سه شنبه ۶ خرداد ۱۳۹۹ ,26 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۳:۳۲
کودکان کار، بزرگ مردان کوچک
 
به کار گرفتن کودکان در هر عرصه و زمینه ای جفایی نابخشودنی در حق فرشتگانی است که آینده و زندگی فردای خود را فدای معیشت امروز خانواده هایشان می کنند.
به گزارش عصرهامون، معضل کودکان کار یک تراژدی غم بار از شرایط زندگی برخی کودکانی است که اغلب از سنین پایین به صورت مداوم به کار گرفته می ‌شوند و کارگری فرصتی برای رفتن به مدرسه و تجربه دوران کودکی را برایشان باقی نمی گذارد.

فقر و کمبود چاشنی تلخ روز و شب های زندگی این کودکان است، مشکلاتی که آن ها را از حضور در مدارس و محیط امن خانواده محروم و آینده شان را با تباهی مواجه می کند.
 

کودکانی که به اجبار و با شرایطی نامطلوب در اکثر کارگاه ها، تعمیرگاه ها و بسیاری از خیابان های شهر برای تامین معاش روزانه خانواده شان با تهدید های متعدد دست و پنجه نرم می کنند و بدون اینکه بهره ای از درآمدشان داشته باشند در حال تماشای ذوب شدن شمع کودکی شان هستند.

افرادی که در آینده به ندرت از سلامت روحی و جسمی برخوردارند و مسلما این مساله می تواند زمینه ساز بروز بسیاری از مشکلات اجتماعی شود.
 
مریم لکزایی، معاون اجتماعی بهزیستی استان سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار عصرهامون، گفت: مرکز شبانه روزی کودکان خیابانی در زاهدان، تنها مرکزیست که توسط بهزیستی راه اندازی شده و کودکان کار پس از جمع آوری در مرکز ساماندهی متکدیان شهرداری و غربالگری به آنجا منتقل می شوند.
 

وی افزود: در ادامه مددکار و روانشناس بهزیستی برای کودک تشکیل پرونده می دهند و جهت شناسایی خانواده وی اقدام می کنند؛ همچنین در صورت نیاز ، کمک اقتصادی  و روانشناسی به آنان ارائه می کند.  
 
وی با بیان اینکه شرایط زندگی این بچه ها با هم متفاوت است گفت: درامد روزانه این کودکان در زاهدان به نسبت کاری که انجام می دهند متغیر است.
 
وی با بیان اینکه در 15 شهر استان، مرکز اورژانس اجتماعی داریم تصریح کرد: در 9 ماهه اول سال جاری، 807 کودک در اورژانس های اجتماعی این شهرستان ها شناسایی شده اند.
 
معاون اجتماعی بهزیستی استان با بیان اینکه در 9 ماهه سال جاری تنها در زاهدان 119 پذیرش داشتیم که 51 نفرشان اتباع بوده اند تصریح کرد: متاسفانه بیشترین کودکانی که وارد این مراکز می شوند اتباع بیگانه اند و این مشکلی جدی است، چرا که طبق دستورالعمل های بهزیستی کمک اقتصادی به کودکانی که فاقد هویت اند یا کد ملی ندارند امکان پذیر نیست و نمی توانند در برنامه بگنجاند شوند
 
 
وی با بیان اینکه علاوه بر مرکز کودکان خیابانی، یک مرکز غیردولتی آموزشی-حمایتی کودک و خانواده نیز در زاهدان فعال است گفت: هدف این مراکز کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی ناشی از حضور و کار کودکان در خیابان ها بر کودک، خانواده و جامعه با رویکرد توانمند سازی، ارتقاء کیفیت زندگی و رفاه اجتماعی و ارتقاء سلامت جسمی، اجتماعی و روانی کودکان خیابانی و ارتقاء کیفیت خدمات ارائه شده با استفاده از رویکردهای نوین خانواده محور و مشارکت طلب است.
 
وی ادامه داد: وجود کودک کار، موسسه متقاضی و کمک شهرداری و فرمانداری زهک باعث شد تا یک مرکز کودک و خانواده نیز در این شهرستان راه اندازی شود که در ایام دهه فجر افتتاح می شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۸۳۶۲


ارسال