چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸ ,22 May 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
کشت زعفران این طلای سرخ چند سالی است که به صورت پایلوت در مزارع سیستان وبلوچستان شروع شده و پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از 53 کیلوگرم زعفران در این استان برداشت شود.
به گزارش عصرهامون، ایران یکی از بزرگترین کشورهای تولیدکننده و صادرکننده جهان در زعفران است به گونه ای که حدود ۹۰ درصد تولید این محصول را در اختیار دارد.
بنابر گزارش وزارت جهاد کشاورزی، ایران سال گذشته ۲۰۳ تن زعفران به ارزش ۲۸۶ میلیون دلار صادر کرده و بزرگ‌ترین خریداران زعفران ایران، امارات متحده عربی، اسپانیا هستند که بخش عمده خریداری شده از سوی اسپانیا و امارات به نام خود این کشورها در بازارهای جهانی عرضه می‌شود. علاوه بر این، ایتالیا، آمریکا، هند، فرانسه، سوئد، آرژانتین، عربستان سعودی، هنگ کنگ، بریتانیا و سوئیس عمده‌ترین خریداران زعفران ایران در سال گذشته بودند.
با این تفاسیر اما کشت زعفران این طلای سرخ چند سالی است که به صورت پایلوت در 5 هکتار از مزارع استان سیستان وبلوچستان شروع شده و به گفته مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان با تمهیداتی که صورت گرفته امسال 13 هکتار دیگر نیز به مزارع کشت زعفران در استان برای مکان یابی و توسعه سطح زیر کشت اضافه شده است.
 

 
با اجرای این طرح اما علاوه بر ایجاد اشتغالزایی از مهاجرت مردم نیز جلوگیری به عمل آمده است که در این خصوص اردشیر شهرکی مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون اظهار کرد: امسال 13 هکتار دیگر به مزارع کشت زعفران در استان برای مکان یابی و توسعه سطح زیر کشت اضافه شده به گونه ای که تقریبا از هر هکتار از مزارعی که زیر کشت زعفران رفته حدود پنج تا 10 کیلوگرم زعفران برداشت می‌شود.
 
وی در تکمیل مطلب فوق بیان کرد: زعفران گیاه مناطق نیمه گرمسیری است که پس از آماده سازی(شخم زدن و کوددهی) زمین را سیراب کرده و پس از چند روز از بارور شدن زمین پیاز زعفران را بعد آماده کردن از اوایل خرداد تا اواخر شهریور بسته به شرایط جوی منطقه می‌توان کاشت و برداشت آن نیز از دهه اول آبان شروع می‌شود.
به گفته این مسئول امسال در پنج شهرستان سیستان و شهرستان‌های میرجاوه، زاهدان و خاش زعفران کشت شده است.
 
انتهای پیام/
  
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۶۲۴۷


ارسال