يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ ,12 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۷ فروردين ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۲۹
سالی که نکوست از بهارش پیداست؛
آخرین وضعیت ذخایر سدها در سیستان و بلوچستان/رشد 433 درصدی متوسط بارندگی نسبت به سال آبی قبل
 
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان ضمن ارائه گزارشی از وضعیت آبگیری سدها طی بارش های اخیر، از رشد 433 درصدی بارندگی های استان نسبت به سال آبی گذشته خبر داد.
اتابک جعفری در گفتگو با خبرنگار عصرهامون، گفت: آخرین گزارش مخابره شده از وضعیت آبگیری سدهای استان پس از بارندگی های روزهای اخیر؛ در سد مخزنی ماشکید علیا مهرستان با حجم کلی مخزن 67 میلیون مترمکعب تا ساعت 23 شب گذشته، حجم کل سیلاب ورودی به مخزن 1.76 میلیون متر مکعب بوده و حجم فعلی مخزن 12.73 میلیون مترمکعب است.

وی افزود: وضعیت سد زیردان تا ساعت 6 صبح امروز؛ میزان ورودی 36/67 mcm و حجم فعلی سد 111/46 mcm است.

وی ادامه داد: وضعیت سد پیشین تا ساعت 6:30 صبح امروز؛ ورودی 12/44 mcm و حجم فعلی سد 141/80 mcm است.

جعفری تصریح کرد: وضعیت آبگیری سد شی کلک نیز تا ساعت 13 روز گذشته؛ میزان ورودی 1/155 mcm و حجم فعلی سد 10/1 mcm است.

وی با اشاره به کسری 11 میلیون متر مکعبی مخزن سد خیرآباد نیکشهر اضافه کرد: حجم آب موجود در این سد قبل از سیلاب 8/64 و حجم بعد سیلاب 16 میلیون مترمکعب بوده است.

مدیرعامل آب منطقه ای سیستان و بلوچستان با اشاره به آمادگی کامل این شرکت برای کنترل سیلاب های احتمالی در استان گفت: با توجه به بارندگی های صورت گرفته، تمهیدات لازم برای كنترل سيلاب در استان اندیشیده شده و شرايط سدها و تاسيسات تحت كنترل است.

وی افزود: سيلاب پيش بينی شده در منطقه سيستان واصل نشده، اما تمهيدات لازم مطابق اخطاريه هاي وزارت نيرو صورت گرفته است.

به گفته جعفری در دو روز اخیر 60 میلیون متر مکعب آب در هفت سد مخزنی استان ذخیره سازی شده و در حال حاضر 54 درصد از حجم مخازن سدهای استان پر شده.

وی با بیان اینکه میزان آب ورودی سبب افزایش 39 درصدی حجم موجود در سدهای استان نسبت به سال آبی گذشته شده، ادامه داد: ميزان متوسط بارندگی از ابتدای سال آبی نسبت به سال قبل 433 و نسبت به متوسط بلندمدت 6.5 درصد رشد داشته است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای سیستان و بلوچستان با اشاره به اینکه حوزه شهرستان نیک شهر با 83 میلی متر بارش، بیشترین میزان بارندگی را به خود اختصاص داده تصریح کرد: با توجه به ورودی سدها و بارش های اخير تاكنون نيازی به رهاسازی آب از سدها نبوده است.

وی همچنین از تشکیل جلسات متعدد مدیریت بحران، شناسایی، ترمیم و تحکیم حداقل 30 نقطه آسیب پذیر در سطح استان و آماده‌سازی برای مواجهه با سیلاب، صدور اخطاریه به فرمانداران، شهرداری ها، دهیاری ها و صداوسیما خبر داد و گفت: تمامی پرسنل این شرکت در ادارات سطح استان در حالت آماده باش قرار گرفته اند و اعزام ماشين آلات با محوريت ستاد بحران به اقصی نقاط استان و استقرار در نقاط آسيب پذير از تمهیدات این شرکت برای کنترل سیلاب است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۰۶۵۷


ارسال