پنجشنبه ۸ خرداد ۱۳۹۹ ,28 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۶ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۰۸:۰۰
نوستالژی تلخ در سیستان و بلوچستان؛
گاز در سیستان و بلوچستان کیمیایی گرانبها/از صف های طولانی تا فروش کپسول به قیمتی نجومی
 
همه ساله با آغاز فصل سرد در سیستان و بلوچستان، نوستالژی قدیمی دهه 60 دیگر مناطق کشور تبدیل به معضلی جدی برای مردمان این استان می شود به گونه ای که قیمت هر سیلندر گاز در بازار سیاه به بیش از 50هزار تومان می رسد.
به گزارش عصرهامون، در حالی که تقریبا هیچ استانی در کشور نیست که لوله کشی گاز در آن انجام نگرفته باشد و شهروندان آن مناطق برای دست یابی به گاز تنها به باز کردن شیر گاز نیاز دارند ساکنین استان سیستان و بلوچستان سال هاست در آرزوی دست یابی به این نعمت خدادادی می سوزند و همه ساله با شروع فصول سرد سال مجبور به شرکت در مسابقه ماراتن خرید سیلندرهای گازی می شوند که در بازار سیاه گاز تا ده برابر قیمت مصوب دولتی به فروش می رسد.
شاید برای بسیاری از مردم دیگر نقاط ایران سیلندرهای گاز و صف های گاز تبدیل به نوستالژی شده باشد اما مردمان این دیار هر روزه چندین ساعت از وقت خود را باید در صف های گاز و نفت برای تهیه سوخت بگذراند و در آخر نیز پس از ساعت ها انتظار و کش مکش بسیار مجبور به خرید گاز از بازار آزاد می شوند، و پاسخ اعتراض آنان نیز تنها شعارهای رنگ و رو رفته مسئولینی است که همه ساله در این ایام تکرار شده و هیچ دردی از این مردم دوا نمی کند.
وقتی دو سال پیش برای اولین بار خط لوله گاز به سیستان و بلوچستان رسید عده ای شعار دادند که در کوتاه ترین زمان  مشعل گاز در خانه هر شهروند این استان محروم روشن خواهد شد اما نه تنها این وعده ها نیز همچون وعده پخش اصولی سیلندرهای گاز به فراموشی سپرده شد بلکه همان تعداد اندکی از خانه های مناطقی چون زیباشهر زاهدان که با هزار آرزو خانه های خود را لوله کشی کرده تا از نعمت گاز لوله کشی بهره مند شوند نیز با مشکلات بسیاری چون قطعی گاز و افت فشار روبه رو بوده و در پاره ای اوقات مجبور به استفاده از سیلندرهای گاز هستند.
 
 
ماشین های حمل گاز، به مردم گاز نمیدهند
در همین رابطه یکی از شهروندان زاهدانی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با گلایه از توزیع نامناسب سیلندر گاز در این شهر، اظهار داشت: با وجود وعده های بسیار مسئولین فرمانداری و شرکت گاز بازهم برای تهیه یک سیلندر گاز مجبور به ایستادن در صف های طولانی گاز هستیم.
وی افزود: روز گذشته برای خرید دو سیلندر گاز بیش از دو ساعت در صف ایستاده بودم اما در انتها تنها یکی از کپسول ها را توانستم پر کنم و امروز نیز 45دقیقه است که در صف منتظرم تا نوبتم شود و سیلندر گاز را پر کرده و به خانه بروم.
جواد دهقانی با اشاره به اینکه گازکشی شهر آرزویی دست نیافتنی برای ماست، بیان کرد: دیگر عادت کرده ایم که به شعارهای پوچ مسئولین توجه نکرده و حرف های آنان را باور نکنیم چرا که پس از گذشت این مدت هنوز هم بیش از 90درصد شهر زاهدان از نعمت لوله کشی گاز بی بهره مانده است.
وی ادامه داد: همه ساله با آغاز پاییز و زمستان وضعیت توزیع گاز در سیستان و بلوچستان بهم ریخته و مردم مجبور به خرید گاز از دلالان و فروشندگان بازار سیاه هستند که خدا میداند چه گونه گاز این ملت به دست آنان میرسد تا با چند برابر قیمت آن را به فروش برسانند.
 
توزیع گاز در زاهدان غیر اصولی است
یکی دیگر از شهروندان زاهدانی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با تاکید بر اینکه هیچ قانون اصولی برای توزیع گاز در زاهدان وجود ندارد، خاطرنشان کرد: متاسفانه هیچ گونه برنامه ای برای تقسیم اصولی گاز در سیستان و بلوچستان وجود ندارد به گونه ای که در یک نقطه شهر صف های طولانی گاز تشکیل شده و در گوشه دیگر ماشین گاز ایستاده و هیچ خریداری وجود ندارد.
وی اذعان داشت: اگر به درستی این تقسیم بندی انجام گرفته و جا نمایی درستی برای توزیع گاز صورت می‌گرفت دیگر با این وضع روبه رو نبودیم که در یک نقطه ساعت ها مردم در انتظار گاز باشند.
محمد مهدی برازنده با گلایه از عدم نظارت به روند توزیع گاز توسط عاملین آن، گفت: در بسیاری از مواقع مشاهده می شود که ماشین حمل گاز به مردم عادی گاز را تحویل نداده و به بهانه اینکه مسئول پخش اشتراک گاز است، بیش از 100 سیلندر گاز را به فروشندگان بازار سپاه تحویل داده و مردم را مجبور به خرید گاز با قیمتی چندین برابری از آنان می کند.
وی افزود: وقتی صحبت از خرید گاز به قیمت های نجومی می شود برخی مسئولین شعار میدهند که مردم باید گاز را از مراجع رسمی خریداری کنند و نباید از فروشندگان بازار سیاه گاز تهیه کنند اما انگار این مسئولین تاکنون خود محتاج به خرید گاز نبوده اند چرا که اگر یک شب یا روز محتاج تهیه گاز می شدند به خوبی با درد دل این مردم آشنا می شدند.
 
 
افت فشار و قطعی گاز کلید واژه همیشگی سیستم گازی در زاهدان
زهرا بجدی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با اشاره به اینکه با آغاز فصول سرد سال در زاهدان فشار گاز لوله کشی با افت شدید مواجه می شود، اظهار داشت: ای کاش هیچ گاه سیلندر های گاز را جمع نمی کردیم چرا که حداقل در شب های سرد پاییز و زمستان خیالمان راحت بود که گاز در خانه داریم اما در این یک سالی که لوله کشی گاز انجام داده ایم همواره با افت فشار و قطعی گاز مواجه بوده و هیچ کاری نیز از دستمان ساخته نبوده است.
وی افزود: در حالی که تنها ده درصد زاهدان به شبکه گاز وصل است و هیچ نقطه دیگری در سیستان و بلوچستان هنوز به گاز دسترسی ندارد این شرایط دلسرد کننده است چرا که اگر همه استان به سیستم گاز لوله کشی متصل شوند دیگر چه گونه میتوان انتظار داشت با مشکل قطعی و افت فشار گاز مواجه نباشیم.
این بانوی زاهدانی با گلایه از عدم توجه مسئولین اداره گاز به حل مشکلات مشترکین، بیان کرد: نه ما که به شبکه لوله کشی گاز وصل هستیم به خیال راحت می توانیم از این نعمت خدا دادی استفاده کنیم و نه خانواده همسرم که هنوز هم از سیلندرهای قدیمی گاز استفاده می کنند، در واقع مشکل گاز در این استان اساسی است و انگار هیچ مسئولی نیز نمی خواهد برای حل آن فکری کند.
وی ادامه داد: هفته گذشته قیمت هر سیلندر گاز در زاهدان به بیش از 25هزار تومان هم رسید که این موضوع برای کلان شهری که مرکز بزرگترین استان کشور است بسیار جای تاسف دارد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۶۴۸۴


ارسال