شنبه ۲ بهمن ۱۴۰۰ ,22 January 2022
0
Share/Save/Bookmark
۰
معاون دادگستری سیستان و بلوچستان گفت: با پیگیری دستگاه قضا و اقدام به موقع نیروی انتظامی اعضای باند حرفه ای سرقت از آرایشگاه های زنانه زاهدان دستگیر شدند.
به گزارش عصرهامون، همواره اخباری چون سرقت از زنان و کودکان موجب می شود تا جامعه به فکر فرو رفته و دلایل آن را جست و جو کند، در چند سال گذشته رشد چشمگیر سرقت طلاهای کودکان و بانوان در کوچه، خیابان و آرایشگاه های زنانه موجب شده تا دیگر نه خانواده ها جرات کنند برای کودکانشان طلا خریداری کرده و نه بانوان به تنهایی در شب از خانه خارج شوند.

انتشار خبر سرقت های مسلحانه از آرایشگاه های زنانه شهر زاهدان نمونه ای از اینگونه حوادث است که موجب نگرانی مردم این شهر شده بود و در هر جمعی سخن از شیوه خاص این سرقت ها و راهکارهای پیشگیری از وقوع چنین جرائمی بود.
 
سارقان آرایشگاه های زاهدان اعضای یک خانواده بودند
در همین رابطه محمد علی حمیدیان در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون، با اشاره به دستگیری سارقان آرایشگاه های زنانه زاهدان، اظهار کرد: یک گروه پنج نفره طی هفته گذشته با انجام چند مورد سرقت مسلحانه از آرایشگاه های زنانه در خیابان های دانشجو، کوثر و مدنی شهر زاهدان اقدام به سرقت اشیای قیمتی بانوان حاضر در این نقاط و کارکنان آرایشگاه می کردند که با دستور قضایی و پیگیری انتظامی دستگیر شدند.

وی افزود: اعضای این باند ۵ نفره که ۳ مرد و ۲ زن بودند به همراه یک قبضه تپانچه و مقدار ۲ کیلو و ۳۰۰ گرم مواد مخدر از نوع تریاک در مخفیگاه خود دستگیر شدند.

معاون دادگستری سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه این سارقان اعضای یک خانواده بودند، بیان کرد: اعضای این باند با استفاده از یک دستگاه خودروی پژو پارس در ابتدای امر آرایشگاه های مورد نظر را شناسایی کرده و پس از آن ۲ خانم از اعضای این باند که مادر و دختر بودند به بهانه گرفتن نوبت وارد آرایشگاه ها شده و در موقعیتی مناسب به سایر اعضای باند که فرزندان و داماد خانواده بودند اعلام تا آنها نیز وارد شوند و سپس همگی اقدام به سرقت طلاجات، وجوه نقد و اموال با ارزش داخل آرایشگاه می کردند و به سرعت نیز متواری می شدند.

پیشگیری بهترین راه برای داشتن جامعه ای سالم
وی در ادامه با تاکید بر اینکه باید برای پیشگیری از چنین حوادثی برنامه ریزی شود، گفت: اقداماتی چون برخورد قاطع با واحد های صنفی غیرمجاز آرایشگاه زنانه شهرستان زاهدان، استفاده از درب قفل دار برای آرایشگاه های زنانه به همراه آیفون تصویری، استفاده از سامانه پایش تصویری و دوربین های مدار بسته در فضای خارجی آرایشگاه های زنانه، استفاده آرایشگاه های زنانه از کمد های قفل دار برای مراجعین تا در بدو ورود بتوانند کیف و لوازم قیمتی خود را در آن قرار دهند تا به سرقت نرود و عدم نگاه داری پول نقد در این مراکز می تواند موجب پیشگیری از بروز چنین حوادثی شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر آرایشگاه های زنانه از دستگاه های کارتخوان استفاده کنند دیگر پول نقدی در این محل وجود نداشته و مورد طمع سارقان قرار نمی گیرد، از سوی دیگر اگر کارکنان این واحدهای صنفی تا لحظه خروج مشتریان را بدرقه کرده و از قفل شدن درها اطمینان پیدا کنند، می توانند تا حدود زیادی جلوی چنین حوادثی را بگیرند.

وی با بیان این مطلب که بانوان نباید با لوازم قیمتی به آرایشگاه مراجعه کنند، اذعان کرد: داشتن محلی امن برای نگاه داری اشیای قیمتی نیز تاثیر زیادی در کاهش خطر سرقت دارد، کارکنان این مراکز نیز باید در صورت بروز هرگونه مشکلی در کوتاه ترین زمان مراجع قضایی را مطلع کنند تا با متخلفان برخورد شود.

وی افزود: برنامه ما این است که تعدادی از فعالین آرایشگاه های زنانه را به عنوان دیدبانان پیشگیری از وقوع جرم جذب کنیم تا این موارد را از طریق سامانه سجام اطلاع رسانی کرده و به دستگاه قضا برای کاهش جرائم کمک کنند.

حمیدیان در پایان با اشاره به اینکه سامانه سجام آماده دریافت هرگونه خبری از سوی شهروندان عزیز است، تصریح کرد: این سامانه با هدف دریافت اطلاعات شهروندان برای انجام اقدامات پیشگیری از جرم بوده و هرگونه اتفاق و مشکلی را می توانند شهروندان در کمال آرامش و به دور از نگرانی در این سامانه ثبت کنند تا به عنوان دیدبانان پیشگیری از وقوع جرم ما را یاری کنند.
 
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۷۲۲۶
مرجع : عصرهامون


ارسال