شنبه ۸ آذر ۱۳۹۹ ,28 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۴
روایتی از دایه های مهربان تر از مادر؛
مامایی تلفیقی از عشق و هنر/ اهدای هزینه برگزاری جشن روز ماما به سیل زدگان
 
یک ماما با تجربه مامایی را این گونه وصف می کند: مامایی یعنی حس باشکوه ترین لحظه دنیا و دیدن زیباترین اشک ها و دلنشین ترین لبخند ها، ماما همیشه یادآور مادر، نوزاد و تولد هستند سه کلمه مقدس که با هیچ چیز عوض نمی شود.
به گزارش عصرهامون، هنگام ورود به بیمارستان و بخش زایمان آنچه به گوش می رسد صدای گریه نوزادانی است که اگر چه برای ما کلافه کننده است اما برای مادری جوان که پس از کشیدن دردهای فراوان برای اولین بار نوزاد سالم و دوست داشتنی اش را در بغل می گیرد نشاط آور است و با دیدنش لبخندی بر چهره خسته‌اش نقش می‌بندد، اما کسانی دیگر نیز هستند که در کنار مادرو با کمک به او نقش ارزنده‌ای در تولد زیباترین هدیه هستی به عهده دارند. آری دایه ای مهربان تر از مادر به نام "ماما"

ماماهایی که علیرغم تمام سختی هایی که این شغل دارد اما زمانی که یک نوزاد متولد می‌شود تمام خستگی ها از بدن بیرون رفته و آماده برای شروع یک شیفت دیگر می شوند.
 
اهدای هزینه برگزاری جشن روز ماما به سیل زدگان کشور
فرحناز هرمزی، رئیس اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در گفت وگو با خبرنگار عصرهامون افزود: همه ساله به مناسبت روز جهانی ماما مراسم جشنی برای تقدیر از ماماهای زحمت کش در استان برگزار می شود که امسال هزینه برگزاری این مراسم با توجه به وقوع سیل در برخی از نقاط کشور صرف کمک به سیل زدگان شد و برای تقدیر از این قشر از جامعه در بیمارستان ها و زایشگاه ها حضور خواهیم یافت.
 
در داشتن ماما با میانگین کشوری فاصله زیادی داریم
وی با بیان اینکه استاندارد ماما این است که به ازای هر مادر باردار یک ماما وجود داشته باشد، گفت: با توجه به اینکه سالانه حدود 40 هزار زایمان در بیمارستان های تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان انجام می شود، برای رسیدن به این نقطه فاصله زیادی داریم اما سعی کرده ایم به سمت این استاندارد حرکت کنیم به گونه ای که یکی از دستاوردهای انجام شده در این زمینه افتتاح اتاق های تک نفره زایمان است که در هر اتاق یک مادر به همراه یک ماما مراحل زایمان را طی و از همان جا نیز مرخص می شود؛ در این اتاق ها مادر باردار می تواند به همراه همسر، مادر یا یکی از بستگان خود حاضر شود و تازمان تولد نوزاد، ماما تمام مراحل مراقبت را به مادر و نوزاد ارائه خواهد کرد.
 
 
 
کاهش 50 درصدی مرگ و میر مادران باردار در استان
این مسئول در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: مراقبت های یک به یک باعث شده تا میزان مرگ مادران باردار در سال 97 نسبت به سال 96 حدود 50 درصد کاهش داشته باشد به گونه ای که اگر در سال 96 حدود 20 از مادران باردار جان باختند در سال گذشته این آمار به 10 نفر رسیده که این قدم بسیار بزرگی در راستای سلامت جان مارد باردار در استان می باشد.
 
تا با چشم نبینی مامایی را نمی توان وصف کرد
وی که حدود 10 سال در اتاق زایمان کار مامایی انجام داده و  12 سال مسئول اداره مامایی و هم اکنون رئیس اداره مامایی می باشد، افزود: شغل مامایی را خیلی دوست دارم، حکایتی است عجیب، تا با چشم خود نبینی وصف آن را نمی توان کرد؛ حکایت درد است و عشق، حیات است و زندگی، لحظه‌ شکر خالق و تحسین. این شغل زیبایی های فراوانی دارد که تاکنون در زندگی شخصی ام اثرات مثبت داشته و تاکنون مشکلی برای من و خانواده ام ایجاد نکرده است.

 هرمزی اولین اقدام در بدو ورود به اتاق زایمان را لبخند زدن و دادن آرامش به مادر باردار عنوان کرد و ادامه داد: اغلب مادران وقتی به ما می رسند که درد دارند و مضطرب هستند بر همین اساس به آنها آرامش داده و آموزش می دهیم تا با کمک هم زایمان آسانی داشته باشیم، در تمام مراحل با بیمار ارتباط چشمی داشته نوازششان کرده و به آنها می گوییم این یک پدیده طبیعی است و با انجام موارد گفته شده هر دو یعنی مادرو فرزند سالم خواهید ماند.

وی؛ اولین فرزندی که در حیطه مامایی آن هم در دوران دانشجویی به دنیا آورده است دختر بود که آن را در دفتر خاطرات خود به ثبت رسانده است.
رئیس اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اما در ادامه به بیان پاره ای از مشکلات این قشر زحمت کش از جامعه اشاره کرد و گفت: ماماها با زحمات بی دریغ و دلسوزانه خود چه در طی دوران بارداری مادر و چه در هنگام زایمان حامیانی مهربان برای مادر و نوزاد هستند و در لحظه های پراضطراب که برای مادر به کندی سپری می شود، با نشاط  و آرامشی عجیب در کنار مادر جای می گیرند، ولی از مزایایی چون حق زایمان محروم می باشند.

وی در تکمیل مطلب فوق تصریح کرد: وقتی اسم ماما می آید همه در دنیا می دانند که انجام زایمان با آنها است، تیم پزشکی هم که آنها را همراهی می کند برای مواردی است که زایمان طبیعی با مشکل مواجه شود. در همین راستا متاسفانه به دلیل زیاده خواهی یا قوانین ناعادلانه مامایی؛ متاسفانه حق زایمان به ماما تعلق نمی گیرد یا به طور کامل داده نمی شود و این دغدغه ماماها است که آنها را از بخش درمان دور می کند.
 
 
 
روایت اشک ها و لبخند ها ...
هرمزی یکی از خاطرات خوب مامایی را لحظه تولد نوزادان عنوان کرد و افزود: بهترین خاطره ام به زمانی بر می گردد که مادر باردار بدحالی برای وضع حمل از یک روستا به بیمارستان آمده بود؛ زایمانش را انجام دادم و هر دو مادر و فرزند سالم بودند آن لحظه اصرار داشت اسمم را بداند که گفتم در برگه زایمان درج می شود اما مجدد پرسید و پاسخ دادم، با لبخندی که بر لب داشت گفت من هم اسم دخترم را فرحناز می گذارم.

وی فوت مادر یا نوزاد حین زایمان را بدترین خاطه تلخ خود دانست و گفت: بدترین خاطره زمانی است که تمام تلاش را می کنیم اما به علت عدم آگاهی، و رعایت موارد دوران مراقبت های بارداری یا اشتباهاتی که از سوی مادر شده، یکی از آنها ( مادر یا فرزند) فوت می کند این لحظات بدترین خاطره یک ماما به شمار می رود.

رئیس اداره مامایی معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی زاهدان در پایان 15 اردیبهشت روز ماما را به همه زحمت کشان این حیطه تبریک گفت و ادامه داد: مردم بدانند علیرغم تمام کاستی ها و مشکلات همیشگی،  ماما همیشه یادآور مادر، نوزاد و تولد هستند سه کلمه مقدس که با هیچ چیز عوض نمی شود کاری که اکنون ماماها انجام می دهند و تقدس این کلمات را درک کرده اند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۱۲۸۱


ارسال