يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ ,15 September 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : جمعه ۲۷ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۴۰
فعالیت "بسیج ملی کنترل فشار خون" در زاهدان آغاز می‌شود
 
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: فعالیت های اطلاع رسانی و آموزشی "بسیج ملی کنترل فشار خون" از در امروز در زاهدان آغاز به کار می‌کند.
به گزارش عصرهامون، سید محمد هاشمی شهری، شب گذشته در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه فعالیت های اطلاع رسانی و آموزشی "بسیج ملی کنترل فشار خون" از 27 اردیبهشت ماه در دانشگاه علوم پزشکی زاهدان آغاز می‌شود اظهار داشت: هدف اصلی ما از انجام فعالیت های اطلاع رسانی و طرح موضوعات مرتبط با پیشگیری و کنترل پرفشاری خون در رسانه های جمعی، تقویت "گفتمان خودمراقبتی" و "مشارکت جویی" در جامعه است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: در 4 دهه گذشته و ابتدای دهه شصت 60 امار کشور در بحث بیماری‌های واگیردار بسیار بالا گزارش میشد از این رو بیشترین تأکید وزارت بهداشت و درمان بر کنترل، حذف و پیشگیری از این بیماری ها بود در واقع در گذشته 6 بیماری مسری داشتیم که با واکسیناسیون در حال حاضر جلوی این بیماریها گرفته شده است.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات جامعه ایرانی وجود بیماری‌های غیر واگیردار مانند فشار خون بالا است تصریح کرد: شایع ترین علامت فشار خون بالا بی علامتی آن است چرا که فرد در ابتدا هیچ مشکلی احساس نمی کند اما به یک دفعه عوارضی مانند سکته های مغزی، سکته های قلبی و نارسایی کلیوی کیفیت زندگی فرد را کاهش می دهد. 

وی از آگاهی عمومی نسبت به خطرات فشار خون بالا، درمان سرپایی فرد و آموزش دادن و تغییر سبک زندگی به عنوان اهداف بسیج ملی فشار خون نام برد و افزود: بیش از 405 هزار نفر از افراد بالای 30 سال در مناطق تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان زندگی می‌کنند که بعد از آغاز مرحله اجرایی این بسیج ملی در نیمه خرداد ماه مورد غربالگری قرار می‌گیرند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان گفت: بر اساس برآوردها 15 میلیون نفر در ایران مبتلا به فشار خون بالا هستند که 40 درصد از آنها از وضعیت فشارخون هیچ اطلاعی ندارند به همین دلیل اگر آگاهی های لازم در رابطه با بیماری فشار خون به افراد داده شود قطعاً افراد به اصلاح روند زندگی خود بر خواهند آمد.

وی خاطرنشان کرد: در حوزه دانشگاه علوم پزشکی زاهدان 21 هزار نفر تا کنون با فشار خون بالا شناسایی شده اند؛  براساس گزارش ها در سال 96 حدود 700 نفر بر اثر فشار خون بالا در استان فوت کرده اند.

هاشمی شهری عنوان کرد: در بحث غربالگری و اندازه گیری فشار خون‌ علاوه بر 90 مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، 89 پایگاه سلامت شهری و روستایی، 261 خانه بهداشت روستایی و 9 بیمارستان واقع در منطقه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی زاهدان، تعدادی پایگاه سیار نیز در مراکز جمعیتی و اماکن عمومی استان فعال خواهد شد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۱۸۳۳


ارسال