دوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۸ ,26 August 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ ساعت ۲۲:۱۳
در هفتمین روز از ایام الله دهه فجر؛
سفر یک روزه وزیر راه و شهرسازی به سیستان و بلوچستان/از آغاز عملیات اجرایی خط ریل تا کلنگ زنی احداث بزرگراه
 
وزیر راه و شهرسازی در سفر یک روزه خود علاوه بر افتتاح چند پروژه، کلنگ احداث چندین پروژه و طرح عمرانی دیگر را به مناسبت دهه مبارک فجر نیز به زمین زد.
به گزارش عصرهامون، محمد اسلامی صبح امروز با استقبال استاندار سیستان و بلوچستان، معاونین استاندار، مدیران کل راه و شهرسازی شمال و جنوب استان وارد زاهدان شد.

همزمان با فرود هواپیمای حامل اسلامی، باند دوم فرودگاه بین المللی زاهدان نیز عملیاتی شد.

حسن اعرابی مقدم، مدیرکل فرودگاه های سیستان و بلوچستان در تشریح این خبر اظهار داشت: اعتباری بالغ بر 120 میلیارد ریال از محل اعتبارات شرکت فرودگاهها و ناوبری هوایی ایران برای نصب و راه اندازی سیستم روشنایی باند دوم که یکی از بروز ترین سیستم های حال حاضر می باشد، هزینه شده است.

اعرابی مقدم تصریح کرد: عملیات اجرایی ساخت باند دوم فرودگاه بین المللی زاهدان از شهریور سال 93 همزمان با هفته دولت با مشارکت برابر استانداری سیستان و بلوچستان و شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران آغاز شد.

وی ادامه داد: اعتبار اولیه این طرح 48 میلیارد و 800 میلیون تومان بود که پس از افزایش به 60 میلیارد تومان رسید.
 
اسلامی سپس با حضور در محله شیرآباد زاهدان ، بازارچه ای در این محله افتتاح کرد.
 
مسعود مالکی، مدیرکل راه و شهرسازی سیستان و بلوچستان در گفتگو با خبرنگار عصرهامون، با بیان اینکه اعتبار لازم برای ساخت بازارچه شیرآباد از محل اعتبارات شرکت بازآفرینی شهری ایران تامین شده گفت: این بازارچه در خیابان باقری شمالی و دارای 12 غرفه با زیربنای 187 متر مربع است.

وی با اشاره به اینکه بازارچه مذکور در دو فاز به بهره برداری رسیده خاطرنشان کرد: 3میلیارد و 200 میلیون ریال برای ساخت این بازارچه هزینه شده است.
 
اسلامی در آیین آغاز عملیات اجرایی قطعه چهارم راه آهن زاهدان-مشهد به خبرنگاران گفت: پروژه راه آهن جنوب به شمال با هزار و 350 کیلومتر طول، بزرگترین محور ریلی کشور است که با تکمیل و بهره برداری از آن شاهد افزایش مبادلات تجاری و جابجایی مسافر در این محور خواهیم بود.
 
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه دولت چهار هزار میلیارد ریال اعتبار برای اجرای این پروژه تخصیص داده است گفت: طبق برنامه زمانبندی، بخش جنوبی این پروژه از چابهار به زاهدان امسال و بخش شمالی آن حدفاصل زاهدان تا زابل در چهار سال به اتمام می رسد.

اسلامی خاطرنشان کرد: پس از عملیاتی شدن این پروژه ارتباط با کشورهای شرقی پاکستان و افغانستان از سه نقطه و اتصال به آسیای میانه از طریق مرز سرخس فراهم خواهد شد.

مقام عالی وزارت راه و شهرسازی در آخرین برنامه سفر یک روزه خود به استان کلنگ ساخت قطعه یک باند دوم بزرگراه زاهدان - خاش به طول 19 کیلومتر را به زمین زد.

وی اظهار داشت: بار سنگین ترافیک در محور زاهدان- خاش و اهمیت کریدور شمال به جنوب سیستان و بلوچستان، ضرورت احداث باند دوم این بزرگراه را بیشتر کرد.

وی با بیان اینکه برنامه تکملی این پروژه در یک بازه سه ساله تعریف شده خاطرنشان کرد: مراحل مناقصه و انتخاب پیمانکار برای این قطعه از مسیر انجام شده و تا چند روز آینده عملیات احداث آن انجام خواهد شد.

این مقام مسئول تصریح کرد: بخش هایی از عملیات ساخت بزرگراه زاهدان- زابل نیز انجام شده و قسمت های باقیمانده نیز در برنامه این وزارتخانه قرار دارد.
 
وی با اشاره به منابع محدود وزارت راه و شهرسازی تاکید کرد: اولویت این وزارتخانه برای تخصیص اعتبار، تامین بودجه برای کار اجرایی در مناطقی است که در حوزه راه کمتر برخوردارند و سایر مناطق در اولویت بعدی هستند.

اسلامی ایجاد پروژه با مشارکت بخش خصوصی را یکی از مهمترین راه هایی دانست که می تواند در حوزه تامین منابع اعتباری و اتمام پروژه های نیمه تمام کمک کننده باشند.

شایان ذکر است افتتاح فاز یک خط انتقال آب چاه نیمه به شهر جدید رامشار به طول 37 کیلومتر، افتتاح 8 کیلومتر کمربندی لوتک در مسیر بزرگراه زاهدان - زابل، افتتاح 13 کیلومتر جاده ترانزیت محمدآباد میلک و پل بزرگ سیستان از دیگر برنامه های وزی راه در این سفر بوده است.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۸۵۲۸


ارسال