پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ ,3 December 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۳ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۸:۲۸
واکنش تند نمایندگان مجلس برای مرخصی سیاه احمدی نژاد
رئیس برخلاف سوگندش عمل کرد/ رفتار احمدی نژاد
 
شبیه رفتار پادشاهان مستبد بود پیش بینی ها درست در آمد. درست در آخرین ثانیه های ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری در وزارت کشور، اسفندیار رحیم مشایی یار غار رئیس جمهور هم به خیل عظیم کاندیدها در این عرصه پیوست اما با یک سنت شکنی.
به گزارش عصر هامون: پیش بینی ها درست در آمد. درست در آخرین ثانیه های ثبت نام کاندیداهای ریاست جمهوری در وزارت کشور، اسفندیار رحیم مشایی یار غار رئیس جمهور هم به خیل عظیم کاندیدها در این عرصه پیوست اما با یک سنت شکنی.
در این ثبت نام مشایی را رئیس جمهور فعلی کشور همراهی میکرد مساله ای که با واکنش تند بسیاری از تحلیل گران و کارشناسان سیاسی روبه رو شد زیرا این رفتار رئیس جمهور را مصداق بارز سوء استفاده از اموال دولتی و رفتاری خلاف قانون دانستند؛ هر چند احمدی نژاد دیروز را به دلیل همراهی مشایی مرخصی گرفته بود اما کیست که باور کند، دولت امکانات خود را در اختیار مشایی قرار نداده است.
این رفتار رئیس جممور با انتقاد تند بسیاری از نمایندگان مجلس روبه رو شد.

این اقدام شأن ریاست‌جمهوری را زیر سوال می‌برد
در همین ارتباط نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی در اخطار قانون اساسی با استناد به اصل ۳، ۲۹ و ۱۲۱ قانون اساسی اظهار داشت: روز گذشته برخورد ناشایست رئیس‌جمهور در ثبت‌نام یکی از کاندیداها را دیدیم و برای اولین بار است که یک رئیس‌جمهور برای انتخابات دور بعد مستقیما و راسا حضور پیدا می‌کند و شأن ریاست‌جمهوری را زیر سوال می‌برد.
این نماینده مجلس نهم ادامه داد: آقای رئیس‌جمهور می‌گوید من دیروز مرخصی بودم. آیا آن ۱۱ روز خانه‌نشینی نیز همین‌گونه بوده است با اجازه چه کسی این اتفاق رخ داده.

وی تاکید کرد: برای اولین بار است که یک رئیس‌جمهور برای انتخابات دور بعد راسا و مستقیما حضور پیدا می‌کند و شأن ریاست‌جمهوری را زیر سوال می‌برد.
وی ادامه داد: آیا وقت آن نرسیده است که از ایشان اعلام عدم کفایت کنیم و سؤال این است.
ادعای یک روز مرخصی رئیس جمهور شوخی تلخی با افکار عمومی است
زاکانی نیز در خصوص حضور احمدی نژاد در وزارت کشور گفت: اینکه رئیس جمهور به عنوان بالاترین مسئول اجرایی در حمایت از کاندیدای مدنظر خود و به طمع تداوم قدرتش اینگونه بی‌پروا وارد صحنه شده و به جای کار اجرایی سنگین برای حل مشکلات اقتصادی کشور و پاسخگویی نسبت به عملکرد هشت ساله‌اش، شهر به شهر به تبلیغات انتخاباتی بپردازد و در مقام یک حامی انتخاباتی به وزارت کشور برود، بدعتی خطرناک و بی سابقه در نقض آشکار سوگند رئیس جمهور در پایبندی به قانون اساسی در تاریخ جمهوری اسلامی و غیرقابل توجیه است.
نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: ادعای یک روز مرخصی رئیس جمهور شوخی تلخی با افکار عمومی و دهن کجی بزرگی به قانون است که دخالت قوه مجریه را در انتخابات منع کرده است. شاید ایشان دچار فراموشی شده اند که در تقابل با حکم رهبری انقلاب قریب ۱۱ روز خانه نشینی کردند و بعد مدعی مرخصی شدند.
رفتار دیروز رئیس جمهور شبیه رفتار پادشاهان مستبد بود
عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس گفت: رئیس جمهور روز گذشته برخلاف سوگندشان و رفتار رؤسای جمهور سابق رفتاری شبیه پادشاهان مستبد که برای حفظ قدرت جانشین تعیین می کند از خود نشان داد.
احمد توکلی در تذکری خطاب به رئیس مجلس گفت: از شما گله مندم که با وجود این که آیین نامه اختیار نطق خاص را به شما داده و باید درباره مسائل روز که به آن اشراف دارید صحبت کنید اما اشاره ای به رفتار دیروز رئیس جمهور هنگام ثبت نام داوطلب مورد علاقه اش نداشتید.
نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی افزود: دیروز رئیس جمهور برخلاف سوگندش و رفتار رؤسای جمهور سابق ایران رفتاری شبیه رفتار پادشاهان مستبد که برای حفظ قدرت جانشین تعیین می کنند از خود نشان داد.
وی افزود: اگر شما به عنوان سخنگوی رسمی مجلس در اولین نطق خود موضع نگیرید این بدعت گذاری ها در تاریخ ایران بد تلقی خواهد شد.
توکلی با اشاره به اینکه رئیس جمهور فرد مورد علاقه اش را به سفرهای استانی می برد و از او تجلیل می کند گفت: رئیس جمهور دیروز گفت: تمام قدرت دولت برای این داوطلب است که فکر می کنم خرج کردن قوه مجریه برای یک داوطلب خیانت است و باید رد مقابل این قدرت طلبی موضع گیری کنید.
وی افزود: خرج کردن قوه مجریه برای این داوطلب خیانت و قدرت طلبی است شما باید در قبال این موضوع موضع گیری کنید. تذکر بنده به موضوع نطق جنابعالی است.
رئیس جمهور حق ندارد برای خلاف کردن مرخصی بگیرد
محمد دهقان عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با اشاره به مطرح کردن مرخصی روز گذشته رئیس جمهور برای همراهی اسفندیار رحیم مشایی در ستاد انتخابات کشور، گفت: رئیس جمهور هر روز که به پایان مسئولیتش نزدیک‌تر می‌شود، رفتارهای غیر قانونی‌اش بیشتر نمایان می‌شود و متأسفانه وی راهی را می‌رود که هیچ اعتباری را برای خود باقی نخواهد‌ گذاشت.
وی افزود: توجیه اینکه رئیس‌جمهور می‌گوید مرخصی گرفته‌ام، تا برای ثبت نام با مشایی به وزارت کشور بیایم، مانند این است که رئیس جمهور برای انجام یک کار خلاف مرخصی گرفته باشد و فردی مثل رئیس جمهور حق ندارد برای خلاف کردن مرخصی بگیرد.
عضو هیئت رئیسه مجلس تاکید کرد: همراهی مشایی توسط رئیس‌جمهور خلاف بود؛ مرخصی گرفتن حتی اگر درست هم باشد که اصل آن نادرست است، توجیه خلاف رئیس جمهور را نمی‌کند.

دهقان خاطرنشان کرد: مرخصی گرفتن برای رئیس جمهور مضحک است و معنی ندارد. رئیس جمهور تا زمانی‌که بر سر‌کار است، باید کشور را اداره کند؛ رئیس جمهور لابد باید از رهبری معظم انقلاب مرخصی بگیرد؟ لذا این حرف خنده دار است.
وی تصریح کرد: در ۳۴ سال گذشته هیچ رئیس جمهوری حق نداشته مرخصی بگیرد چرا که این کار بی‌معنی بوده لذا این حرف برای توجیه کار خلاف رئیس جمهور، حرف بی‌معنایی است و قابل اعتنا نیست و مرخصی گرفتن، توجیه خطا نیست.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۱
مرجع : شفاف


ارسال