پنجشنبه ۲۵ مهر ۱۳۹۸ ,17 October 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۱:۴۲
رئیس اداره اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان قصرقند:
استحصال 3میلیون و 300 هزار متر مکعب آب در دو روز بارندگی
 
رئیس اداره اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان قصرقندگفت: در بارندگی‌های دو روز گذشته، 3میلیون و سیصد هزار متر مکعب آب استحصال شده است.
جعفر ملک زهی در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون در تشریح خبر فوق اظهار کرد: بارندگی اخیر در سطح شهرستان قصرقند حدود 52 میلیمتر بوده است که بعد از چند سال خشکسالی باعث ایجاد رواناب و ذخیره آب و رسوبات در پشت سازه های آبخیزداری در بخش های مرکزی، ساربوک و تلنگ شده است.

ملک زهی تصریح کرد: حجم آب استحصال شده در سازه ها چیزی در حدود  3 میلیون  و سیصد هزار مترمکعب معادل 50 درصد از حجم سازه های شهرستان برآورد می شود که با توجه به شرایط خشک حاکم بر منطقه می تواند در احیاء زیست گاه های طبیعی بسیار موثر باشد.

وی ادامه داد:  در این بارندگی کلیه سازه‌های آبخیزداری در استحصال آب نقش داشته‌اند و با توجه به اقدامات سال جاری مبنی بر احداث بندهای سنگی ملاتی از محل صندوق توسعه ملی در حوزه های سولورو و شی کلک و بافتان شاهد آبگیری کلیه سازه های احداثی و کاهش اثار مخرب سیلاب ها در موقع بارندگی در این مناطق بوده ایم که با حفظ این روند و کنترل رواناب های سطحی می توان در تقویت سفره های آب زیر زمینی و بهبود پوشش گیاهی در سطح شهرستان گام موثری برداشت.
 

 
رئیس اداره اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان قصرقند گفت: عملیات آبخیزداری باعث حفاظت خاک، افزایش کمی و کیفی آب چاه‌ها، قنات و چشمه‌ها، جلوگیری از مهاجرت به شهرها، افزایش طول عمر سدهای مخزنی، بهبود شرایط اشتغال به ویژه کشاورزی،  تولید آب دامداری و شرب و... می‌شود که با توجه به خشکسالی های اخیر اهمیت این موضوع دو چندان گشته و کنترل جریان های ناشی از نزولات جوی می تواند نقش موثری در حفظ جمعیت روستایی و عشایری داشته باشد.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۸۴۱۵


ارسال