شنبه ۲۹ تير ۱۳۹۸ ,20 July 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۸ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۱۵
فاجعه مدیریت آب در سیستان/دشتمال ها در حال خشک شدن است
 
مدیریت در کنترل آب همواره مسئله ای مهم و جدی است که این روزها بیش از همیشه سیستان به آن نیاز دارد چرا که اینگونه می توان مدت بیشتری آب را در ذخیره گاه ها نگهداری کرد.
به گزارش عصرهامون؛ به نقل از اوشیدا؛ در حالی طی ماه های اخیر شمال سیستان و بلوچستان میزبان میلیون ها متر مکعب آب از سیلاب های فصلی افغانستان بود که عدم مدیریت و نداشتن برنامه ریزی در این منطقه باعث هدر رفت آب در شهرهای مختلف سیستان شده است.

سیلاب های فصلی از اواخر سال گذشته به عنوان دشتمال از طریق رودخانه هیرمند وارد منطقه سیستان شد که نهایتاً بسیاری از نهر آبها و همچنین کانال های مهم شمال استان پس از چند سال خشکسالی مجددا آبگیری شد.

اما با این حال در سال های اخیر بسیاری از مردم این منطقه به دلیل خشکسالی حاکم بر سیستان، بار سفر به دیگر شهرهای ایران بستند و سایرین نیز با ماندگاری حجت را برای مسئولین به اتمام رساندند.

مدیریت در کنترل آب همواره مسئله ای است که سیستان به آن نیاز جدی و مهمی دارد چرا که با کنترل آن می توان مدت بیشتری آب در ذخیره گاه های سیستان نگهداشت اما با توجه به عدم لایروبی رودخانه ها و همچنین ناتوانی مدیران در امر کنترل آن، حجم بالایی از سیلاب ها هدر رفته و به زمین های خشک و بیابانی می رود.

اگرچه انتقال آب به زمین های بیابانی تا مدت کوتاهی باعث کنترل ریزگردها خواهد شد اما هدایت آب به کانون اصلی ریزگردها کاری عاقلانه تر و هوشیارانه تر محسوب می شد.

حبیب رستمی مدیر اداره جهاد کشاورزی شهرستان هیرمند در این خصوص گفت: سال گذشته به دلیل عدم ورود آب به سیستان بسیاری از کشاورزان سیستانی خسارات کلی و جزئی زیادی دیدند.

وی افزود: در سال جاری اکثر نهرهای شهرستان هیرمند به واسطه ورود آب، آبگیری شد که کشاورزان نیز از این آبها برداشت خواهند کرد.

رستمی همچنین خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود ۱۱ هزار هکتار زمین کشاورزی امسال در شهرستان هیرمند زیر کشت برود که عمده محصولات آنها گندم و جالیز است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۰۳۲۴


ارسال