دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ ,13 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۲:۲۹
منصور پروین چرا از نقد رسانه‌ها بیمناک است؟
 
سرانجام پس از گذشت بیش از یک و نیم سال از آغاز بکار شورای اسلامی شهر زاهدان و پیگیری‌های فراوان خانه مطبوعات و اصحاب رسانه سیستان و بلوچستان برای حضور خبرنگاران در جلسات شورا و شفافیت در اطلاع‌رسانی این شورا درهای بسته خود را روز یکشنبه به روی خبرنگاران باز کرد.
به گزارش عصرهامون، این تصمیم پس از آن گرفته شد که روزنامه روچ روز چهارشنبه هفته گذشته در گزارشی به نقد این موضوع و برخی حاشیه‌های شورا پرداخت.
ظاهرا علیرغم استقبال اکثریت اعضای شورای شهر از حضور خبرنگاران، منصور پروین یکی از اعضای این شورا که در آن گزارش مورد انتقاد قرار گرفته بود از این موضوع چندان خرسند نیست و همچنان از حضور خبرنگاران در شورا بیمناک است.
وی در نخستین جلسه‌ای که با حضور خبرنگاران تشکیل شده بود گفت: امیدوارم عزیزان اصحاب رسانه  از امانت داران واقعی باشند و مثل بعضی از جرائد محلی ما مطالبشون  براساس منافع شخصی و گروهی نباشد.
اشاره پروین از جراید محلی ظاهرا به گزارش انتقادی روزنامه روچ است و گویا از نگاه وی هر رسانه‌ای که از او انتقاد کند انگ منفعت‌طلبی می‌خورد و این نوع برچسب زدن به منتقدان البته چیز غریبی نیست.
منصور پروین اگر درست می‌گوید مستندات خود را ارئه کند که کجا اصحاب رسانه استان بی‌امانتی کرده‌اند؟ و مشخصا بدنبال کدام منفعت شخصی و گروهی بوده‌اند؟ روزنامه روچ به نوبه خود آمادگی دارد توضیحات وی یا هر فرد دیگری را که مورد انتقاد قرار می‌گیرد بدون سانسور منتشر کند و البته این حق را هم برای خود محفوظ می‌داند که برای آگاهی مردم با شفافیت به مواردی که لازم است پاسخ دهد.
آنچه از سخنان منصور پروین بر می‌آید این است که وی پس از گزارش انتقادی روزنامه روچ که البته ادامه خواهد داشت به شدت نگران نقد رفتارها و عملکرد خود شده است. از نگاه وی شاید رسانه خوب رسانه‌ای است که فقط تعریف و تمجید کند، القاب غیرواقعی به افراد بدهد و در ستایش و منقبت مسئولان سخن بگوید و هر رسانه‌ای که زبان به نقد گشود حتما به دنبال منفعت شخصی و گروهی است! اما فلان عضو شورا یا فلان مسئول که با سفارش و اعمال فشار تراکم بالای 90 درصد می‌گیرد و مشمول فلان بخشودگی و تخفیف آنچنانی در این و آن کمیسیون می‌شود و فلان قراردادی که با سفارش فلانی نصیب نزدیکان و آشنایان فلان مسئول می‌شود و دهها مورد رانت و... هیچکدام منفعت شخصی و گروهی نیستند و لابد برخی افراد این کارها را برای رضایت خدا و مردم انجام می‌دهند. و نشریه‌ای که حتی بدنبال آگهی و رپرتاژ نیست و با اتکا به توان خود و حمایت مردم از راه فروش و اشتراک بخشی از امورات خود را می‌گذراند تا بتواند به رسالت خود بدرستی عمل کند بدنبال منفعت شخصی و گروهی است.
آنچه در گزارش روزنامه روچ به آن پرداختیم البته برای عده‌ای نگران کننده است زیرا همانگونه که وعده دادیم در آینده بطور شفاف و مستند به موارد دیگری خواهیم پرداخت که مردم را از آنچه می‌گذرد آگاه خواهد کرد. و این حق مردم است که بدانند افرادی که با رای و اعتماد آنان و نظام به شورا و مجلس رفته‌اند چه می‌کنند و چگونه رفتار و عملکردی دارند؟ تا در آینده قضاوت و تصمیم‌گیری بهتری داشته باشند و این وظیفه رسانه‌هاست که به رسالت خود برای آگاهی مردم و مسئولان عمل کنند.
قطعا برخی افراد از رسانه‌های منتقد خوششان نمی‌آید زیرا رسانه منتقد است که حاشیه امن حیات خلوت‌ها و زوایای پنهان مسایل و قضایا را روشن و باعث آشفتگی خاطر کسانی می‌شود که یا عملکرد ضعیفی دارند و یا ریگی در کفش. اما باید همه به وجود رسانه منتقد عادت کنند زیرا رسانه حرفه‌ای بولتن اداری و رپرتاژنامه تبلیغاتی نیست که فقط از مسئولان تعریف و تمجید کند. البته روزنامه روچ در کنار انتقاد از روز اول به انعکاس عملکردها و رفتارهای مثبت نیز پرداخته و در آینده نیز خواهد پرداخت و قطعا اطلاع‌رسانی جلسات، عملکرد و دیدگاههای تک‌تک اعضای شورا را نیز جزو وظایف خود می‌داند.
منصور پروین همچنین مدعی شده است که از روز اول شورا حضور خبرنگاران در جلسات آزاد بوده و آن‌ها در دو سه جلسه اول شرکت کرده و بعد «یواش یواش» نیامده‌اند! پروین درباره اینکه چگونه خبرنگاران «یواش یواش» نیامده‌اند توضیحی نداده است. و اگر این ادعا صحت داشته باشد چه شده است که خبرنگاران «یواش یواش» از شورای شهر رویگردان شده‌اند؟

منبع: روچ

انتهای پیام//
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۸۴۲۱


ارسال