دوشنبه ۶ خرداد ۱۳۹۸ ,27 May 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۱۷ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۱۴:۱۱
در همایش تجلیل از فعالین فرهنگی مسجد سیستان و بلوچستان عنوان شد؛
ثبت نام بیش از 750هزار نفر در سامانه بچه های مسجد/انقلاب اسلامی ایران موجب شد تا مساجد به جایگاه اصلی خود بازگردند
 
مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد سیستان و بلوچستان گفت: یکی از مهمترین برکات انقلاب اسلامی ایران توجه به مساجد بود به گونه ای که به برکت انقلاب امروز مساجد به جایگاه واقعی خود باز گشته اند.
به گزارش عصرهامون، حجت الاسلام مهدی پودینه مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد سیستان و بلوچستان در همایش تجلیل از فعالین فرهنگی مسجد استان که به مناسبت بیست و ششمین سالگرد تاسیس کانون های فرهنگی و هنری مساجد در زاهدان برگزار شد، با گرامیداشت این روز، اظهار کرد: به طور کلی سیستان و بلوچستان دارای هزار و 369 باب کانون فرهنگی و هنری مساجد می باشد که این مهم نشان دهنده این حقیقت است که سیستان و بلوچستان از نظر کمیت، جزء استانهای درجه یک کشور محسوب می شود و دارای جایگاه خوبی در این موضوع است.

وی همچنین با بیان این مطلب که در حال حاضر از این تعداد  813 کانون در مساجد شیعه و 559 کانون در مساجد اهل سنت فعالیت می کنند، افزود: بیش از70 درصد کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان در مناطق روستایی و عشایر فعالیت دارند که تاثیر خوبی بر قشر هدف در این مناطق دارد. 

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد سیستان و بلوچستان بیان کرد: در حال حاضر ما در استان برای تجهیز مساجد به کانون های فرهنگی و هنری هیچ گونه محدودیتی نداریم و به طور کلی هر مسجدی که درخواست کانون فرهنگی و هنری بدهد ما با افتخار در اختیار آن مسجد  قرار خواهیم داد.

ثبت نام بیش از 750هزار نفر در سامانه بچه های مسجد
 پودینه در ادامه  با اشاره به اینکه 75 هزار و 710 نفر از سیستان و بلوچستان در سامانه بچه های مسجد ثبت نام کرده اند، گفت: یکی از کارهای کانون های فرهنگی و هنری در مساجد انجام داده و در این زمینه موفقیت هایی کسب کرده احداث کتابخانه در مساجد است که در این رابطه 584 باب کتابخانه باز و مخزن دار  وجود دارد که در مجموعه 523 هزار و 435 جلد کتاب کمک درسی و سرگرمی و آموزشی دارند که در اختیار جوانان و نوجوانان قرار می گیرد.

 وی با اعلام اینکه امسال 707 کانون فرهنگی و هنری مجری پایگاه اوقات فراغت بودند، گفت: 32 هزار نفر در طرح اوقات فراغت مساجد شرکت کردند.

 مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی و هنری مساجد استان یادآور شد:  در طرح تلاوت نور نیز در حال حاضر هزار و 300 مسجد متولی برگزاری  این جلسات نورانی هستند به گونه ای که در این طرح هر شب یک صفحه از قرآن قرائت می شود.

مساجد کانون های عبادت هستند
حجت الاسلام مصطفی محامی نیز در این همایش با تاکید بر اینکه مساجد به عنوان پایگاه عبادت شناخته می شود، اظهار کرد: اگر عبادت ما در مسیر بندگی خداوند و دستورات او باشد آن عبادت همه شئون فردی و اجتماعی ما را فرا می گیرد.

 امام جمعه زاهدان به نقش مساجد در صدر اسلام اشاره کرده و گفت: مسجد محل عبادت، آموزش احکام، تربیت اسلامی، اداره جامعه اسلامی و مرکزی برای دعوت مردم به جهاد است و به عنوان کانونی بزرگ نقشی اساسی در تربیت و ارتقای شاخص های دینی و اخلاقی دارد.

 محامی با بیان اینکه به برکت انقلاب اسلامی، مساجد پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی ایران به جایگاه واقعی خودشان رسیده اند، ادامه داد: انقلاب و فعالیتی های انقلابی و هدایت آن از همین مساجد شکل گرفته است و در ادامه نیز در دوران دفاع مقدس کارکردهای مساجد دنبال شد تا اینکه توانستیم در برابر هجمه دشمنان مقاومت و ایستادگی کنیم و به این جایگاه والا دست پیدا کنیم. 

نماینده ولی فقیه در استان با تاکید بر اینکه مساجد جایگاه واقعی خودش را پیدا کند و فعالیت های آن گسترش یابد، تصریح کرد: موقعیت کشورمان در جهان حساس است و دشمنان شبیخون فرهنگی نسبت به جامعه اسلامی روا داشته اند لذا برای مدیران کانون های فرهنگی و هنری یک توفیق است که در این فضا فعالیت کنند.
 
 مساجد نقشی اساسی در برابر تهاجم فرهنگی دارند
محامی یادآور شد: تنها بحث تهاجم فرهنگی نیست، فراتر از آن شبیخون فرهنگی است؛ دشمنان به دنبال غارت میراث فرهنگی ما و از بین بردن آثار اسلامی و تیشه به ریشه زدن مبانی اسلامی و اعتقادات، سبک زندگی و هر آنچه که اسلام از ما می خواهد هستند.  

 وی افزود: در این فضا که شبیخون فرهنگی است، یک جنگ فرهنگی و جبهه فرهنگی نیاز است، شما مدیران کانون های فرهنگی و هنری این توفیق را دارید که سربازان جبهه فرهنگی در مساجد هستید بنابراین تلاش کنید در این جبهه نهایت توان خود را به کار بگیرید و در مقابل دشمن مقاومت کنیم و جلوی پیشروی آنان را بگیریم.

 امام جمعه زاهدان بر بومی سازی فعالیت های فرهنگی و هنری در مساجد تاکید کرد: وظیفه کانون های فرهنگی و هنری در این جبهه فرهنگی حساس است و تا آنجا که می توانیم از امکانات استفاده حداکثری کنیم و شب و روز نشناسیم و تلاش کنیم چرا که به واقع هر کار و عملی که حول محور مسجد باشد از سوی حضرت حق مورد توجه قرار می گیرد.

پاسداری از انقلاب اسلامی در گرو توجه به کارکردهای مساجد است
حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی در همایش تجلیل از فعالین فرهنگی مسجد استان به مناسبت بیست و ششمین سالگرد تاسیس کانون های فرهنگی و هنری مساجد بیان داشت: خواستگاه انقلاب مساجد هستند.

 وی با بیان اینکه دولت و مجلس نگاه ویژه و خاص به مساجد داشته باشند، افزود: گاهی مساجد مورد بی مهری دولتمردان قرار می گیرند.

 نماینده مردم زاهدان در مجلس شورای اسلامی خواهان تبدیل شدن مساجد به پایگاهی برای حضور جوانان شد و ادامه داد: منابع مالی که برای مساجد و کارهای فرهنگی در نظر گرفته می شود ناچیز است.

 شهریاری گفت: حفاظت و پاسداری از انقلاب اسلامی در گرو توجه به کارکردهای مساجد است.

 وی با هشدار به اینکه شبکه های اجتماعی نهاد خانواده را از هم پاشیده است، افزود: ما مخالف فضای مجازی نیستیم اما خواهان محدودیتی هستیم که در دیگر کشورهای دنیا وجود دارد و باید بر فضای مجازی نظارت ها بیشتر شود.
 
 
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۹۶۱۷
مرجع : عصرهامون


ارسال