شنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۹ ,4 April 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۷
مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان:
فعال شدن واحدهای صنعتی با واردات دام از دریا/ورود 63 هزار دام سبک باعث انگیزه در صاحبان تولید شد
 
مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: واردات حدود 63 هزار دام سبک، برای نخستین بار از راه دریا، باعث فعال شدن کشتارگاه ­ها و صنایع وابسته ­ای شد که نزدیک به دو سال غیرفعال بودند.
مهدی حسینی در گفت و گو با خبرنگار عصرهامون در خصوص اهداف و برنامه های سازمان دامپزشکی مبنی بر تحقق رونق تولید افزود: این سازمان با نظارت مستمر بر واحدهای پرورشی، کشتارگاهی و صنایع وابسته نقش موثری در افزایش کیفیت تولید داخلی داشته و به تبع آن باعث گرایش جامعه به استفاده از این محصولات می ­شود.
 
فعال شدن کشتارگاه ­ها با واردات دام
 به گفته وی، حفظ سرمایه­ دام بومی کشور، به ­وسیله مدیریت بیماری­ های دامی و مشترک، باعث ایجاد انگیزه در دامداران برای رعایت اصول امنیت زیستی و توسعه واحدهای دام، طیور و آبزیان می­ شود.

مدیرکل دامپزشکی استان بیان کرد: این مجموعه مانند گذشته، به­ منظور رفع موانع و تسهیل تولید، برنامه ­های متعددی را اجرا کرده و برنامه­ های بلندمدتی را نیز در دست اقدام دارد.

وی در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: با تفویض اختیار واردات دام زنده، از سازمان دامپزشکی کشور به اداره کل دامپزشکی استان، قدم بزرگی به­ منظور افزایش تولید برداشته شد چنان که واردات حدود 63 هزار دام سبک، برای نخستین بار از راه دریا، باعث فعال شدن کشتارگاه­ ها و صنایع وابسته­ ای شد که نزدیک به دو سال غیرفعال بودند.
 
واردات دام باعث ایجاد انگیزه در صاحبان تولید شده است
حسینی اذعان کرد: واردات دام از کشورهای مختلف مانند پاکستان، افغانستان، عمان، رومانی و برزیل باعث ایجاد انگیزه در صاحبان تولید شده تا با ارتقاء بهداشتی و مدیریتی واحدهای تولیدی، محصولی استاندارد تولید کنند.

به گفته این مسئول، اشتغال­زایی، تسهیل ضوابط قرنطینه­ ای بهداشتی در واردات دام کشتاری و پیگیری جهت ابلاغ دستورالعمل پرورش شتر داشتی و شیری از دیگر اقدامات اداره کل دامپزشکی استان بوده ­است.
 

 
وی با بیان اینکه برنامه ­های دامپزشکی در حیطه­ مشاغل خانگی، در توسعه­ آبزی­ پروری عملیاتی شده است، افزود: در حال حاضر استخرهای گرمابی و سردآبی استان به‌عنوان زیر مجموعه­ دامداری­ های کوچک سنتی تعریف شده ­اند تا این واحدها بتوانند بدون نیاز به اخذ پروانه و تنها با رعایت ضوابط بهداشتی دامپزشکی به فعالیت خود ادامه دهند.

وی بیان کرد: دامپزشکی استان در سال جاری به ­منظور رونق مراکز تولیدی که به صورت فصلی فعالیت دارند و مراکز تولیدی فعال در طرح‌های اقتصاد مقاومتی (پرورش شترمرغ, مرغ بومی, بلدرچین و دام سبک) برنامه­ هایی را در دست اجرا دارد که امید می رود با هماهنگی سایر دستگاه‌های مرتبط به ­زودی محقق شود.
 
میزان ورود تولید گوشت در استان
مدیر کل دامپزشکی استان در ادامه سخنان خود با بیان اینکه تولید گوشت در این خطه از کشور به واسطه ورود دام زنده (گاو، گوساله، گوسفند و شتر) صورت گرفته است، گفت: از تعداد 23 هزار و 46 راس گاو و گوساله وارداتی یک میلیون و 977 هزارو 577 کیلوگرم گوشت به‌صورت منجمد و دو میلیون و 619 هزار و 377 کیلوگرم گوشت تازه تولید شده است.

وی ادامه داد: از مجموع پنج هزار و 994 نفر شتر وارد شده به استان نیز 116 هزار و579 کیلوگرم گوشت منجمد  و یک میلیون و 832 هزار و 790 کیلوگرم  به صورت تازه تولید شده است.

این مسئول در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: همچنین از مجموع 52 هزار و 319 راس گوسفند وارداتی کشتار شده نیز 51 هزار و 813 لاشه سالم به مقدار یک میلیون و 111 هزار و 828 کیلوگرم گوشت تازه استحصال شده است.

وی در ادامه سخنان خود به قرنطینه های فعال و نیمه فعال در استان اشاره کرد و ادامه داد: هم اکنون تمام قرنطینه های سیستان و بلوچستان فعال است؛ این در حالیست که سال گذشته تنها از مرزهای شهرستان سراوان، هیرمند و چابهار واردات دام انجام گرفته است.
 
 
 
واردات دام از مرز دریایی به سیستان وبلوچستان
حسینی در این راستا تصریح کرد: در سال 97  تعداد 23 هزارو 46 راس گاو و گوساله، پنج هزار و 994 نفر شتر  و 62 هزار و 439 راس گوسفند از مرز دریایی به استان وارد شده که از این تعداد 52 هزار و 319 راس در داخل کشتارگاه‌های استان کشتارشده است.

وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه به استثنای شتر بومی و گوسفندان وارداتی که  از راه دریا حمل شدند، هرگونه خروج دام سنگین و سبک  از استان ممنوع می‌باشد، افزود: در حال حاضر9 هزار و 909 راس گوسفند زنده  و سه هزار و 527 نفر شتر بومی با اخذ مجوزهای مربوطه به استان‌های یزد، اصفهان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی و ... ارسال شده است.

مدیر کل دامپزشکی استان خاطر نشان کرد: برای اولین بار دو محموله دام سبک زنده مجموعا به تعداد 62 هزار و 439 راس از راه دریا و از کشور رومانی وارد بندر چابهار شد که واردات دام، تخلیه از کشتی و انتقال به دامداری و کشتارگاه پس از تایید سلامت دام، تحت نظارت کارشناسان دامپزشکی صورت گرفت، همچنین کشتار دام­ در 7 کشتارگاه­ مجاز استان زیر نظر مسئولین فنی بهداشتی و شرعی که بر روند کشتار نظارت دائمی و مستمر دارند، انجام شده است.

به گفته وی، لاشه دام­های کشتار شده پس از بازرسی و طی دوره­ پیش ­سرد با خودروهای دارای کد بهداشتی دامپزشکی به مراکز عرضه حمل شده اند.

وی با تاکید بر این مطلب که به‌واسطه شروع واردات، کشتارگاه هایی که به مدت دوسال تعطیل بودند راه اندازی مجدد شدند، افزود: ادامه این روند باعث ایجاد انگیزه درسایر کشتارگاه‌های استان خواهد شد تا نسبت به راه اندازی خط کشتار دام سبک و ارتقاء سطح بهداشت با رعایت ضوابط دامپزشکی اقدام کنند. 
 
سرمایه گذاران و کارآفرینان در جهت ارتقاء سطح بهداشتی واحدهای خود اقدام کنند
این مسئول ادامه داد: علیرغم مشکلات موجود مانند کمبود کارگر مجرب و ماهر و همچنین تعطیلات پایان سال روند تخلیه کشتی، بارگیری به مقصد دامداری و کشتارگاه، کشتار و حمل لاشه در سریعترین زمان ممکن صورت گرفته است.

وی در ادامه از سرمایه گذاران و کارآفرینان درخواست کرد تا در سالی که با تدبیر مقام معظم رهبری به نام سال رونق تولید نامگذاری شده، با توجه به تسهیل روند واردات و کشتار دام و همچنین اخذ مجوز واردات شتر داشتی و شیری و همچنین فرصتی که به‌واسطه کشتار این دام ها برای کشتارگاه‌های صنعتی و صنایع وابسته ایجاد شده در جهت سرمایه گذاری و ارتقاء سطح بهداشتی و مدیریتی واحدهای تحت مدیریت خود اقدام کنند.

گزارشی از تلفات دام در مناطق سیل زده سیستان اعلام نشده است
مدیر کل دامپزشکی استان در ادامه با بیان اینکه تاکنون گزارشی از تلفات دام در مناطق سیل زده سیستان اعلام نشده است، افزود: به دنبال وقوع سیل در شهرستان هیرمند اقداماتی با قید فوریت در روستاهای متاثر از سیل نظیر، تهیه و توزیع هشدارهای بهداشتی، برآورد واکسن، توزیع 200 لیتر سم در تعدای از روستاها و هماهنگی با رادیو شهری سیستان برای اطلاع رسانی نحوه مقابله با خسارت های سیلاب انجام شده، همچنین ضمن اعلام آماده باش تمام نیروها یک واحد دامداری در روستای اله آباد شهرستان نیمروز به عنوان نقطه امن برای تخلیه دام ها از مناطق پرخطر پیش بینی شده است.


انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۰۹۰۲


ارسال