يکشنبه ۴ آبان ۱۳۹۹ ,25 October 2020
2
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۱۹:۲۶
شهردار خبر داد:
دستگاه های دولتی؛ بزرگ ترین بدهکاران شهرداری زاهدان
 
شهردار زاهدان بزرگ ترین بدهکاران این نهاد را دستگاه های دولتی معرفی کرد و گفت: وصول مطالبات معوقه از این دستگاه ها حتی در بازه زمانی 4 ساله می تواند تاثیر به سزایی در سطح کیفیت خدمات شهری داشته باشد.
به گزارش عصرهامون، نشست خبری شهردار زاهدان، بعد از ظهر امروز، 29 اردیبهشت ماه در سالن کنفراس شهرداری مرکز این شهرستان برگزار شد.

در این نشست عبدالقادر پربار، شهردار زاهدان در جمع خبرنگاران گفت: عموم مردم تصور می کنند شهرداری یک نهاد دولتی است و بودجه خود را از دستگاه های دولتی می گیرد، در صورتی که اینگونه نیست و طبق قانون شهرداری ها دستگاه های عمومی غیر دولتی بوده و متوسط کمک از محل بودجه دولت حدود 5 درصد است و 95 درصد باقیمانده را شهروندان با پرداخت عوارض متقبل می شوند.

وی با بیان اینکه میزان پول پرداختی از طرف شهروندان با سطح خدمات شهرداری رابطه مستقیم دارد افزود: سرانه خدماتی که این نهاد باید به مردم ارائه دهد به ازای هر نفر 57 هزار تومان است و پولی که از مردم به این منظور گرفته می شود حدود 13 هزار تومان؛ این فاصله زیاد مسلما در کیفیت کار تأثیر گذار خواهد بود. در شهرهای برخوردار سرانه در آمد شهرداری به ازای هر نفر بین 2 میلیون تا 2 میلیون و 500 هزار تومان به حساب می آید، درحالیکه این رقم در شهر زاهدان 200 هزار تومان است.

وی تصریح کرد: مشارکت مردم در پرداخت عوارض تعداد و تنوع خدمات در شهر را بیشتر خواهد کرد چرا که شهرداری یک کارگزار و خدمتگزار برای مردم است. اگر میزان عوارض پرداختی مردم به شهرداری به متوسط کشور برسد خدمات این نهاد نیز به همان میزان افزایش خواهد یافت.

وی تلاش های صورت گرفته برای افزایش درآمد را زمینه ساز تحقق بودجه بالای 90 درصد در شهرداری زاهدان برشمرد و اذعان داشت: نتیجه این مساله منجر به این شد تا بیش از 3 برابر سنوات گذشته، آسفالت معابر شهری در زاهدان انجام شود.

پربار با تاکید بر اینکه شهر از نظر فضای سبز یکی از فقیر ترین شهرهای کشور به شمار می رود ادامه داد: سرانه فضای سبز در زاهدان کمتر از یک متر مربع است؛ بر اساس برنامه ششم توسعه این عدد باید به 15 برابر برسد. به بیانی بهتر باید فضای سبز موجود را به 30 برابر افزایش دهیم تا به رقمی که در این برنامه پیش‌بینی شده برسیم.

وی با اشاره به مشارکت جالب توجه مردم در روز درخت کاری و کاشت نهال در سطح شهر بیان داشت: مردم در نوع خدمات شهرداری به مناطق تاثیر به سزایی دارند و تمیز نگه داشتن شهر بدون اراده و همکاری مردم غیر ممکن است.

وی در تشریح وضعیت بدهکاری حقوق کارکنان این نهاد خاطرنشان کرد: شهرداری معوقات قدیمی در رابطه با شرکت های خدماتی داشته که در یک سال اخیر تلاش شده تا هر ماه یک پرداختی و صورت وضعیت به شرکت های خدماتی داشته باشد. پرسنل مرکز نیز مطالباتی داشته اند که در حال حاضر حقوق همه سازمان ها، مناطق و زیرمجموعه ها حقوق شان به روز شده است.

وی گفت: بزرگ ترین بدهکاران به شهرداری زاهدان دستگاه های دولتی اند که مبلغ این بدهی به اندازه بودجه 2 سال شهرداری خواهد بود و بدون شک با وصول این مطالبات کیفیت خدمات شهری در زاهدان بسیار بالا خواهد رفت.

شهردار زاهدان همچنین از استقرار سیستم های شهرک سازی از سال گذشته و نتیجه دادن بخشی از آن در سال چاری در شهر خبر داد و افزود: اگر ممیزی املاک در شهر انجام شود درآمد شهرداری افزایش چشمگیر و تاثیرگذاری خواهد داشت.

وی با تاکید بر اینکه برای افزایش سرانه خدمات شهری در زاهدان باید درآمد شهرداری افزایش پیدا کند تصریح کرد: به همین منظور بودجه وصول شده 245 میلیارد تومانی در سال 97 به 407 میلیارد تومان در سال جاری ارتقأ یافته. این رقم یک افزایش چشم گیر و تاثیر گذار است.

پربار ادامه داد: هر شهروند باید به صورت سالیانه 3 عوارض ماشین، حق عمران و حق الزحمه خدمات شهرداری را پرداخت کند؛ پرداخت به موقع و مرتب این مساله می تواند موجب نزدیک شدن زاهدان به یک شهر خوب و مطلوب شود.

وی با اشاره به شروع پیاده سازی ساختار توسط معاونت برنامه ریزی شهرداری در سال گذشته گفت: این امر با هدف چابک سازی و بهبود سیستم و ساماندهی نیروی انسانی بر اساس شایسته سالاری صورت گرفته که در سال جاری نیز تداوم خواهد داشت.

وی از تدوین برنامه پنج سال آینده و برنامه توسعه راهبردی شهر برای امسال خبر داد و خاطرنشان کرد: شهرداری برای تهیه، تدوین و تنظیم برنامه های خود اقدامات خوبی انجام داده و مطالعات اجتماعی حاشیه شهر در سال جاری به پایان می رسد.

این مقام مسئول افزود: برای حرکت به سمت الکترونیکی شدن، سازمان فناوری شهرداری در حال آماده‌سازی زیرساخت‌ها لازم است. در حال حاضر برای 3 مجموعه فیبر نوری مستقر شده و تا پایان سال همه مناطق شهرداری به این سیستم مجهز خواهند شد.

به گفته شهردار زاهدان سال گذشته از معدود سال هایی بوده که برخی از مناطق همه پروژه های خود را انجام داده‌ اند.

وی اظهار داشت: در حال حاضر 400 هزار متر مربع آسفالت معابر در زاهدان انجام شده که این رقم 3 برابر سال های نه چندان دور است.

وی عنوان کرد: حدود 70 درصد شهر زاهدان در یک ماه ابتدای سال به مخازن جدید زباله تجهیز شده اند و باقیمانده نیز تا چند ماه آینده تجهیز خواهند شد، اما زباله گرد ها اقدام به ریختن زباله ها در کنار مخازن زباله می کنند که باید برای رفع این مشکل اساسی چاره اندیشی شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۱۹۴۹


ارسال
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸/۰۳/۰۱ ۲۰:۱۸
لطفا اول همه خیابان ها را کامل به نوبت اسفالت کنید بعد برای دور دوم روکش اسفالت بدهید. بخش هایی از دانشجو ، جمهوری و دانش بخصوص پیاده روهایشان سالهاست خاک و سنگ دارند ، پیاده روهای بزرگمهر وضعیت بهتری نسبت به خیابان های مذکور داشتند اما اینبار هم نوبت دانش و دانشجو و جمهوری و پرستار نشد !
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸/۰۳/۰۲ ۱۳:۲۲
خیلی از خراب کاری ها دست همین دستگاه های دولتیه اما کسی نیست جلوشون رو بگیره