جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹ ,5 June 2020
1
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۶
36 حلقه چاه غیرمجاز در مهرستان مسلوب المنفعه شد
 
رئیس اداره منابع آب مهرستان از مسلوب المنفعه شدن 36حلقه چاه غیرمجاز در این شهرستان خبر داد.
رضا جلیلوند در گفتگو با عصرهامون گفت: در راستای اجرای طرح احیاء و تعادل بخشی و صیانت از منابع آب زیرزمینی 36 حلقه چاه غیرمجاز در مهرستان پر و مسلوب المنفعه شد.

وی افزود: این چاه ها در حریم دیگر منابع آبی و در اراضی روستاهای کلاتک، سرکهوران، کهن ملا، ککی، هیزآباد بالا و پائین، کهن مگار، کهن شه سلیم، دولت آباد و کهن مراد و کهن نورمحمد حفر شده بود که پس از صدور دستور قضایی و با نظارت ضابطان ذیربط پر و مسلوب المنفعه شد.
 
به گفته جلیلوند؛ تاثیرات سوء بهره برداری این چاه ها بر آبدهی دیگر منابع آبی روستاها کاملاَ مشهود بود.
 
وی با تاکید بر ارتباط خوب و همکاری تنگاتنگ دستگاه قضایی برای برخورد با متخلفان و متجاوزان به منابع آب سطحی و زیرزمینی گفت: برداشت های بی رویه آب سبب افت سطح آب های زیرزمینی و خشک شدن قنوات شده است و کاهش سطح آب‌های زیرزمینی خطرات و عواقب جبران ناپذیری از جمله ایجاد فروچاله، فرونشست زمین، شور شدن آب، کاهش کیفیت آب را در پی دارد که با توجه به اهمیت موضوع، این امور از هیچ کوششی برای صیانت از منابع آب دریغ نمی کند.
 
وی ادامه داد: پر و مسلوب المنفعه شدن چاه‌ های غیرمجاز نقش موثری در کاهش تنش های آبی و همچنین جلوگیری از تشدید افت آب ‌های زیر زمینی دارد.
 
جلیلوند تصریح کرد: پر کردن چاه‌های غیر مجاز در این شهرستان یک مطالبه عمومی و خواست مردم و یک ضرورت انکار ناپذیر است. همچنین چاه‌های مجاز شهرستان که برداشت بیشتر از پروانه بهره‌برداری دارند نیز مشمول پرداخت خسارت آبخوان خواهند شد و مالکان این چاه ها وفق مقررات مکلف به نصب کنتورهای حجمی هوشمند بر روی چاه های خویش می باشند تا بتوان در راستای حفاظت از منابع آبی شهرستان مرزی مهرستان گام‌های اساسی و جدی برداشت.

رئیس اداره منابع آب مهرستان ادامه داد: جلوگیری از اضافه‌ برداشت چاه‌های مجاز و پرکردن چاه‌های غیرمجاز از راهکارهای به تعادل رساندن منابع آب زیرزمینی دشت‌های شهرستان است.

جلیلوند با اشاره به این که چاه های غیرمجاز تهدیدی جدی برای آینده منابع آب و چالشی در مقابل توسعه شهرستان است اظهار کرد: آب از اصلی ترین مؤلفه های توسعه پایدار است و یکی از عوامل قدرت اقتصادی محسوب می شود و نیاز است تا تمامی مردم نسبت به حفظ منابع آبی موجود احساس تکلیف کنند تا بتوان ماه‌ها و سال‌های آینده را مدیریت کرد.

انتهای پیام/
 
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۲۱۰۹


ارسال
علی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸/۰۳/۰۲ ۱۴:۵۶
خدا این رئیس را در پناه خویش حفظ کند.

مهندس جلیلوند مدیر جهادی و خستگی ناپذیر هست که برای رفاه ملت و بخصوص قشر کشاورز این خطه محروم از جان و دل مایه گذاشته و با تمام همت برای حل مشکلات تلاش میکند.