يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ ,15 September 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۵۷
آخرین تدابیر اتخاذ شده جهت مقابله با سیلاب در سیستان و بلوچستان
 
معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار سیستان و بلوچستان از آخرین تدابیر اتخاذ شده و اقدامات صورت گرفته جهت مقابله با سیلاب در استان گزارش داد.
باقر کرد در گفتگو با عصرهامون، گفت: با توجه به اخطاریه های اداره هواشناسی مبنی بر وقوع بارش های شدید و احتمال جاری شدن سیلاب در برخی نقاط استان جلسات ستاد مدیریت بحران به ریاست استاندار در زاهدان و زابل برگزار شد.

وی با بیان اینکه در این جلسات تلاش شد تا جوانب مختلف مساله مورد بررسی قرار گیرد، افزود: آگاهی بخشی به مردم از طریق رسانه ها، شهرداری ها، بخشداری ها، دهیاری ها و سایر ابزارهای اطلاع رسانی در خصوص خطر تردد و اطراق در حاشیه مسیل های آب و آماده باش کامل راهداری نسبت به آمادگی کلیه پرسنل، ناوگان خدماتی و ابزار های موجود برای گذر ایمن از مسیر جاده ها و همچنین ایجاد مسیر موقت در صورت آسیب و تخریب پل های مواصلاتی از جمله مباحث مطرح شده در این جلسات بود.

وی ادامه داد: در همین راستا به مراکز اورژانس و هلال احمر هشدار داده شد تا نسبت به آمادگی کامل تمامی پایگاه های امدادی در سراسر استان جهت مقابله با هر گونه بحران احتمالی اقدامات لازم را به عمل آورند.

وی خاطرنشان کرد: در بین شهرهای استان، بنت یکی از نقاط آسیب پذیری بود که با توجه به سیلاب های اخیر، احتمال داده می شد وقوع سیل منجر به آسیب دیدن گوشه ای از شهر و یا حتی سیل بردگی شود؛ پیرو این مساله اقداماتی جهت رفع سیل بردگی، انحراف مسیل سیل و اندود سازی جداره شهر با اجاره و بکار گیری دستگاه ها و ماشین آلات در سه روز اخیر صورت گرفته است.

این مقام مسئول تصریح کرد: جلسه ستاد مدیریت بحران نیز عصر روز گذشته در منطقه سیستان برگزار شد و تامین آب مورد نیاز کشاورزان و هدایت مطلوب آب به سمت قسمت های مختلف تالاب بین المللی هامون از دیگر اقدامات جهت مهار سیلاب در سیستان محسوب می شود. ضمن اینکه سه میلیون و 270 هزار و 500 متر مکعب برابر با 51 هزار متر از انهار منطقه سیستان سال گذشته برای آمادگی سیلاب و هدایت آب به چاه نیمه ها، شبکه ها، دریاچه هامون و زمین های کشاورزی منطقه لایروبی شد.

وی در خصوص اقدامات صورت گرفته برای مدیریت روان آب های ناشی از بارش در سطح شهر زاهدان گفت: در طی روزهای اخیر بازدیدهایی از موقعیت های مختلف شهر صورت گرفته؛ همچنین مسیل های طبیعی جریان سیلاب در اطراف زاهدان باز شده و اقدامات لازم جهت پخش و برش سیلاب در بالادست با اجرای برنامه های آبخیز داری صورت گرفته است.

به گفته معاون عمران استاندار سیستان و بلوچستان، با توجه به ورود حجم قابل توجه آب در جریان سیل آب های اخیر از سمت جنوب زاهدان، کانال هایی برای هدایت و جلوگیری از ورود این آب ها به داخل شهر حفر شده که می تواند کمک شایانی برای مدیریت این معضل داشته باشد.

انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۰۵۷۸


ارسال