پنجشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۸ ,20 February 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
طی روزهای گذشته کلیپی از جشن تولد یکی از دی جی ها دختر در قلیان سرایی در زاهدان در فضای مجازی منتشر شد که با واکنش جدی دستگاه های قضایی و نظارتی همراه شد.
به گزارش عصرهامون، بر اساس مصوبه پلیس امنیت عمومی استان سیستان وبلوچستان و به منظور نظارت جدی تر بر فعالیت واحدهای صنفی و جلوگیری از هرگونه جرائم و آسیب در ساعات پایانی شب طرح نظارتی پلیس از نهم تیرماه امسال آغاز شد.
سرهنگ محمدی در این خصوص گفته بود که فعالیت واحدهای صنفی سفره خانه و قلیان سراها در نیمه اول سال از ساعت 23:00 و در نیمه دوم سال از ساعت 22:00 به بعد ممنوع است و در صورت مشاهده هرگونه تخلف واحدهای صنفی خارج از این اطلاعیه با همکاری دستگاه قضایی برخورد می شود.
اما برخی جوانان به قول خودشان ساعت 23 که پلیس مشخص کرده تازه اول شب آنهاست و می خواهند شب را تا صبح خوش بگذرانند و چون شغل و کار مناسبی ندارند صبح را هم تا لنگ ظهر در خواب ناز هستند. قانون وضع شده مبنی بر تعیین ساعت کاری کام این جوانان خوش گذران و شب نشین را تلخ کرد و ناچار شدند بساط خود را نهایتاً تا ساعت 11 شب جمع کرده و به منزل باز گردند.
ولی همان طور که پیش بینی میشد این جوانان قصد خانه نشینی نداشتند و اماکن دیگری را جایگزین چایخانه و سفره خانه های سنتی کردند تا به خوش گذرانی یا دورهمی های دوستانه شان لطمه ای وارد نشود. اما این تغییر مکان مشکلاتی از قبیل نبود یا کمبود امکانات را برایشان به دنبال داشت چرا
برگزاری مراسم جشن در مکان عمومی و پشت درهای بسته از یک سو و اختلاط دختر و پسر و اجرای موسیقی زنده و خوانندگی دسته جمعی و رقص عمومی از سوی دیگر باعث شده تا جوانان از این قانون وضع شده توسط پلیس، نهایت استفاده را ببرند.
که در سفره خانه همه چیز مانند چای، شام، مکان مناسب و قلیان با طعم های مناسب و حتی سیستم صوتی مجهز وجود داشت که در منازل شخصی نه تنها این امکانات نبود بلکه با معذوریت ها و محدودیت های خاصی نیز روبرو بودند.
کسانی که به این دور هم نشینی های دوستانه و مجردی عادت کرده بودند و به قولی معتاد به شب نشینی شده بودند راهی برایشان باقی نماند تا کمی دست به جیب شوند و با صرف هزینه های بیشتر، اماکن عمومی را به صورت خصوصی اجاره کنند.
اجاره خصوصی یک مکان عمومی در کنار ضررهای مالی که برای افراد داشت اما از نگاه شان فواید بیشتری را نیز به ارمغان می آورد و می توانستند آزادتر باشند و دور هم نشینی هایشان را با ساز و آواز و گاه رقص و پایکوبی مختلط و مجردی رنگ و لعابی دوچندان دهند.
بر اساس بررسی میدانی خبرنگار عصرهامون، پیشنهاد فعالیت مخفیانه در ساعت پایانی شب به مدیران بسیاری از چایخانه داده شده است اما تنها تعداد معدودی حاضر به پذیرفتن این درخواست خلاف مقررات شده اند چرا که در صورت افشای کار، با برخوردهای جدی قانونی روبرو خواهند شد.
اما از آنجا که سودجویی و فرصت طلبی برخی چایخانه ها آنها را وسوسه می کرد تا در ازای دریافت مبالغ بالاتر به چنین درخواستی تن دهند شاهد هستیم که در برخی مواقع و به مناسبت های متعدد جشن هایی در این چایخانه ها آن هم در ساعاتی که باید تعطیل باشند و بدون اخذ مجوزهای قانونی لازم برگزار می شود.
برگزاری مراسم جشن در مکان عمومی و پشت درهای بسته از یک سو و اختلاط دختر و پسر و اجرای موسیقی زنده و خوانندگی دسته جمعی و رقص عمومی از سوی دیگر باعث شده تا جوانان از این قانون وضع شده توسط پلیس، نهایت استفاده را ببرند.
متاسفانه طی روزهای گذشته کلیپی از مراسم جشن تولد یکی از دی جی
دادستان عمومی و انقلاب مرکز سیستان وبلوچستان: پس از ورود ماموران به این چایخانه و بررسی اسناد و شواهد موجود و تطابق کلیپ منتشر شده با فضای قلیان سرا، برگزاری جشن تولد در این مکان عمومی محرز شد و ضمن جمع آوری قلیان ها، مدیر آن نیز بازداشت شد.
های خانم زاهدانی در مکانی عمومی اما پشت درهای بسته و در ساعات پایانی شب در فضای مجازی منتشر شد که مهمانان در کمال آرامش و آسایش خیال ضمن کشیدن قلیان و برگزاری جشن تولد غیرقانونی، اقدام به رقص و خوانندگی و اجرای موسیقی زنده کرده بودند.
قلیان سرای متخلف پلمپ و مدیرش بازداشت شد
از آنجا که برگزاری این جشن از ابتدا تا انتها تنها تخطی از قوانین و مقررات است واکنش جدی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان سیستان وبلوچستان را به همراه داشت که وی در این باره به خبرنگار عصرهامون اظهار کرد: بلافاصله پس از اطلاع رسانی، دستور پیگیری موضوع به پلیس نظارت بر اماکن عمومی به قید فوریت صادر شد.
حجت الاسلام علی موحدی راد افزود: پس از ورود ماموران به این چایخانه و بررسی اسناد و شواهد موجود و تطابق کلیپ منتشر شده با فضای قلیان سرا، برگزاری جشن تولد در این مکان عمومی محرز شد که در اولین اقدام و با توجه به اینکه چایخانه مدنظر فاقد مجوزهای قانونی بود نسبت به جمع آوری قلیان ها اقدام شد.
وی ادامه داد: همچنین مدیر آن نیز به دلیل اینکه یک مکان عمومی را برای جشن تولد مختلط دختران و پسران به صورت غیرقانونی اجاره داده بود دستگیر و در نهایت چایخانه پلمپ شد.
دادستان زاهدان تاکید کرد: برگزاری چنین جشن های مختلط تحت هر عنوانی که باشد از لحاظ شرع و قانون پذیرفته نیست و با برگزار کنندگان این مراسمات برخورد جدی خواهد شد.
شایان ذکر است این کلیپ از طریق استوری لایو صفحه مجازی خانمی که جشن تولدش بوده است در فضای عمومی منتشر شد که در این کلیپ، دختران در حال کشیدن قلیان و اجرای حرکات نامتعارف بودند پسران نیز با موسیقی زنده در حال رقص در مقابل دید خانم ها هستند. این جشن تولد به صورت غیرمجاز و با اختلاط دختران و پسران مجرد در یک چایخانه که آن هم فاقد مجوز بوده است در زاهدان برگزار شد.
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۶۲۹۱


ارسال