يکشنبه ۲۲ تير ۱۳۹۹ ,12 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان از وقوع بارندگی در 46 نقطه از استان و تداوم بارش های رگباری، تندباد و تگرگ در مرکز و جنوب شرق، برای امروز و فردا خبر داد.
محسن حیدری در گفتگو با عصرهامون، گفت: بر اساس آخرین اطلاعات دریافتی از ایستگاه های باران سجی تا صبح امروز از 46 ایستگاه هواشناسی و باران سنجی سطح استان، بارندگی گزارش شده است.

وی اظهار داشت: تا این لحظه میزان بارش های رگباری گزارش شده از 12 ایستگاه هواشناسی و باران سنجی سطح استان بین 10 تا 30 میلی متر بوده است.

وی افزود: همانطور که انتظار می رفت تمرکز فعالیت این سامانه بارشی در شهرستان های نیکشهر، قصرقند، راسک، مهرستان، سراوان و ایرانشهر و بخش هایی از نواحی جنوب شرق رخ داد به طوریکه از ایستگاه های هیچان از توابع نیکشهر 29، پیشین سرباز 28.7 و قصرقند 23 میلی متر بارش گزارش شده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: ریزش شدید طی بازه زمانی کوتاه در موقعیت مکانی کوچک از ویژگی های بارش های همرفتی و رگباری در فصل بهار و تابستان است که به طور معمول از ابرهای همرفتی کومولونیمبوس ناشی می شود. به طوریکه این توده های باران زا دارای انرژی زیادی هستند که علاوه بر ریزش رگبار باران، در اغلب مواقع با تندبادهای شدید، رعد و برق و تگرگ نیز همراه است.

حیدری در ادامه به تأثیر مثبت فعالیت سامانه بارشی فعال در استان در تقویت منابع آب استان اشاره کرد و گفت: اگرچه با یک بارندگی خشکسالی انباشته استان جبران نمی شود. اما ریزش های کنونی ضمن بهبود بخشیدن به شرایط جدول دریافت بارش استان، بخشی از منابع آب استان به ویژه سفره های آب زیرزمینی را تقویت می کند.

وی در بخش دیگری به وضعیت جوی پیش روی استان اشاره کرد و گفت: بر اساس خروجی مدل های پیش یابی، همچنان امروز و فردا نیز بارش های رگباری همراه با تندبادهای شدید، رعد و برق و تگرگ در نواحی مرکزی و جنوب شرق استان انتظار می رود.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: از اواخر وقت امشب با تشدید وزش بادهای جنوب شرق تا جنوب غرب دریای عمان از عرض های پایین تر مواج و متلاطم خواهد شد که این شرایط به سواحل جنوب استان نیز کشیده می شود.

وی خاطرنشان کرد: با وجود مواج شدن دریای عمان توصیه می شود دریانوردان جنوب به ویژه قایق های سبک جوانب احتیاط را رعایت کنند.

وی ادامه داد: تا روز یکشنبه شرایط برای وقوع رگبارهای پراکنده، رعد و برق، تندبادهای لحظه ای در سواحل فراهم است.

به گفته حیدری، کمینه دمای شهرهای استان در خنک ترین ساعات بامداد پنج شنبه برای زاهدان 14.1 و برای دلگان 27.1 درجه سانتی گراد بوده است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۱۷۹۶


ارسال