شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ ,20 July 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۲ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۶
نماینده مردم خاش و میرجاوه در مجلس شورای اسلامی:
کم کاری دولت در سیل اخیر محرز است/ مسئولان قوه مجریه و ستاد بحران کشور از مردم ایران عذرخواهی کنند
 
نماینده مردم خاش و میرجاوه در مجلس شورای اسلامی گفت: کم کاری دولت و دستگاه های عضو ستاد بحران کشور در حادثه سیل اخیر محرز است.
علی کرد در گفتگو با عصرهامون اظهار کرد: سیل و بارندگی اخیر که در کشور رخ داد به صورت ناگهانی و غیرمترقبه و همزمان با روزهای پایانی سال و تعطیلات نوروز بود اما وزارت راه و شهرسازی که هواشناسی را زیرمجموعه خود دارد باید اطلاعات دقیق و لحظه ای از شرایط جوی و آب وهوایی به مردم و مسافران نوروزی می داد که متاسفانه این مورد از سوی وزارت راه محقق نشد.

وی افزود: وزارت کشور نیز که مسئول مدیریت حوادث و ستاد بحران کشور است باید با درک درست از شرایط استان های بحرانی اجازه مرخصی استانداران، فرمانداران، مدیران کل، شهرداران، دهیاران و... را تا زمان برون رفت سامانه بارشی نمی داد تا بتواند مدیریت خوبی داشته باشد اما شاهد بودیم که برخی از مدیران ارشد و مسئولان در مرخصی نوروزی به سر می بردند و کم کاری وزارت کشور نیز در این بخش محرز بود و ماموریت های ستاد مدیریت بحران به خوبی محقق نشد.

وی تصریح کرد: متاسفانه دستگاه های عضو ستاد مدیریت بحران زمانی به یاری سیل زدگان رفتند که کار از کار گذشته بود. معابر زیر آب رفته و ویرانی خانه ها و منازل مسکونی اتفاق افتاده بود و باید گفت که مسئولان دولتی بسیار دیرهنگام وارد عمل شدند.

وی تاکید کرد: هر چند مسئولان غافلگیر شدند و دیر آمدند اما لازم است تا در اسرع وقت ستاد بحران کشور گزارش کامل عملکرد خود و میزان خسارات وارده را به هیات دولت و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی ارائه دهد و ما نیز به عنوان قوه مقننه این موضوع را تا رسیدن به پاسخ قانع کننده پیگیری خواهیم کرد.

به گفته کرد؛ البته همه این حوادث پشت سرگذاشته شد و از امروز زمان همدلی و رفع مشکلات است اما دولت باید بپذیرد که نتوانست هشدارهای لازم را به مردم بدهد و امروز که ما این انتقادات را می کنیم نباید از طرف دوستان به آن لباس گرایش سیاسی و تبلیغاتی بپوشانند بلکه منطق نماینده مجلس تنها پیگیری حقوق و مطالبه مردمی است.

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: قطعاً با شروع به کار مجلس در سال جدید تذکرات و هشدارهای لازم را به هیات دولت و قوه مجریه خواهیم داد چرا که وظیفه دولت پیش بینی، پیشگیری و مدیریت حوادث قبل، حین و بعد از آن است و ما نیز در این خصوص آمادگی کامل داریم تا لوایح لازم را به تصویب برسانیم.

وی خاطرنشان کرد: هم اکنون دولت موظف و مکلف است تا تمامی خسارات سیل زدگان را به صورت کمک بلاعوض جبران کند و تسهیلات کم بهره بانکی و حرف های شعاری دردی از مردم دوا نمی کند چون این مردم همه زندگی خود را از دست داده اند و از لحاظ روحی و روانی توان درگیر شدن با بروکراسی اداری و بانکی را ندارند.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر مردمی که با چنین شرایط مواجه شده اند توان جابجایی میان بانک و پیدا کردن ضامن و ضمانت اجرایی برای دریافت وام را ندارند و نیازمند مساعدت مالی، آنی، عینی و عملیاتی از سوی دولت هستند و اصحاب رسانه نیز باید این مطالبه جدی مردم را پیگیری کنند.

کرد گفت: هر چند ستاد بحران کشور در این حوادث عملکرد خوبی نداشت اما خدمات سپاه پاسداران در ماجرای سیل اخیر عالی و بسیار تحسین برانگیز بود و اگر کسی بخواهد عملکرد عادلانه و سریع این نهاد انقلابی و مردمی را زیر سئوال ببرد بی انصافی بزرگی کرده است.

وی تاکید کرد: حرکات، عملیات و اجرائیات سپاه پاسداران در حادثه سیل اخیز مورد قبول بود و نمره 100 گرفت و توانست ضمن ایجاد تعامل میان دستگاه های سیاسی و انتظامی زحمات شایانی را به مردم سیل زده ارائه کند.

نماینده مردم خاش و میرجاوه در مجلس شورای اسلامی در پایان تاکید کرد: دولت باید قبول کند که آمادگی کامل و برنامه ریزی برای مدیریت سیل را نداشت و به همین منظور تک تک وزرا، نهاد ریاست جهوری، سازمان برنامه و بودجه، وزارت راه و شهرسازی، وزارت کشور و دستگاه های عضو ستاد بحران کشور باید از مردم ایران به خصوص سیل زدگان مناطق مختلف عذرخواهی کنند.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۰۲۳۵


ارسال