سه شنبه ۳۱ فروردين ۱۴۰۰ ,20 April 2021
0
Share/Save/Bookmark
۰
مدیر حفاظت محیط زیست شهرستان ایرانشهر گفت: در حال حاضر دشت های شهرستان بمپور و اطراف کوه خضر بزمان مورد هجوم ملخ های صحرایی قرارگرفته اند و متاسفانه بخش اعظمی از طبیعت و مراتع این مناطق را نابود کرده اند.
به گزارش عصرهامون ؛ به نقل از پهره ؛ بیش از دو ماه است که آفت خطرناکی به نام ملخ های صحرایی از آن سوی مرزها و از شبه جزیره عربستان به مناطق جنوبی کشور و به تبع آن استان سیستان و بلوچستان وارد شده است.

آفتی که با مبارزه نکردن سعودی ها به میهمان ناخوانده این روزهای مراتع و مزارع کشاورزی استان سیستان و بلوچستان تبدیل شده و در چند روز گذشته استان های همجوار را نیز درگیر خود کرده است.

گزارش هایی از هجوم این گونه ملخ در شهرستان ایرانشهر نیز باعث نگرانی کشاورزان این منطقه شده است که در همین خصوص محمدانور هاشمزهی در گفت و گو با خبرنگار پهره بیان کرد: از ابتدای ورود ملخ های صحرایی به منطقه تمامی دستگاههای مربوطه در حالت آماده باش برای مقابله با این آفت درآمده اند و خوشبختانه تا این لحظه از ورود آنها به مزارع کشاورزی جلوگیری شده است.

مدیر حفاظت محیط زیست شهرستان ایرانشهر ادامه داد: در حال حاضر دشت های شهرستان بمپور و اطراف کوه خضر بزمان مورد هجوم ملخ های صحرایی قرارگرفته اند و متاسفانه بخش اعظمی از طبیعت و مراتع این مناطق را نابود کرده اند.
 
وی تصریح کرد: با توجه به اینکه سرعت حرکت و زاد و ولد این گونه از ملخ بسیار زیاد است، باید جهاد کشاورزی شهرستان و مدیریت حفظ نباتات این سازمان که متولی مبارزه با این آفت هستند با سرعت و دقت بیشتری کار مبارزه را پیگیری نمایند.
 
مجید فیاضی نیز در گفت و گو با خبرنگار پهره تصریح کرد: عملیات مبارزه با ملخ های صحرایی در تمامی اراضی شهرستان انجام شده و خوشبختانه تا این لحظه بیش از 14 هزار هکتار از مراتع شهرستان ایرانشهر پاکسازی شده اند و خسارتی برای کشاورزان این منطقه نداشته است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ایرانشهر افزود: با وجود اینکه با مشکل کمبود سم در شهرستان مواجه بودیم اما تا این لحظه کلیه سموم مورد نیاز برای مبارزه با این آفت نیز تامین شده است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: با این حال که سموم مصرفی جهاد کشاورزی هیچگونه ضرری برای گونه های دیگر جانوری منطقه ندارد اما این اداره از قبل به دامداران منطقه اطلاع رسانی می کند تا نزدیک به دو هفته از چرای دام خود در مناطق سمپاشی شده خودداری کنند.
 
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۱۷۷۶


ارسال