شنبه ۲۱ تير ۱۳۹۹ ,11 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ اسفند ۱۳۹۷ ساعت ۰۹:۳۹
در ادامه سوء مدیریت مسئولین؛
صادرات آب با طعم هندوانه!/ بی آبی همچنان گریبانگیر شهرهای ایران
 
در روزهای اخیر 18 هزار تن هندوانه از سیستان و بلوچستان به کشور ترکیه، عراق و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر شد.
به گزارش خبرنگار عصرهامون، در حالی بسیاری از شهرهای ایران با مشکل کمبود آب دست و پنجه نرم می کنند که در روز های اخیر 18 هزار تن هندوانه تنها از سیستان و بلوچستان به خارج از کشور صادر شد.
 
این اقدام در حالی است که همچنان معضل بی آبی در بسیاری از شهرها و روستاهای کشور وجود دارد و مردم بامشکل تنش آب روبرو هستند. 
 
مردم سیستان وبلوچستان نیز سال هاست که با این مشکل روبرو هستند به طوری که اوایل اسفند ماه 96 بود که  در شورای برنامه‌ریزی و توسعه سیستان و بلوچستان از ابلاغ ۹۳ میلیارد تومان برای حل مشکل تنش آبی در شهرهای سیستان وبلوچستان خبر داده شد  هر چند به گفته برخی مسئولین این اعتبار پرداخت نشد.
با این حال شنیدن خبرهایی مبنی بر صادرات هندوانه به خارج از کشور باعث نگرانی برخی شهروندان شده است.
 
اولیایی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کنارک در گفت و گو با صداو سیما گفته بود که: بیش از ۱۸هزار تن هندوانه خارج از فصل تاکنون از این شهرستان به کشور ترکیه، عراق و کشورهای حوزه خلیج فارس صادر شده است که پیش بینی می شود در سال زراعی جاری بیش از ۳۶هزار تن هندوانه از این مزارع برداشت و روانه بازار مصرف داخل و خارج کشور شود.
علی ای حال علی احمد مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی سیستان و بلوچستان در گفت و گو با عصرهامون نیز از برداشت 300 هزار تنی هنداونه در آینده از زمین های کشاورزی استان خبر داده و گفته بود که در صورت افزایش آب در شمال استان این برداشت ها افزایش خواهد یافت. 
 
وی گفته بود که در حال حاضر 12 هزار هکتار از زمین های کشاورزی به کشت هنداونه اختصاص یافته است که از هر هکتار 25 تن هندوانه برداشت می شود.
 
حال باید منتظر ماند و دید آیا باز هم آب ایران در قالب هنداونه به کشور های دیگر صادر می شود یا خیر؟
انتهای پیام/ الهه جهان بین
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۰۹۶۸۵


ارسال