يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ,31 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۴:۱۵
گزارشی از آخرین وضعیت سیلاب در سیستان؛
یک روستا تخلیه و 7 روستای هیرمند در معرض خطر است/ جاده دوست محمد به زابل تخریب شد
 
فرماندار شهرستان هیرمند گفت: با شکستگی ایجاد شده در دایک نیاتک 7 روستای این شهرستان در معرض خطر است.
محمدعلی پیری، در گفتگو با  خبرنگار عصرهامون اظهار کرد: در حال حاضر تنها روستای تخلیه شده "داشک" می باشد.

به گفته وی، با شکستگی ایجاد شده در دایک نیاتک 7 روستا در معرض خطر است که اگر تا دو ساعت دیگر این شکستگی برطرف شود مشکلی به وجود نخواهد آمد اما در غیر این صورت آن ۷ روستا باید تخلیه و اهالی آن در مکان دیگری اسکان داده شوند.

پیری افزود: تدابیر لازم در این خصوص اتخاد شده است.
 
احمد علی موهبتی استاندار سیستان وبلوچستان نیز در حاشیه بازدید از منطقه سیستان در گفت و گو با یکی از رسانه ها اظهار کرده است که هم اینک آب با حدود 2 هزار و 500 متر مربع بر ثانیه و ارتفاع 3.90 سانتی متر در حال ورود به منطقه سیستان است.

به گفته وی، مسئولان حوزه شورای هماهنگی مدیریت بحران سیستان و بلوچستان و پنج شهرستان شمالی استان پای کارند و در روزهای گذشته تمهیدات خوبی را برای ورود آب و استفاده از نعمت الهی پیش بینی کرده اند.

استاندار استان با بیان اینکه در بارندگی های اسفندماه، 31 نقطه آسیب پذیر در سیستان شناسایی شد، گفت: همزمان با اوج گرفتن آب سیلاب ورودی به منطقه در روزهای گذشته همه دستگاههای دولتی و عمومی از ظرفیت های خود حداکثر استفاده برای جلوگیری از بروز خسارت این سیلاب کردند.

وی با قدردانی از بخش خصوصی در همکاری برای کنترل سیلاب اخیر بیان کرد: بخش خصوصی در این روزها با تعطیل کردن کار خود و پای کار آمدن در کنار دستگاههای دولتی نسبت به استحکام بخشیدن لازم رودخانه ها و کانالهای سیستان اقدام کردند.

موهبتی ابراز امیدواری کرده است که با آورد خوب رودخانه هیرمند بتوان ذخیره لازم در چاه نیمه ها و تالاب بین المللی هامون برای جلوگیری از توفان های شن، بحث های زیست محیطی و رونق صید و دامداری در منطقه داشته باشیم.

استاندار افزود: امید می رود که این سیلاب زندگی در سیستان را متحول و باری دیگر در این منطقه که روزگاری انبار غلیه ایران بود حداکثر تولیدات را داشته باشیم.
 
گفته می شود دقایقی قبل جاده دوست محمد به زابل به وسیله سیلاب از قسمت عبور لوله طرح ۴۶ هزار هکتار تخریب شد و جاده روستای نمرودی نیز به زیر آب رفت.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۰۸۰۲


ارسال