پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ ,27 February 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای سیستان و بلوچستان گفت: عمده مشکل تصادفات به عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی، سبقت نابجا، خودروهای سوخت کش و تردد احشام در جاده های استان بر می گردد.
علی خانقائی در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون به مناسبت هفتم اردیبهشت ماه، روز ملی ایمنی حمل و نقل افزود: تمامی جاده ها اعم از روستایی، اصلی، فرعی، بزرگراه و آزاد راه که احداث می شود بر اساس مشخصات فنی است، در سیستان وبلوچستان اگر چه از داشتن بزرگراه نسبت به شاخص کشوری بسیار عقب هستیم اما جاده های اصلی دو خطه با مشخصات فنی احداث شده است.


شناسایی 38 نقطه حادثه خیز در محورهای مواصلاتی
وی در تکمیل مطلب فوق بیان کرد: در برخی از مکان هایی که جاده ها احداث شده نقاط پرتصادف شناسایی و در حال رفع مشخصات هندسی آنها هستیم تا ایمنی بیشتری در این نقاط داشته باشیم، به گونه ای که در حال حاضر 38 نقطه پرتصادف شناسایی شده که تاکنون 25 نقطه در حال برگزاری مناقضه است تا در سال جاری تمامی این نقاط رفع مشکل شوند.

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان در ادامه با بیان اینکه یکی از برنامه های اصلی سازمان رفع نقاط پرتصادف است، تصریح کرد: هم اکنون عمده مشکل تصادفات در این خطه از کشور به عدم رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی و سبقت نابجا بر می گردد.


خودروهای سوخت کش معضلی در جاده های استان
به گفته وی، معضل دیگر وقوع تصادفات در جاده ها، وجود خودروهای سوخت کش است که هنگام تصادف منجر به آتش سوزی می شوند که این مهم علاوه بر خسارت به زیرساخت راه ها، تلفات انسانی نیز بر جای می گذارد.
 

 
وی در تکمیل مطلب فوق اذعان کرد: در این راستا تاکنون بیش از 650 عدد کپسول آتش نشانی در بین رانندگان توزیع شده است که از این تعداد 300 عدد امروز در شهرستان های استان بین رانندگان وسائل نقلیه توزیع شد.
 

انسان، جاده و خودرو سه ضلع تصادفات
این مسئول، یکی دیگر از برنامه های سازمان راهداری را فرهنگ سازی و آگاهی دادن به رانندگی مبنی بر رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی عنوان کرد و ادامه داد: بهسازی و ارتقای جاده ها از دیگر اولویت هایی است که با انجام آن و با استفاده از تجهیزات و تکنولوژی های جدید در راستای کنترل سرعت (دوربین ها) در دست اقدام داریم، انجام این برنامه از آن است که در طرح قبلی دوربین ها توسط برخی از مخلان نظم از بین رفته و تخریب شد که در این دوره با استفاده از تکنولوژی های جدید وارد عمل خواهیم شد.

وی در ادامه از شهروندان به ویژه رانندگان خواستار رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی شد و گفت: سه مثلث انسان، وسیله نقلیه و جاده عوامل اصلی تصادفات هستند که انسان با توجه به هوشمندی که دارد می تواند دو ضلع دیگر مثلث را مدیریت و از بروز هر گونه حادثه ای جلوگیری کند.


توزیع بیش از 5 هزار و 430 کلاه ایمنی بین راکبین موتور سوار
خانقائی توزیع بیش از پنج و 430 هزار کلاه ایمنی بین راکبین موتور سوار را از دیگر اقدامات این نهاد بیان کرد و گفت: با توجه به آمار بالای تصادفات راکبین موتور سوار، آموزش های ایمنی و ... به این افراد در استان داده شده، همچنین به مناسبت روز ایمنی حمل و نقل نیز بیش از هزار و 750 کلاه در بین راکبین توزیع شده است.

این مسئول در ادامه برخورد با احشام را معضل دیگر رانندگان در جاده ها دانست و ادامه داد: در این زمینه نیز تاکنون بیش از 2 هزار گردنبند شبرنگ با همکاری ساربان ها بر روی شترها نصب شده است تا از وقوع تصادف با این احشام کاسته شود.

وی همکاری با پلیس در گشت ها وکنترل های نامحسوس را از دیگر برنامه های سازمان راهداری مطرح کرد و افزود: هم اکنون 264 کیلومتر بزرگراه در سیستان وبلوچستان وجود دارد، همچنین در حال حاضر سه هزار کیلومتر راه آسفالته و بیش از پنج هزار و 500 کیلومتر راه خاکی در استان وجود دارد که خدمات در این جاده ها به رانندگان ارائه می شود.


ارتقاء و بهبود جاده ها اولویت امسال راهداری
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان در ادامه نگهداری بالغ بر یازده هزار کیلومتر جاده را از دیگر اقدامات این سازمان عنوان و تصریح کرد: امید است که بتوانیم همه ساله نسبت به ارتقاء و بهبود جاده ها عمل کنیم تا رضایتمندی بیشتری از مردم را داشته باشیم.
 

 
وی در تکمیل مطلب فوق به ارائه جزئیات بیشتری از جاده های استان اشاره کرد و ادامه داد: سهم این استان از راه های اصلی 3.2 دهم درصد است که از 25 هزار و 866 کیلومتر راه اصلی 824.8کیلومتر به این خطه اختصاص دارد.

به گفته این مسئول از 705 مجتمع خدماتی و رفاهی در کشور 29 مورد و از 697باب راهدار خانه 16 باب در این استان وجود دارد، همچنین از 148مرکز معاینه فنی در کشور تنها 4 مرکز سهم سیستان وبلوچستان است.

خسارت میلیاردی سارقان به علائم هشدار دهنده
وی یکی دیگر از معضلات مهم موجود در جاده های استان را سرقت علائم و تابلوهای هشدار دهنده دانست و ادامه داد: تخریب و سرقت این علائم مشکلات زیادی به وجود آورده است به گونه ای که در سال گذشته بیش از 3 میلیارد تومان خسارت وارد شد، در این زمینه درخواست ما از شهروندان این است اگر در جاده های مواصلاتی اعم از فرعی، اصلی یا روستایی شخص یا اشخاصی در حال تخریب و سرقت تابلوها و علائم هشدار دهنده بود سریعا موضوع را با شماره تلفن 3141- 054 در میان گذاشته تا راهدارانی که به صورت شبانه روزی در جاده های فعالیت دارند از تخریب این اموال جلوگیری به عمل آورند.


تخریب 36 درصد از راه های روستایی بر اثر سیلاب های اخیر
مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان در بخش دیگر سخنان خود به خسارت وارد شده به زیرساخت راه های استان اشاره کرد و افزود: خساراتی که سیل از اسفند ماه تاکنون در راه های شمال استان به وجود آمده بیش از 225 میلیارد تومان می باشد، همچنین در این راستا 36 درصد راه های روستایی نیز به طور کامل صد درصد از بین رفته است که با تلاش راهداران در حال حاضر مسیرهایی برای تردد مردم بازگشایی شده اما  بازسازی محور های تخریب شده نیاز به اعتبار دارد که باید منتظر ماند تا میزان اختصاص یافته اعتبارات مشخص شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۰۹۹۱


ارسال