يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ ,31 May 2020
2
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۵
گزارشی از کمبود آب شرب در جنوب شرق کشور؛
اهالی حیط کلیر چشم انتظار کمک دولت/ آب غیربهداشتی و ناسالم سهم این روزهای روستاییان دلگانی است
 
رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان دلگان گفت: مشکل کمبود آب شرب و بی‌کیفیتی در برخی مناطق این شهرستان را داریم که انتظار می رود دولت در سال جاری این مهم را در زمره اولویت های کاری خود قرار دهد.
به گزارش عصرهامون به نقل از صدای بلوچ، اهالی روستای حیط کلیر بخش مرکزی شهرستان دلگان از آب شرب بهداشتی و سالم بی بهره هستند.

سابکی از اهالی این روستا در گفتگو با صدای بلوچ اظهار کرد: مردم روستای حیط کلیر شهرستان دلگان سیستان و بلوچستان از نبود آب آشامیدنی لوله کشی و سالم رنج می برند.

وی ادامه داد: اهالی روستا آب آشامیدنی مورد استفاده خانواده خود را از چاه های آب و موتورپمپ های کشاورزی که فاصله زیادی با منازل دارد تهیه می کنند که آن هم غیربهداشتی و ناسالم است.

وی گفت: نبود آب بهداشتی و سالم موجب شده است که مردم روستای حیط کلیر شهرستان دلگان دچار بیماریهای مختلفی از جمله بیماری های کلیوی ،اسهال وسالک شوند.

سابکی تصریح کرد: ساکنان این منطقه محروم تا کنون مشکلات زیادی را تحمل کرده اند و امیدواریم این مشکلات رفع شود.

وی افزود: موضوع تامین آب شرب و کشاورزی و کمبود آن یکی از عوامل اساسی مهاجرت اهالی حیط کلیر به حاشیه شهر گلمورتی مرکز شهرستان دلگان است.

سابکی خاطرنشان کرد: از مسئولان شهرستان دلگان سیستان و بلوچستان خواهشمندیم به مردم این روستا توجه کنند زیرا در غیر این صورت مجبور به مهاجرت به شهرها شده که مشکلات خاص خود را دارد.

عظیمی رئیس اداره آب و فاضلاب روستایی شهرستان دلگان در گفتگو با خبرنگار ما اظهار کرد: مشکل کمبود آب شرب و بی‌کیفیتی در برخی مناطق این شهرستان را داریم که با اجرای پروژه‌های حوزه آب و مجتمع‌های آّرسانی انتظار می‌رود بخش عمده‌ای از این مشکلات به صورت کامل رفع و دفع شود.

وی ادامه داد: علت بسیاری از مشکلات مربوط به کمبود آب شرب در روستاهای شهرستان دلگان ناپایدار بودن منابع آبی است.

این مسئول خاطرنشان کرد: درصدد هستیم با برگزاری جلساتی نسبت به رفع این معضل اهالی حیط کلیر شهرستان دلگان اقدام کنیم.

علی ای حال تامین آب آشامیدنی سالم و بهداشتی یکی از امکانات ابتدایی است که باید در این مناطق از کشورمان تامین شود تا بهره وری در روستاها کاهش نیابد از این رو انتظار می رود دولت در سال جاری این مهم را در زمره اولویت های کاری خود قرار دهد.

روستای حیط کلیر در فاصله 10 کیلومتری غرب شعهر گلمورتی مرکز شهرستان دلگان سیستان و بلوچستان قرار دارد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۰۸۶۵
مرجع : عصرهامون


ارسال
فاطمه
Romania
۱۳۹۸/۰۲/۰۳ ۱۵:۵۳
جای داره از تلاش ارتش هم تشکر بشه- اما دولت در حد توانش پای کار نیامد- این رو باید از فرمانداران منطقه پیگیری کنید
 
علیرضا
Romania
۱۳۹۸/۰۲/۰۳ ۱۵:۵۳
سپاه واقعا تو سیل سیستان خوب عمل کرد- خداییش دمشون گرم- البته نیروهای دیگه هم کار کردن و باید از همه قدردانی کرد