شنبه ۲۵ مرداد ۱۳۹۹ ,15 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
در هفته های اخیر چهار کودک در شهرستان هیرمند با وارود به نهر آب غرق شدند که از این تعداد دو نفر از آنان جان خود را از دست دادند.
به گزارش ندای هیرمند ، در روزهای پایانی سال گذشته سیلاب های فصلی در  رودخانه هیرمندجاری شد و پس از آبگیری انهار محلی سیستان، کودکان و نوجوانان با خوشحالی و غافل از اینکه این رودخانه ها و نهار ها مکان امنی برای شناکردن نیست وارد آب می شوند.
در هفته های اخیر چندین مورد غرق شدگی در شهرستان هیرمند اتفاق افتاد  که دو مورد آن منجر به فوت شد ، (دختر بچه خردسالی که در حاشیه شهر دوست محمد به دنبال توپ خود وارد آب گردید و غرق شد و همچنین پسر بچه ده ساله ای که دو روز قبل در روستای شغالک غرق  و پس از یک روز جنازه اش پیدا شد) همچنین  دو کودکی که با فاصله چند ساعت در روستای میلک دچار غرق شدگی شدند که با لطف خداوند و تلاش پرسنل اورژانس به زندگی دوباره بازگشتند.
اگرچه مهمترین علت روی آوردن جوانان و نوجوانان به شنا در کانال های آبیاری، رودخانه ها ونهرها کمبود امکانات و فضای  ورزشی مناسب می باشد، اما شنا در این مکان ها خطراتی را نیز برای سلامتی وحتی جان آنها در پی دارد، به طوری که تاکنون یک دختر بچه و یک پسر حدودا ده ساله  به دلیل ورود به نهر ها غرق شده اند.
نظر یونس بارانی رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان هیرمند در این رابطه گفت: متأسفانه با جاری شدن آب در کانال ها و رودخانه ها عده زیادی از جوانان و نوجوانان به شنا در این مناطق روی آورده اند،در سال های  گذشته کشاورزان برای آبیاری زمین های کشاورزی خود عمدتاً اقدام به حفر چاه آب کرده اند که بیشتر این چاه ها در رودخانه ها و نهرها قرار دارد.
وی تصریح کرد: با جاری شدن آب در نهرها و رودخانه ها شناگر چاه را نمی بیند، به علاوه وجود چاه نیز باعث چرخش آب می شود و شناگر را به درون چاه می کشد.
رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان هیرمند خاطرنشان کرد: نهرهای آبی که در این منطقه وجود دارد چندین سال است که به علت خشکسالی لای روبی نشده و درختچه های زیادی داخل آن روییده است، هنگامی که شناگر در داخل نهر آب شنا می کند ممکن است لباسش به شاخه های درختچه ها گیر کند و نتواند خود را رها کند که این مسئله باعث نگه داشته شدن وی در زیر آب و نهایتاً خفگی و مرگ می شود.
وی اظهار داشت: یک دانش آموز ۱۰ ساله و یک دختر بچه در فاصله چند هفته از هم در نهرها  غرق شده اند که نشان می دهد در زمینه خطرات شناکردن در این مکان ها آگاهی لازم را نداشته اند،لازم است خطرات شنا در نهرها و رودخانه‌هایی که لای روبی نشده و چاه هایی داخل آنها حفر شده است از طریق مدرسه و توسط معلمان و رسانه ها به دانش آموزان و سایرین اطلاع رسانی شود تا از تکرار حوادثی شبیه این موارد جلوگیری کرد.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۰۳۹۷


ارسال