جمعه ۲۸ تير ۱۳۹۸ ,19 July 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۳ دی ۱۳۹۷ ساعت ۰۰:۲۱
مظلومیت «بودجه فرهنگی» در برابر «حیات خلوت»‌ دولت؛
سهم بودجه فرهنگی از کل بودجه عمومی به کمتر از نیم درصد می‌رسد
 
سهم بودجه فرهنگی از کل بودجه عمومی به کمتر از نیم درصد می‌رسد و این در حالی است که 75 درصد کل بودجه کشور به شرکت‌های دولتی اختصاص می‌یابد که مجلس هم هیچ نظارتی بر آنها ندارد.
به گزارش عصرهامون، به نقل از  راه دانا به نقل از مرصاد، یکی از حواشی جنجالی بودجه 98 که چندی پیش توسط رییس جمهور تقدیم مجلس شد بحث کاهش قابل توجه بودجه فرهنگی است که با اعتراضاتی از سوی دلسوزان و جامعه فرهنگی روبرو شد.
در غربت امور فرهنگی همین بس که دولت سهم نهادهای فرهنگی در بودجه سال آینده را نسبت به کل بودجه به کمتر از «نیم درصد» کاهش داده و بودجه برخی ستادها و نهادهای فرهنگی و دینی نیز با کاهش قابل توجهی روبرو بوده است.
علاوه بر این موضوع، حذف و کنار گذاشتن جدول 17 ( برخی نهادهای فرهنگی خاص) از دایره بودجه و انتقاد به این نهادهای فرهنگی و موسسات علمی و آموزشی در حالی صورت می‌گیرد که این نهادها نهایتا بودجه های چندده میلیونی و چند میلیاردی دارند و در مقابل هیچکس از بودجه های چند 10 هزار میلیاردی و چند 100 هزار میلیاردی برخی شرکتهای دولتی که حیات خلوت دولت شده اند صحبتی نمی‌کند.
این روزها برخی‌ها دم از شفاف‌سازی و عدم نظارت بر بودجه‌ این نهادها می‌زنند، اما از شرکت‌های با بودجه چند 100 هزار میلیاردی که گزارش‌های مالی آنها محرمانه و مخفی است سخنی مطرح نمی‌شود و کسی به آنها انتقاد ندارد.

ا

سهم قابل توجه این شرکتها از بودجه سال 98 کل کشور در حالی است که شفافیتی درباره دخل و خرج آنها وجود ندارد؛ در حالی کل منابع عمومی بودجه دولت در سال 98 که توسط مجلس بررسی می شود، 407 هزار میلیارد تومان است، شرکتهای دولتی برای سال 98 بیش از 1270 هزار میلیارد تومان بودجه گرفتند، جالب اینکه این بودجه اصلا توسط مجلس بررسی نمی شود!
براساس لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال 98، از کل بودجه کشور 75 درصد را بودجه شرکتهای دولتی تشکیل می دهد که در بین شرکتهای دولتی سه شرکت بالاترین سهم از بودجه را به خود اختصاص  داده اند به گونه ای که شرکت ملی نفت ایران با 611 هزار میلیارد تومان بودجه،  36 درصد از کل بودجه عمومی کشور و شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی ایران با 309 هزار میلیارد تومان بودجه، 18 درصد از کل بودجه عمومی کشور و شرکت ملی گاز ایران با 66 هزار میلیارد تومان بودجه، 4 درصد از کل بودجه کشور را به خود اختصاص داده و سهم سایر شرکتهای دولتی از بودجه 289 هزار میلیارد تومان معادل 17 درصد است.

ا
 
کل بودجه فرهنگی به یک درصد هم نمی‌رسد!
حجت‌الاسلام احمد مازنی، رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس در گفتگویی درخصوص بودجه فرهنگی سال 98 اظهار داشت: اغلب مسئولان بر توسعه مسائل فرهنگی کشور تاکید می‌کنند اما در عمل چنین مسئله‌ای را نمی‌بینیم و آنطور که باید و شاید به مسائل فرهنگی توجه نمی‌شود.
وی با بیان اینکه بین نظر و عمل درباره مسائل فرهنگی در کشورمان تفاوت بسیار زیادی وجود دارد، تصریح کرد: بودجه فرهنگی در لایحه بودجه 97 حدود 0.7 درصد بود و جای تاسف است که بودجه فرهنگی کشور به یک درصد هم نمی‌رسد؛  درخواست ما این است که به نسبت اهمیت حوزه فرهنگ به این بخش توجه شود و حداقل باید 5 درصد از بودجه کل کشور به مباحث فرهنگی اختصاص داده شود.
رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: متاسفانه از ابتدا بودجه بخش فرهنگی را بسیار کوچک در نظر گرفته‌اند و چالش های زیادی در بخش‌های مختلف فرهنگی وجود دارد.
انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی است /باید به فرهنگ بیشتر توجه کنیم
عبدالرضا مصری، نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی نیز در گفتگو با خبرنگار مرصادنیوز اظهار داشت: نمایندگان مجلس در حال حاضر مشغول رسیدگی به بودجه عمومی هستند، زیرا این بودجه دخل و خرج دولت است و پس از آن به بودجه شرکت‌های دولتی رسیدگی می شود زیرا فقط عدد و رقم بودجه شرکت ها در بودجه لحاظ می شود.

ا

به گفته مصری، مجلس در هیچ سالی برای بررسی بودجه شرکت‌های دولتی ورود نکرده چون برابر قانون آنان از مجمع و هیأت مدیره برخوردارهستند.
مصری گفت: تنها شرکت های بزرگ و برخی شرکت ها نظیر شرکت توانیر، شرکت ملی گفت و آب و برق منطقه ای که در بودجه ردیف دارند بودجه آنان در مجلس مورد بررسی قرار می گیرد.
نماینده مردم کرمانشاه در مجلس شورای اسلامی درباره حذف جدول 17 و نهادهای فرهنگی خاص افزود: در بودجه امسال هم جدول 17 حذف شده است، اما برخی فعالیت‌ها که به دلیل حذف تعطیل شده‌اند اگر آن فعالیت ضرورت داشته باشد احتمال احیای مجدد وجود دارد.
مصری درباره نقدهایی وارده به موسسات فرهنگی گفت: انقلاب ما یک انقلاب فرهنگی است و باید به مباحث فرهنگی توجه داشته باشیم، اما مشکلی که اینک با آن مواجه هستیم این است که راندمان عملکرد فرهنگی به اطلاع نمایندگان مجلس نمی رسد.
مصری گفت: گزارش عملکردی از هزینه‌کردهای موسسات فرهنگی از محل بودجه‌های تخصیص داده شده به مجلس نمی‌رسد و ممکن است نمایندگان مجلس نسبت به عملکرد موسسات فرهنگی ناآگاه باشند در نتیجه ممکن است در حق آنان ظلم شود.
وی افزود: این نقصی است که باید از سوی موسسات فرهنگی حل شود و نمایندگان در جریان عملکرد و فعالیت‌های آنها قرار گیرند.
به گفته مصری، موسسات فرهنگی باید رویه‌های خود را اصلاح کند تا نمایندگان نسبت به تخصیص بودجه ترغیب و تشویق شوند در غیر این صورت در سال‌های بعد ممکن است بر روی تصمیم آنان جهت تخصیص بودجه اثر منفی داشته باشد.
صحبت از لزوم شفافیت عملکرد دستگاه‌های فرهنگی خاص در حالی است که هیچ نظارتی بر روی عملکرد شرکت‌های دولتی نمی‌شود که 75 درصد بودجه دولت را می‌بلعند!
فرهنگ زیربنای تمام امور است و شکی نیست که هزینه در این عرصه نه هزینه‌کرد بلکه نوعی سرمایه‌گذاری است که در آینده در تمام عرصه‌ها بروز می‌کند و این کم‌لطفی به بودجه فرهنگی اجحاف در حق کشور است و به نظر باید یک مطالبه جدی تری از دولت برای افزایش این بودجه صورت گیرد.
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۷۴۳۲


ارسال