پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۹ ,9 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۱۹:۳۱
سیستان در آستانه یک اتفاق مهم و تاریخی
 
نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی از رخ دادن یک اتفاق تاریخی در این منطقه خبر داد.
به گزارش عصرهامون به نقل از پایگاه خبری اوشیدا؛ حیات منطقه سیستان همواره به بارندگی در کشور افغانستان وابسته بوده است، بارندگی برف و باران در این کشور باعث می شود تا سیلاب های فصلی پدیدار و پس از جاری شدن به رودخانه هیرمند وارد شوند.
حجم آب به قدری زیاد است که علاوه بر برداشت کشاورزان افغان از این آب ها، مقداری پایانی آن به ایران و تالاب هامون وارد می شود، در سه سال گذشته بارندگی های اندک در کشور افغانستان باعث عدم ورود آب به ایران شده است.
با این حال با توجه به بارندگی های چند روز اخیر در افغانستان و همچنین تایید منابع محلی در این کشور ، گفته می شود که سیلاب های فصلی در رودخانه هیرمند جاری شده اند و در نزدیکی مرز سیستان قرار دارند.
گرچه هنوز این خبر توسط مقام های دولتی تایید نشده ، اما انتشار آن اندک امیدی را در دل کشاورزان سیستانی زنده کرده است با این حال این آب حق آبه ایران از آب های بین المللی هامون نیست.
حبیب الله دهمرده در این خصوص گفت: روز گذشته طی جلسه ای دو ساعته با دکتر ظریف در خصوص وضعیت خشکسالی در سیستان بحث و گفت و گو شد.
نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی افزود: در این جلسه بحث انتقال آب از دریای عمان، آب های ژرف در سیستان و همچنین اخذ حق آبه قانونی از افغانستان بر سر رفع خشکسالی در سیستان گفت و گو شد که به نتایج مثبتی نیز دست یافته ایم.
وی تصریح کرد: همچنین می توانیم در ازای دریافت آب از افغان ها گاز، برق و یا حمل و نقل از طریق ترانزیت ها به آنها اراده دهیم تا بتوانیم یک قرارداد منطقی با انها به امضا برسانیم.
دهمرده گفت: ۸۲۰ میلیون متر مکعب آب حق اصلی تالاب هامون است که باید به طور رایگان در اختیار ایران قرار بگیرد اما در ازای آب بیشتر این آمادگی را خواهیم داشت تا خدمات دیگری به افغان ها اراده دهیم .
وی خاطرنشان کرد: در این راه امید خود را از دست نخواهیم داد و در صدد رقم زدن یک اتفاق تاریخی خواهیم بود.


انتهای پیام/
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۸۵۰۱


ارسال