دوشنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۸ ,21 October 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۲۴ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۸
آمادگی زاهدان برای مقابله با هرگونه بحران احتمالی
 
سرپرست فرمانداری شهرستان زاهدان از هماهنگی ادارات و دستگاه های مختلف این شهر و اتخاذ تدابیر پیش گیرانه برای مقابله با هرگونه بحران احتمالی خبر داد.
ابوذر مهدی نخعی در گفتگو با عصرهامون، گفت: یک ماه پیش از بارندگی های ایام پایانی سال ۹۷ بر اساس تصمیمات اتخاذ شده در شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان و با همت همه دستگاه های عضو این ستاد همه مسیل های سطح شهر لایروبی و پاکسازی گردید که اگر این اتفاق رخ نمی داد قطعا حجم خسارات به بار آمده به خصوص در حاشیه شمالی شهر بسیار بیشتر از این بود.

وی ادامه داد: همه امور مدیریت شده پیش می رفت، اما ایجاد شکست سیل بند حاجی آباد باعث بروز مشکلاتی غیرقابل پیش بینی در زمان بارش شد.

وی افزود: در شهر زاهدان پنج مسیل  و رودخانه اصلی داشتیم که طی سالیان گذشته دو مسیل تبدیل به خیابان شده؛ به طوری که ساخت و سازهای گسترده در مسیر رودخانه های روستایی و شهری باعث بروز مشکلات عدیده ای شده است.

نخعی تصریح کرد: با توجه به هشدارها و اخطاریه های جوی اداره کل هواشناسی استان مبنی بر بارش های رگباری و خطر به جاری شدن سیلاب و روان اب در شهرستان زاهدان، مقرر شده تا همه دستگاه های امدادی و بخشداران، نقاط آسیب پذیری که در بارش های قبلی شناسایی شده را مورد بررسی قرار داده و نسبت به جلوگیری از وقوع حادثه در آن نقاط اقدامات لازم را به عمل آورند.

وی با اشاره به ظرفیت ها و امکانات سخت افزاری دستگاه های دولتی در زاهدان تاکید کرد: با توجه به احتمال وقوع حادثه در مناطق شمالی و جنوبی استان، کلیه دستگاه اجرایی شهرستان بایستی تمامی امکانات، تجهیزات و خودرو های سنگین خود را در ایام بارندگی از همین امروز در اختیار شورای هماهنگی ستاد مدیریت بحران و شهرداری زاهدان قرار دهند؛ همچنین لازم است تا با اتحادیه کامیون داران نیز جهت همکاری با این ستاد هماهنگی های لازم صورت گیرد.

سرپرست فرمانداری شهرستان زاهدان افزود: در راستای اتخاذ تدابیر لازم برای مدیریت بحران احتمالی، اداره اوقاف و امور خیریه و ورزش و جوانان مکلف شدند در هر منطقه و محله آسیب پذیر، سالن های ورزشی و مساجد را با کمک سازمان هلال احمر و دیگر ادارات تجهیز و آماده اسکان اضطراری شهروندان کنند تا در صورت بروز حادثه، نگرانی از بابت اسکان مردم و شهروندان گرامی نداشته باشیم. ادارات آموزش و پرورش نیز مدارسی که قدیمی سازند و احتمال آسیب در بارندگی های روزهای آتی در آن ها وجود دارد، بلافاصله تعطیل کند و به هیچ عنوان اجازه ورود دانش آموزان در این مدارس را ندهند.

ابوذر مهدی نخعی در ادامه بیان داشت: لازم است تا ایستگاه هایی در مناطق آسیب پذیر تعبیه شده و پلاستیک و گونی مورد نیاز مردم را در اختیارشان قرار دهند؛ همچنین باید از تردد خودروها در مسیر روان آب ها به خصوص در مناطق حاشیه ای جلوگیری شود.

شایان ذکر است فرماندار زاهدان به همراه جمعی از مسئولان شهرستانی، صبح امروز از سیل بندهای شهر بازدید کردند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۰۵۳۵


ارسال