سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ,24 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۵۹
تناقض آسمان و ترنم باران؛
مهم ترین دلایل بارش های سنگین اردیبهشت در سیستان و بلوچستان
 
بارش های کم سابقه در اقلیم خشک و بیابانی سیستان و بلوچستان در ماه های اخیر، تعجب ساکنان این منطقه را برانگیخته است.
به گزارش عصرهامون، یقینا بارندگی های نسبتا سنگین روزهای اخیر در سیستان و بلوچستان موجب تعجب شمار زیادی از مردم کشور به ویژه ساکنان این استان بیابانی شده است.

شاید این سوال در ذهن بسیاری به وجود آمده که در شرایطی که سال گذشته دمای هوای اردیبهشت شهرهای جنوبی سیستان و بلوچستان به 48 درجه رسید،  علت خنک بودن هوای بهار امسال در این استان چیست؟

محسن بستانی، دانشجوی دکتری اقلیم شناسی و رئیس اداره هواشناسی زاهدان در گفتگو با عصرهامون، در پاسخ به این سوال گفت: موقعیت مکانی مرکز پرفشار جنب حاره مهم ترین نقش را در کنترل ریزش های بهاره و تابستانه سیستان و بلوچستان ایفا می کند. این سامانه جوی که سبب پایدار شدن جو و نزول هوا می شود، اجازه صعود بسته های هوا را نمی دهد و شرایط تشکیل ابر و به تبع آن ریزش های جوی را از بین می برد.

وی ادامه داد: هر ساله سیستم پرفشار از اردیبهشت و گاهی فروردین ماه بر روی بخش های جنوبی ایران قرار می گیرد، اما تا این موقع از سال خبری از حاکمیت این مرکز پرفشار بر روی استان و کشور نیست بلکه موقعیت مکانی آن تنها به بخش هایی از برخی کشورهای جنوبی خلیج فارس و دریای عمان محدود می شود.

وی افزود: این شرایط موجب تداوم وزش بادهای غربی در مناطق جنوبی تر ایران و استان سیستان و بلوچستان می شود.

بستانی تصریح کرد: همچنین واقع شدن  پرفشار  بر روی دریای عرب و اقیانوس هند باعث انتقال رطوبت و تزریق آن به سامانه مذکور می شود که بارش های  اخیر در استان را تقویت کرده است.  

وی گفت: بر اساس الگوهای پیش یابی در 3 الی 4 روز آینده زبانه های پرفشار جنب حاره از نواحی جنوب وارد استان شده و مانع فراهم شدن شرایط تشکیل توده های همرفتی و ریزش های رگباری می شود.

وی اذعان داشت: از طرفی پر فشار جنب حاره باعث پایداری جو و افزایش دمای سطح زمین نیز می شود. بنابراین با استقرار این سامانه بر روی استان، انتظار می رود در روزهای آینده روند افزایش دما نیز در سیستان و بلوچستان آغاز شود. با این حال می توان گفت مهمترین عامل کاهش دمای شهرهای استان به نسبت سال های اخیر همین عقب نشینی یا تأخیر در استقرار پرفشار جنب حاره بر روی استان است.

وی در پایان خاطرنشان کرد: دمای هوای شهرهای جنوبی استان در اردیبهشت سال گذشته از 45 درجه سلسیوس نیز عبور کرده بود اما امسال تا امروز بیشترین دمای ثبت شده کمتر از این مقدار است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۲۰۱۱


ارسال