سه شنبه ۲۴ تير ۱۳۹۹ ,14 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۵
​حفاظت 5محیط بان از 130هزار هکتار حیات وحش مک سرخ
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان وبلوچستان گفت: منطقه حفاظت شده مک سرخ 130هزار هکتار مساحت دارد که این حجم وسعت توسط 5 نیروی محیط زیست حفاظت و حراست می شود.
وحید پورمردان در گفتگو با عصرهامون اظهار کرد: منطقه شکار ممنوع مک سرخ در 110 کیلومتری جنوب غربی شهرستان زابل و غرب پناهگاه حیات وحش هامون در سیستان وبلوچستان قرار دارد که یکی از جاذبه های طبیعی بکر و زیبای این استان محسوب می شود.
وی ادامه داد: گونه های حیوانی شاخص بسیاری از قبیل جبیر، قوچ، میش، کل و بز در کنار شغال، روباه، کفتار و سایر پرندگان در این منطقه حفاظت شده زیست می کنند که با توجه به خشکسالی های اخیر تامین آب مورد نیاز آنها قدری با مشکل مواجه شده بود.
به گفته پورمردان در راستای تامین نیاز آب حیات وحش این منطقه، در قالب پویش ملی نذر طبیعت وطن ما، 3 مخزن پلی اتیلن آب به ظرفیت هرکدام 2هزار لیتر خریداری و در حال نصب برای ساخت آبشخور پرندگان و حیوانات این منطقه است.
وی خاطرنشان کرد: این تانکرها با حمایت مالی 112 حامی انجمن نذر طبیعت وطن ما خریداری شده است تا در مواقعی که با کمبود آب مواجه می شویم حیوانات منطقه بتوانند از ذخیره آب داخل این تانکرها برای ادامه حیات خود استفاده کنند.
به گفته مدیرکل محیط زیست سیستان وبلوچستان؛ کم آبی موجب می شود که حیوانات این مناطق به منظور تامین نیاز خود به سکونت گاه های انسانی و جاده ها نزدیک شوند که طبیعتاً با خطر شکار و یا برخورد با خودرو روبه رو هستند و همین امر می تواند به حیات وحش منطقه آسیب وارد کند که در راستای حفظ این حیوانات، مخازن آب در محل های مختلف تعبیه شده است که این مخازن تا ماه ها ظرفیت تامین آب را دارد.
شایان ذکر است منطقه شکار ممنوع مک سرخ دارای پوشش گیاهی گز، قیچ، ترات، نی، زیروک، و خارشتر است که حیواناتی مانند کرکس سیاه، دلیجه، خرگوش، کبک، تیهو، باقرقره، عقاب صحرایی را در دل خود جای داده است.
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۷۰۵۸


ارسال