يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ ,22 September 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۳۰
واکنش عراق بر خروج کارمندان نفتی آمریکا از عراق
 
شرکت نفت بصره عراق در واکنشی به جنگ روانی آمریکا در خارج کردن تعدادی از کارمندان شرکت اکسون موبیل از خاک این کشور اعلام کرد که این اقدام تاثیری بر میزان تولید نفت عراق نخواهد گذاشت.
به گزارش عصرهامون به نقل از ایرنا؛ شرکت نفت بصره عراق روز شنبه در واکنش به جنگ روانی آمریکا برای القای ناامنی در عراق و خارج کردن 20 کارمند خارجی شرکت نفتی اکسون موبیل اطلاعیه ای صادر کرد. 
این شرکت در این اطلاعیه تاکید کرده است که اقدام اخیر شرکت آمریکایی، هیچ تاثیری بر میزان تولید نفت خام و گاز طبیعی عراق نداشته و نخواهد داشت. 
شرکت نفت بصره همچنین خاطرنشان کرده است که خروج این کارمندان نفتی آمریکا از عراق بر اجرای طرح های توسعه و یا عملیات سرویس و نگهداری تاسیسات نفت و گاز بصره نیز اثر گذار نخواهد بود. 
به دنبال جنگ روانی آمریکا برای ناامن جلوه دادن اوضاع عراق، شرکت نفتی «اکسن موبیل» آمریکا متعلق به «رکس تیلرسون» وزیر سابق امور خارجه آمریکا، اعلام کرد از امروز شنبه خارج کردن کارکنان خارجی خود در میدان نفتی «قرنه غربی» در استان بصره را از خاک این کشور آغاز کرده است.
متعاقب انتشار این خبر، رسانه های عراقی گزارش کردند که بخشی از کارکنان خارجی این شرکت نفتی آمریکایی به «دبی» در امارات برگشته و برخی نیز در دفتر شرکت در شهر بصره مستقر شده اند.
از طرفی منابعی در فرودگاه بین المللی بصره به رسانه های عراق گفته اند که 20 تبعه آمریکایی از کارکنان شرکت اکسن موبیل عراق را به مقصد امارات ترک کرده اند.
تصمیم آمریکا برای خارج کردن کارکنان غیر عراقی این شرکت آمریکایی از عراق به دنبال هشدارهای اخیر وزارت امور خارجه آمریکا و سفارت آمریکا در بغداد پیرامون محدودیت شدید تردد اتباع آمریکایی به عراق و عدم سفر به این کشور صورت گرفته است.
اقدامات به اصطلاح احتیاطی آمریکا در حالی است که مقامات عراقی بارها رسما اعلام کرده اند که وضعیت امنیتی در عراق مطلوب است و خطر و تهدیدی متوجه اتباع خارجی از جمله آمریکایی ها نیست. 
به باور ناظران، اقدام جدید آمریکا در عراق نیز ماهیت تبلیغاتی و جنگ روانی دارد و در راستای افزایش اقدامات تحریک آمیز و تهدیدات آمریکا علیه کشورهای منطقه از جمله ایران و عراق و همچنین جوسازی واشنگتن و برخی کشورهای عربی منطقه در خصوص افزایش تهدیدات و ناامنی در عراق صورت می گیرد. 
در پی افزایش تهدیدات و اقدامات تحریک آمیز مقامات آمریکایی در هفته های اخیر در سطح منطقه و از جمله در عراق، بسیاری از رهبران سیاسی این کشور با صدور بیانیه و سخنرانی یا گفت و گو با رسانه ها نسبت به تبعات آن هشدار داده اند. 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۱۹۳۲


ارسال