يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ,31 May 2020
2
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۳۳
در گفت و گوی تفصیلی مطرح شد؛
طلب 730میلیاردی شهرداری زاهدان از دستگاه های دولتی/نیازمند مدیریتی واحد در حوزه شهری زاهدان هستیم
 
رئیس شورای شهر زاهدان گفت: به صورت تقریبی، 730میلیارد تومان از دستگاه های دولتی طلب داریم.
به گزارش عصرهامون،عبدالجلیل شهنوازی در گفت و گو با خبرنگار زاهدنیوز، افزود: براساس بررسی اولیه صورت گرفته، به صورت تقریبی، 730میلیارد تومان از دستگاه های دولتی شهرداری طلبکار است که در این خصوص در حال پیگیری برای دریافت این طلب ها برای رفع مشکلات مالی شهرداری و سازمانهای وابسته آن هستیم.

وی بیان کرد: در حال حاضر در دو کمیسیون 100 و 77 شهرداری که با حضور یک قاضی، نماینده وزارت کشور و نماینده شورا برگزار می شود، 200میلیارد تومان طلب شهرداری از دستگاه های دولتی به قطعیت رسیده و موارد به سازمان برنامه و بودجه و اداره ثبت اسناد و املاک اطلاع رسانی شده است.

وی ادامه داد: با توجه میزان زیاد طلب شهرداری از دستگاه های دولتی و عدم امکان پرداخت یک باره این بدهی توسط دستگاه های دولتی، این نهاد آمادگی دارد تا این طلب ها را در طی چند قسط به شهرداری زاهدان پرداخت کند.

وی تصریح کرد: طلب های شهرداری از دستگاه های دولتی را می خواهیم با طلب هایی که ممکن است با برخی از دستگاه ها داشته باشیم، تهاتر کنیم.

وی تاکید کرد: درصورتی که این طلب ها وصول
طلب های شهرداری از دستگاه های دولتی را می خواهیم با طلب هایی که ممکن است با برخی از دستگاه ها داشته باشیم، تهاتر کنیم.
شود شهرداری می تواند به آرامی حرکت کند و بخشی از مشکلات اعظم شهرداری رفع خواهد شد.

وی در زمینه پیگیری قانونی دریافت مطالبات شهرداری، گفت: براساس قانون، کمیسیون ماده 77به این منظور با حضور قاضی، نماینده شورای شهر، شهرداری اسناد و املاک و غیره برگزار می شود و پس از قطعی شدن، رای به ادارات ابلاغ می شود، در گذشته به هر دستگاه 18ماه که میزان زیادی بود مهلت برای پرداخت به آن نهاد داده می شد و پس از آن در صورت عدم پرداخت از سوی اسناد و املاک برای مصادره املاک آن نهاد اقدام می شد اما در حال حاضر این موضوع را به سازمان برنامه و بودجه محول کرده اند تا از اعتبارات آن نهادها طلب شهرداریها کسر شود.


شهنوازی اظهار کرد: وقتی یک فعالیت را می خواهیم انجام و یا یک پروژه را به مرحله اجرا بگذاریم، نیاز است همه دستگاه ها و نهادهای مرتبط در کنار شورای شهر و شورای شهر، یک صدا و یک هدف مشارکت و همکاری داشته باشند تا به نتیجه مطلوب برسیم.

وی اذعان کرد: متاسفانه در سطح کشور هماهنگی لازم در بین دستگاه ها و نهادها وجود ندارد و این موضوع در حوزه های مختلف شهری و بحران و غیره فرقی نمی کند، نیاز است درهر کاری یک مدیریت واحد وجود داشته باشد.

رئیس شورای شهر زاهدان با اشاره به سیلاب اخیر این کلان شهر، بیان کرد: متولی حوزه شهری زاهدان، شهرداری است اما برخی مواقع
متاسفانه در سطح کشور هماهنگی لازم در بین دستگاه ها و نهادها وجود ندارد و این موضوع در حوزه های مختلف شهری و بحران و غیره فرقی نمی کند، نیاز است درهر کاری یک مدیریت واحد وجود داشته باشد.
مثل سیلاب زاهدان ورود آب از سمت منزل آب و نقاط دیگر بیرون شهر را به داخل شهر داشته ایم، در این زمینه شهرداری وظیفه دارد مسایل را به دستگاه مربوطه گوشزد کند تا از بحران در داخل شهر جلوگیری کند.

وی تصریح کرد: بهترین فرد برای ایجاد مدیریت واحد در زاهدان و استان، شخص استاندار می باشد و در این زمینه بعد از پایان سیلاب به صورت شفاهی و کتبی به دفتر استاندار و دفترمعاونت امور عمرانی استانداری در خواست برگزاری این جلسه را داده ایم تا بتوانیم نظرات تخصصی خود را در ان جلسه به دستگاه های مرتبط ارائه دهیم تا درصورت بروز سیلاب جدید و بارندگی شدید، دچار بحران نشویم.

وی تاکید کرد: سیل بند های زاهدان با اینکه ایمن است، اما پشت آنها پر از نخاله ساختمانی شده و در این زمینه نباید بگذاریم با بارش شدید و افزایش دبی آب پشت این سیل بندها، اتفاق بیفتد و دبی آب کم شود و احتمال تخریب سیل بند و ورود آب به داخل شهر وجود داشته باشد.

این مسئول در پاسخ به سوالی در زمینه کم کاری نظارت های شورای شهر بر عملکرد شهرداری زاهدان نیز، گفت: نظارت بر عملکرد شهرداری از سوی شورای شهر ضعیف نیست و براساس قانون، اعضای شورای شهر زاهدان در حال انجام فعالیت می باشند.

وی اضافه کرد: با داشتن نظارت همه مشکلات و معضلات رفع نمی شود، یک سری مشکلاتی در حوزه شهرداری زاهدان وجود دارد که چندین سال می باشد که در این کلان شهر دیده شده، برخی از زیربناهای شهری زاهدان از گذشته احداث شده و دچار مشکلات خاص خود است و باید از اول
نظارت بر عملکرد شهرداری از سوی شورای شهر ضعیف نیست و براساس قانون، اعضای شورای شهر زاهدان در حال انجام فعالیت می باشند.
تخریب و بازسازی شوند اما با توجه به مشکلات مالی، این امکان وجود ندارد.

وی ادامه داد: مشکلات مختلف حوزه شهری را اطلاع داریم و بارهای برای بازدید به نقاط مختلف شهر رفته ایم و مشکلات و معضلات موجود در داخل شهر را به صورت کتبی و شفاهی به شهرداری زاهدان اطلاع رسانی کرده ایم.

وی با اشاره به وجود تیربرق، صندوق صدقات کمیته امداد امام خمینی(ره)، دیوار و غیره در سد راه مسیر مخصوص نابینایان در خیابان امیرالمومنین(ع) زاهدان، بیان کرد: برخی از موارد مربوط به دستگاه ها و نهادهای مختلف است، برای جابجا شدن آنها با نهادهای مربوطه ارتباط برقرار و به صورت کتبی و شفاهی درخواست کرده ایم، برخی از آنها درخواست پول می کنند که با توجه به بودجه اندک شهرداری، این موضوع امکان پذیر نمی باشد.

رئیس شورای شهر زاهدان تصریح کرد: عدم هماهنگی بین دستگاهی، در این گونه موارد به خوبی خود را نشان می دهد و این موضوع مربوط به تنها شهر زاهدان نیست بلکه در سطح استان و کشور نیز وجود دارد.

وی گفت: اگربنده مسئولیتی در زمینه های مختلف برعهده ام می بود، سعی می کردم از این فرصت ها در راستای کاهش دادن مشکلات و معضلات شهری استفاده کنم.

وی خاطر نشان کرد: معمولا در شهرهای بزرگ خارج از کشور، 19 وظیفه برای تنها شهرداری هر شهر تعریف شده که توسط شهردار انجام می شود.

وی اضافه کرد: حوزه برق،
اگربنده مسئولیتی در زمینه های مختلف برعهده ام می بود، سعی می کردم از این فرصت ها در راستای کاهش دادن مشکلات و معضلات شهری استفاده کنم.
صدور شناسنامه، آب و فاضلاب و غیره از جمله مدیریت هایی می باشد که در اختیار شهردار هر شهر در خارج کشور می باشد، این موضوع در حالی است که در ایران تنها 8وظیفه از وظایف شهرداران در خارج کشور را به عهده شهرداری قرار داده اند.

وی تاکید کرد: درشهر زاهدان نیازمند وجود مدیریتی واحد در حوزه شهر زاهدان می باشیم تا بتوانیم فعالیت ها را با کمترین مشکل و خطا با همکاری و مشارکت دیگر دستگاه ها به سر انجام برسانیم و بهترین فرد برای مدیریت واحد، استاندار است.

این مقام مسئول تصریح کرد: وجود ایرادات، مشکلات و معضلات را در حوزه شهرداری زاهدان قبول داریم، اعضای شورای شهر برحسب وظیفه، مشکلات موجود را برای شهرداری ارسال می کنیم و این نهادنیز با توجه به توان و اختیاراتی که دارند، اقدام به رفع برخی از مشکلات می کنند.

وی بیان کرد: پیچیدگی کار شهرداری زیاد است و در برخی از مسائل به مثل زباله گردها و ضایعات فروشهایی که در حال افزایش هستند، مدعی شهرداری زاهدان هستیم و امیدواریم این نهاد در کوتاه ترین زمان ممکن، اقدام به ساماندهی این وضعیت کند.

وی گفت: متاسفانه در حال حاضر شهرداری زاهدان در پرداخت حقوق نیروهای خود مانده است، نیاز است که دستگاه های دیگر و مردم نیز در حوزه شهری شهر زاهدان ورود پیدا کرده و با شورای شهر و شهرداری زاهدان همکاری داشته باشند.

وی در پایان اعلام کرد: شورای شهرآماده بررسی مشکلات، درخواست ها و دریافت پیشنهادات مردم می باشد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۰۷۸۷


ارسال
۱۳۹۸/۰۲/۰۳ ۰۹:۴۷
ایکاش شهرداری های همه شهرها گزارشی سالانه ارائه می دادند که مثلا از خیابان فلان چقدر عایدی بابت عوارض شهرداری و ساخت و ساز و ... داشته اند و چقدر برای همان خیابان هزینه کرده اند این طور همه افراد مجاب می شدند با جان و دل عوارض بدهند چون تاثیرش را می دیدند
 
ali
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸/۰۲/۰۴ ۱۴:۵۵
کاش در مورد عیدی تصویبی شورای شهر هم اطلاع رسانی میکردند