دوشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ ,16 September 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
مدیر داخلی واحد فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان از جان بخشی 3 خانم مرگ مغزی به 9 بیمار در سال گذشته خبر داد.
ریحانه علوی در گفتگو با عصرهامون گفت: حدود 8 ماه قبل واحد پیوند اعضاء در سیستان وبلوچستان به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد که در این مدت 3 نفر از شهروندان که هر 3 جزو بانوان بودند اعضای بدن شان به سایر بیماران نیازمند اهدا شد و با این اقدام 9 نفر از خطر مرگ نجات یافته و جان دوباره ای گرفتند.
 
وی افزود: هم اکنون بالغ بر 5هزار نفر در سیستان وبلوچستان کارت اهداء عضو خود را دریافت کرده اند اما در مجموع این استان به لحاظ پیوند عضو در جایگاه مناسبی قرار ندارد که لزوم فرهنگ سازی در این خصوص بیش از پیش است.
 
به گفته علوی؛ عمده ترین مشکلی که سد راه ترویج فرهنگ اهدای عضو در این استان است عدم رضایت خانواده ها می باشد به گونه ای که در برخی موارد والدین خودشان دارای کارت هستند اما از اهداء اعضای بدن فرزندان مرگ مغزی خود امتناع می کنند و دلیل اصلی آن هم این است که مرگ مغزی را باور نداشته و در انتظار معجزه و یا اتفاق خاص هستند تا شاید فرزندشان به زندگی بازگردد در صورتی که این حالت از نظر پزشکی به مفهوم مرگ کامل است.
 
وی به نقش بارز علمای شیعه و سنی در استان اشاره کرد و افزود: طبیعتاً ترویج این فرهنگ از طرف ائمه جمعه و جماعات شیعه و سنی می تواند بسیار موثر باشد و البته خانواده ها نیز باید به این باور برسند که اهداء عضو می تواند چندین خانواده دیگر را از بی سرپرست شدن و داغدار کردن نجات دهد.
 
وی تصریح کرد: کسانی که تمایل دارند در این کار خیر سهیم شوند می توانند به سامانه www.ehda.center  مراجعه کنند.
انتهای پیام/
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۱۹۳۸


ارسال