان مبادلات پولی با ارزهای خود عنوان کرد و افزود: امروز جامعه جهانی به این نتیجه رسیده است که دیر یا زود دلار نیز سرنوشت پوند استرلینگ ( پول انگلستان که قبل از دلار ارز جهانی بود ) را پیدا خواهد کرد و برای رهایی از این مشکل چاره‌اندیشی کرده است.
وی بابیان اینکه باید در نظر داشت که نقش دلار آن‌قدر برای ایالات‌متحده در مناسبات و سیاست‌های جهانی اهمیت دارد که برخی کارشناسان علل اصلی حمله امریکا به عراق و لیبی را در این می‌دانند که سران وقت دو کشور ( صدام و قذافی ) تصمیم گرفته بودند نفت را به‌جای دلار با یورو معامله کنند اذعان داشت: در زمان حال یک تفاوت اساسی و مهم نسبت به گذشته وجود دارد و آن اجماع جهانی علیه برخی اقدامات غیرمنطقی امریکا است.
ابراهیمی spv را یکی از نمونه‌های راه‌اندازی شده سیستم مبادلات پولی ایران با اروپا دانست و تصریح کرد: این سیستم می‌تواند بر سلطه چندین ساله سوئیفت و دلار امریکا بر مبادلات پولی دنیا پایان دهد و به همین دلیل سران آمریکایی هراس آن رادارند که تابو سوئیفت در هم بشکند از همین رو است که شنیده می‌شود امکان دارد آمریکایی‌ها فعلاً قصد تحریم سوئیفت به‌صورت کامل علیه ایران را نداشته باشند، زیرا بیم آن دارند که سایر کشورها مسیر ایران را طی کنند و دیگر سوئیفت و دلار جایگاه قبلی خود را نداشته باشد.
وی با اشاره به اجماع ۳ کشور اروپایی همراه با روسیه و چین، این مسئله را بهترین زمان برای حرکت ایران به سمت کاهش استفاده از دلار در مبادلات و معاملات خود عنوان کرد و افزود: تغییر و اصلاح ذخیره ارزی و کاهش ذخیره دلاری ، انعقاد پیمان‌های پولی دوجانبه و چندجانبه با سایر کشورها بخصوص کشورهای همسایه، فروش نفت خود با سایر ارزها مثلاً یورو و یوآن از سری برنامه‌هایی است که دولت باید برای انجام آن‌ها تلاش خود را به کار گیرد و باید دقت شود که فروش نفت نباید فقط به یک نوع ارز باشد تا در ادامه مجدد مشکل دلار به وجود بیاید.
نماینده مردم شازند در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تصویب بودجه سالانه کشور بر اساس مبالغ ارزی غیر از دلار و انجام نظارت‌ها و گزارش‌ها در همین راستا و همچنین تسهیل انعقاد پیمان‌های پولی دوجانبه و چندجانبه از اقداماتی است که مجلس می‌تواند در این زمینه انجام دهد.
 
نماینده مردم قم در مجلس:
پیمان های مالی چندجانبه ، موجب بی خاصیت شدن دلار می شود/ کوتاهی دولت، زمینه ساز طرح مجلس برای تنبیه کشورهای همکار آمریکا در تحریم شد
حجت الاسلام و المسلمین مجتبی ذوالنور در گفتگو با خبرنگار قم فردا با اشاره به طرح پیشنهادی مجلس در خصوص " تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران" اظهار داشت: این طرح یک بار در مهرماه سال 94 در قالب ماده واحده ای با 9 تبصره تحت عنوان قانون اقدام متقابل و متناسب دولت جمهوری اسلامی به تصویب رسید تا در روند اجرای برجام این کار صورت می گیرد که البته متاسفانه تاکنون دولت در اجرای این قانون کوتاهی کرده و اقداماتی که می بایست صورت می داده را انجام نداده است.
وی افزود: طبیعی است اگر آمریکا یا کشوری ما را تحریم کرد ما هم باید متقابلاً این کار را انجام دهیم و لذا تلاش این طرح بر همین است.
این نماینده مجلس همچنین با اشاره به طرح پیشنهادی دیگر مبنی بر حذف دلار از معاملات بین المللی گفت: واقعاً این سوال و دغدغه مطرح است که ما چرا باید دلار را در بازار تقویت کنیم و حال آن که باید دلار را در حد توان خودمان بی خاصیت سازیم و این بی خاصیت کردن این گونه است که ما با کشورهایی که مراوده داریم پیمان پولی دوجانبه یا چند جانیه ببندیم .
وی اضافه کرد: به عنوان مثال ما نفت را به یک کشوری مانند چین می فروشیم و از این کشور دلار می گیریم و همزمان تاجر ما در چین ثبت سفارش می کند و دلار را به او می دهد و حال آن که می توان بر اساس معاهدات دو یا چندجانبه ، دلار را از این قبیل معاملات بین المللی حذف و ارز دیگری را جایگزین ساخت.
ذوالنور بیان داشت: ما حتی می توانیم با پول خود چین یعنی یوآن در چین ثبت سفارش کرده و از چین هم به جای دلار، یوآن مطالبه کنیم.
وی گفت: اساساً ضرورتی ندارد که ما دست خودمان را زیر سنگ دشمن بگذاریم و بنابراین اگر با چندین کشور پیمان های پولی دوجانبه داشته باشیم تحریم ها تا حدود زیادی بی اثر می شود، کما این که همین حالا نیز خود آمریکا مجبور شده به برخی کشورها معافیت بدهد.
رییس فراکسیون روحانیت مجلس همچنین ابراز داشت: در دوره جدید نیز با اعمال تحریم ها حاکمان آمریکایی به عینه دیدند که اقدام آن ها با مخالفت قاطع بسیاری از کشورها مواجه شده که همین مساله نشان از شکست قطعی آمریکا است.
وی در خصوص ضرورت اجرای دو طرح یادشده در مجلس گفت: از آن جا که دولت تاکنون این اقدام را انجام نداده و ما هم چندان امیدوار نیستیم که بعد از این به صورت کامل این را انجام دهد، به همین خاطر این خواسته را به صورت یک طرح در مجلس ارایه کردیم تا از دولت خواسته بشود اقدام به موقع و ضروری را در این باره انجام دهد.
 
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس:
ضرورت محافظت اقتصاد کشور از تکانه‌های اقتصاد جهانی/ از طرح حذف دلار از مبادلات بین‌المللی حمایت می‌کنیم
فرهاد فلاحتی نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی امروز در گفت‌وگو با خاورستان، اظهار کرد: موضوع حذف دلار از ماه‌ها قبل مطرح است و یکی از راهکارهایی است که اقتصاد کشور در برابر تکانش‌های اقتصادی بین‌المللی محافظت شود.
 
وی با اشاره به لزوم توجه به پول ملی و حذف دلار از چرخه اقتصادی، گفت: در طرح حذف دلار موارد متعددی باید به عنوان زیرساخت این موضوع درنظر گرفته شود و ملاحظات اقتصادی بسیار زیادی دارد.
 
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: متخصصان مسائل اقتصادی در مجلس شورای اسلامی پیشنهاداتی دارند و با دولت هماهنگ می‌کنند که به تدریج وابستگی اقتصادی کشور به دلار کاهش پیدا کند.
 
فلاحتی با بیان این‌که پیشنهادات زیادی مطرح است که یکی از آن‌ها پیمان‌های دوجانبه یا چندجانبه اقتصادی است، گفت: برای مثال شرکای تجاری ایران مانند روسیه، چین و امثال این کشورها یک مبادله پولی مشخص بدون دلار انجام دهند و در شیوه و روش‌ها غیر از دلار یک ارز غالب ایجاد شود.
 
وی تصریح کرد: شیوه‌های دیگر عدم وابستگی به دلار نیز مطرح می‌شود که چگونه ریال را تابعی از دلار نگیریم و اگر چنان‌چه نرخ دلار افزایش پیدا کند، ریال کاهش پیدا نکند.
 
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی با تأکید بر این‌که تلاش مجلس بر این موضوع بوده و امری حساس و قابل توجه است، افزود: باید شیوه‌ها به درستی اجرا شود و در حال حاضر کمیسیون‌ها و فراکسیون‌های مجلس در این خصوص بسیار فعال هستند و پیشنهادات خوبی دارند.
 
فلاحتی عنوان کرد: طرح حذف دلار ضرورت در اقتصاد کشور است و از آن حمایت می‌کنیم اما چگونگی کار قابل تأمل است که در حال کار است.
 
وی با اشاره به این‌که این طرح کشور را از تکانش‌های تحریم و اقتصاد جهانی رها می‌کند، خاطرنشان کرد: امنیت اقتصادی به عنوان امنیت و منافع ملی تلقی می‌شود و نمی‌توان از آن غفلت کرد.
 
 
نماینده مردم رامیان و آزادشهر در مجلس:
حذف دلار راهکار خوبی برای برون‎رفت از تحریم‎ها است/ قطعا نمایندگان از طرح حذف دلار حمایت خواهند کرد
به نقل از تیتر آزاد، علیرضا ابراهیمی نماینده مردم شریف رامیان و آزادشهر در مجلس شورای اسلامی در خصوص طرح حذف دلار از معاملات بین المللی کشور اظهار کرد: حذف دلار راهکار خوبی است که بسیاری از کشورها مانند چین، ترکیه و روسیه در حال انجام آن هستند و می توان از آن برای برون رفت از تحریم های ظالمانه آمریکا استفاده کرد.
وی افزود: این طرح هنوز به صحن مجلس نیامده است و فعلا در مرحله جمع امضاء می باشد، اما اگر به صحن بیاید، قطعا نمایندگان از آن حمایت خواهند کرد.
ابراهیمی خاطرنشان کرد: آمریکا فکر می کرد که در تحریم ایران به اجماع جهانی دست یافته است، اما مشاهده نمودید در خرید نفت از ایران کشورهایی همچون یونان، ایتالیا، هند، ترکیه، کره جنوبی و ... از این تحریم مستثنی شدند.
نماینده مردم آزادشهر و رامیان تصریح کرد: با تبعیت از فرمایشات مقام معظم رهبری و الحمدلله با وفاقی که بین قوای سه گانه و نهادهای مختلف برای مقابله با تحریم های آمریکا وجود دارد و با وحدت و انسجام مسئولین و مردم، اعتقاد دارم از این جنگ رسانه ای و اقتصادی نیز به سلامت عبور خواهیم کرد.
وی در رابطه به راهکارهای عبور از تحریم گفت: علاوه بر حذف دلار از معاملات بین المللی، همکاری های دو جانبه با کشورها و بخصوص کشورهای همسایه، راهکار دیگری برای گذر از تحریم ها می باشد و این همکاری با وزارت خارجه‌ای فعال و تعاملی ایجاد خواهد شد.
 
عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس تاکید کرد؛
ضرورت حذف دلار از مبادلات تجاری برای ارتقاء ارزش پول ملی
اردشیر نوریان عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس و نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی در گفت‌وگو با جهانبین نیوز، موافقت خود را با طرح حذف دلار از معاملات تجاری اعلام و گفت: منشا و مدیریت دلار در اختیار کشوری است که با انقلاب اسلامی یک تعارض جدی و دائمی دارد و به دلیل اینکه مبادلات بین‌المللی با دلار صورت پذیرفته و بر روی مسائل اقتصادی، مالی و پولی و به طبع توسعه کشور ما ایفا می‌کند، بسیار حائز اهمیت است.

وی با با بیان اینکه دیگر هیچ کشوری نمی‌تواند دور خود حصار کشیده و تنها مبادلات درونی داشته باشد، تصریح کرد: دنیای اقتصادی امروز یک دنیای به هم پیوسته و وابسته است، حتی آمریکا که قدرت اول اقتصادی دنیا است نمی‌تواند بدون معادلات بین المللی با سایر کشورها، اقتصاد خود را پویا نگه دارد و جوابگوی نیازهای داخلی کشور خود باشد.

عضو کمسیون امنیت ملی به تسلط دلار بر بازارهای مالی و پولی دنیا و به دلیل وابستگی متقابل اقتصادی دنیا به همدیگه اشاره و تاکید کرد: کشورها مجبور و ناگریز هستند با استفاده از این معیار سنجش اقتصادی و ارزش کالا و خدمات ملی دلار با همدیگر مبادلاتی داشته باشند و بده بستان‌ اقتصادی و پولی کنند.

نوریان افزود: کشورهای دارنده ظرفیت‌های ذخیره غنی دلار یا کشورهایی که ابزارهای پولی-مالی دنیا دست‌شان است از این ظرفیت سوءاستفاده کرده و از این ابزار برای به تمکین درآوردن سایر کشورها در حوزه‌های اقتصادی و غیراقتصادی استفاده می کنند.

وی به تمکین های اجباری از سوی کشورهای ضعیف تر و وابسته به سایر کشورها اشاره و گفت: کشورهای کوچک تر و ضعیف تر و کشورهایی که از نظر اقتصادی و تسلط بر منابع ارزی دلار و یا مکانیزم های مبادله های پولی و مالی در دنیا دست پایین تری دارند و موقعیت ممتاز و برتری نسبت به دیگران ندارند، به دلیل وابستگی مجبور هستند به روابط‌شان و در تعاملات‌شان با دنیای خارج برای تامین نیازمندی های داخلیشان و پاسخ دادن به نیاز جامعه در بعضی زمینه ها و عرصه ها تمکین هایی را انجام دهند که اساسا خودشان قبول نداشته باشند.

نماینده مردم شهرکرد، بن و سامان در مجلس شورای اسلامی راهکار عدم تمکین اجباری را ایجاد سیستم پولی مالی غیردلار دانست و اظهار کرد: سیستم پولی مالی غیردلار سیاست های دوجانبه و چندجانبه ای است که جمهوری اسلامی و چند کشور دیگر در منطقه در حال پیگیری هستند تا مبادلات خود را از تسلط ارز دلار بیرون بیاوردند و به راحتی بتوانند با پول ملی خود مبادله کنند.

نوریان گفت: اگر این پیمان های دوجانبه و چندجانبه سازمان‌دهی شود و از تسلط دلار بیرون آمده، ارزش ملی پولی هر کشوری بالا می رود و دیگر مجبور نمی شوند در عرصه هایی که مایل نیستند تمکین کنند.

وی با بیان اینکه با حذف دلار موافق هستم و فکر می‌کنم برای جلوگیری از وارد شدن تکان‌ها و آسیب هایی که اقتصاد بین المللی می تواند درقالب تحریم ها یا رفتارهای یک جانبه یا فشارهای پولی-مالی که به ماوارد می کنند؛ تاکید کرد: یکی از بهترین اقدامات تلاش جدی سیستم پولی بانکی کشور برای جدا و رها شدن از وابستگی به سیتم دلار در مبادلات است و به همان اندازه ارزش دارد که اقتصادمان را از نفت جدا کنیم.
نماینده مردم قروه و دهگلان درمجلس:
 
به تدریج دلار حذف و نقش آن در جامعه کمرنگ شود / تحریم، اشتباه بزرگ آمریکاست
 
علی محمد مرادی نماینده مردم قروه و دهگلان درمجلس شورای اسلامی امروز و در گفتگو با خبرنگار کُردتودی، با اشاره به طرح حذف دلار از معاملات بین المللی اظهار داشت: هم اکنون در مجلس به دنبال آن هستیم تا به طور کامل دلار را از مبادلات در سطح ملی و بین المللی حذف کنیم و در اینصورت نگهداری آن نیز به عنوان نگهداری کالای قاچاق محسوب خواهد شد.
وی افزود: با اجرای این طرح و در کنار آن با اجرای طرح تنبیه کشورهای همکار آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران در فروش نفت و نیز واردات کالا هم تجدید نظر خواهد شد.
نماینده مجلس تاکید کرد: اکنون با توجه به اینکه دلار آن نفوذ و فشارهایی که بر کشورهای آسیایی و حتی کشورهای اروپایی وارد می‌کند بحث این است دلار را تضعیف و از معاملات خود حذف کنند.
وی با تأکید بر اینکه نمایندگان مجلس بحث حذف دلار از معاملات بین‌المللی را پیگیری می‌کنند، افزود: این طرح باید عملیاتی و اجرایی شده و این کار باید انجام شود
مرادی تصریح کرد: در چنین شرایطی باید تیم اقتصادی کشور هنر لازم را داشته باشد که معاملات در سطح یک کشور خلاصه شود و نیازی به کشور سوم نباشد تا حذف دلار عملا اتفاق افتاد و تسهیل مراودات اقتصادی صورت گیرد.
نماینده مردم قروه و دهگلان خاطر نشان کرد: با اجرای این دو طرح کشورهایی که در تحریم ایران اسلامی مداخله دارند ناچارهستند بین تحریم ایران و دست یابی به منافع اقتصادی خود یکی را انتخاب کنند و در این حالت ما در برابر آنان دارای موضعی از اقتدار هستیم.
به گفته ی وی، تحریم اشتباه تکراری و بزرگ آمریکاست چرا که تحریم برای ما دیگر یک چیز طبیعی است و از قدیم بوده و دوباره تکرار می کنند.
به گفته مرادی با رای آوردن این دو طرح از تعداد کشورهای حامی آمریکا در اعمال تحریم علیه ایران به شدت کاسته خواهد شد.
وی ادامه داد: پس از اجرای این طرح ها پیمان های دوجانبه پولی با کشورهایی چون روسیه و چین ایجاد خواهد شد که عملا اثرگذاری تحریم ها را به صفر می رساند.

 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۵۸۳۰


ارسال