پنجشنبه ۸ اسفند ۱۳۹۸ ,27 February 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۳۴
​توصیه های پزشکی ویژه ماه رمضان برای بیماران
 
معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: تغییر خودسرانه در زمان یا میزان مصرف دارو می تواند باعث کاهش یا عدم اثر بخشی آن شود.
فرزانه فرجیان در گفتگو با عصرهامون افزود: انجام هرگونه تغییرخودسرانه در مصرف دارو، می تواند منجر به عدم اثربخشی دارو، عدم دستیابی به اثرات درمانی، بروز عوارض جانبی و حتی تشدید بیماری شود.
 
وی افزود: بیماران بدون مشورت با پزشک معالج خود، نباید اقدام به قطع مصرف دارو و یا تغییرمیزان و زمان مصرف دارو کنند.
 
به گفته فرجیان؛ مطالعات انجام شده بر روی داروهای ضد فشارخون نشان می دهد که روزه داری تاثیر خاصی بر اثربخشی این داروها ندارد ولی با این حال لازم است برای جلوگیری از کاهش آب بدن در ایام روزه داری، به ویژه در مورد داروهای مدر با پزشک مشورت شود.
 
وی در خصوص مصرف دارو در بیماران دیابتی هم گفت: هرچند بنابر تشخیص پزشک، روزه داری برای گروهی از مبتلایان به دیابت می تواند مفید باشد اما تغییر خودسرانه دوز دارو و رژیم غذایی در برخی دیگر از این بیماران، می تواند بسیار خطرناک باشد پس بیمارانی که انسولین مصرف می کنند باید قبل از اقدام به روزه داری با پزشک معالج خود مشورت کنند و همچنین در تمامی بیماران دیابتی، کنترل منظم قند خون در طول روز اهمیت ویژه ای دارد.
 
فرجیان با ذکر این نکته که برای پزشک،اصل بر حفظ سلامت بیمار است تصریح کرد: تمامی افرادی که به بيماري های مزمن مانند فشارخون، ديابت، گوارش، اعصاب و روان، قلب و عروق، تنفسی و اختلال كليوي مبتلا هستند باید درخصوص میزان و نحوه مصرف دارو و نوع رژيم غذايي مناسب در ماه مبارک رمضان، با پزشک معالج خود مشورت و با کسب موافقت وی، اقدام به روزه داری کنند.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۱۳۲۶


ارسال