شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ ,25 May 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۰:۵۴
مردم تشنه دشتیاری کماکان در انتظار رسیدن آب!
 
سد زیردان چابهار که برای کشاورزی مردم پایین دست دشتیاری احداث شده حتی نتوانسته مشکل آب شرب این مردم تشنه را حل کند.
به گزارش  عصرهامون به نقل از چهاربهاران، سد زیردان که برای کشت پنبه مورد استفاده کارخانه بافت بلوچ ایرانشهر احداث شده است تا علاوه بر معیشت مردم دشتیاری نقش مهمی در تولید پنبه استان ایجاد کند نه تنها به دلیل عدم زیر کشت رفتن زمین های دشتیاری، کارخانه بافت را مجبور به خرید پنبه از شمال کشور کرده بلکه مشکل آب شرب مردم را در هاله ای از ابهام گذاشته است.
عبدالغفور ایرانژاد نماینده مردم چابهار، نیکشهر، کنارک و قصرقند در مجلس شورای اسلامی سه سال قبل در تبلیغات انتخاباتی خود در میان مردم دشتیاری گفته بود با رساندن خط لوله به طول ۱۸ کیلومتر از سد زیردان با آبرسانی به مردم محروم، دشتیاری را سیراب خواهد کرد.
معین الدین سعیدی رئیس شورای شهرستان چابهار ۲۳ خرداد امسال در این خصوص به یکی از رسانه ها گفته بود سد زیردان در سال ۹۰ به‌بهره‌برداری رسید اما شبکه پایین‌دست آن‌که از سال ۸۴ آغازشده هنوز به‌بهره‌برداری نرسیده همچنین این سد خشکسالی در چابهار را با به‌دام انداختن مقدار زیادی آب بلااستفاده پشت خود در طی چندین سال تشدید کرده و شبکه پایین‌ دست این سد چندین سال است که معطل ۱۴ کیلومتر لوله‌گذاری پایانی می باشد.
شه‌بخش گرگیج عضو هیئت رئیسه شورای عالی استان‌ها و رئیس شورای اسلامی روستای ساندک‌زهی تیر ماه امسال در این خصوص در گفت و گو با یکی از رسانه ها انتقاد کرده که انتقال آب به ۲۶۱ روستای دشتیاری بعد از تحمل این همه سختی، اهالی روستاها تنها امیدشان تکمیل خط انتقال آب «سد زیردان» می باشد ولی بخش دشتیاری نیاز به سد پیشین هم دارد در صورتی که نه آبی در سد پیشین وجود دارد و نه خط انتقالی، جای سوال است که این مردم تا کی از داشتن حداقل‌ها باید محروم باشند؟!
نماینده مردم چابهار با وعده انتخاباتی تکمیل لوله گذاری سد زیردان توانست با اخذ رای تعداد زیادی از مردم دشتیاری به مجلس شورای اسلامی راه پیدا کند ولی امروز نه اثری از آب لوله کشی است و نه از وعده های انتخاباتی که باید تحقق می یافت.
عبدالعزیز میایی اردیبهشت ماه امسال به عنوان بخشدار پلان در گفت و گو با رسانه ملی تاکید کرده که مجتمع آبرسانی 261 روستایی پلان، پیرسهراب و تلنگ باید افتتاح شود و هم اینک بیش از 90 درصد روستاهای پلان به صورت سیار آبرسانی می شوند.
همچنین شه بخش گرگیچ در همان گزارش خبری خاطرنشان کرده که بدلیل عدم تکمیل زیرساخت خط انتقال آب از سد زیردان هنوز مشکل مجتمع ۲۶۱ روستایی پلان، پیرسهراب و تلنگ به بهره برداری نرسیده است.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۶۴۰۱


ارسال