دوشنبه ۴ شهريور ۱۳۹۸ ,26 August 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
رئیس جهاد کشاورزی چابهار گفت: ۶ گروه اعزامی مبارزه با ملخ صحرایی در چابهار فعالند که هر گروه شامل یک راننده و کارشناس می باشند و روزانه ۲۰۰ هکتار را سم پاشی می کند.
به گزارش عصرهامون، نورالدین میرلاشاری در گفت وگو با چهاربهاران اذعان کرد: بیش از پنج هزار کیلوگرم سم دلتامترین و مالاتیوم برای سمپاشی اراضی آلوده به ملخ ها استفاده شده که توصیه اکید به دامداران و روستاییان این است که سه روز تا دو هفته و حتی ۲۰ روز از ورود دام هایشان برای چرا به مناطق سمپاشی شده جلوگیری کنند.
 
وی با بیان اینکه ۶ گروه دو نفره هر کدام با خودرو هر روز براساس گزارش های مردمی و دیده بانی های انجام شده برای مقابله به مناطق مختلف اعزام می شوند، خاطرنشان کرد: مهمترین نیاز برای این منظور وجود دستگاه ULV است که سم خالص را پودر و مصرف اندکی برای مقابله با ملخ ها دارد زیرا با نیم لیتر سم می توان یک هکتار را سمپاشی کرد.
 
میرلاشاری با اشاره به اینکه نقاط مختلف شهرستان چابهار مورد هجوم ملخ ها قرار دارد، از مسئولان درخواست کرد به منظور تهیه حداقل ۲۰ دستگاه سمپاش ulv و ۲۰ دستگاه لودر و گریدر برای تسطیح مسیر خودروهای سبک و رسیدن سریع به اراضی و مراتع همکاری و مساعدت کنند.
 
وی تصریح کرد: بیشتر زمین های کشاورزی و مراتع دارای بندهای خاکی بلند و یا اراضی شخم زده نرم بوده و غیر قابل تردد برای خودروهای سمپاشی هستند و باید مسیر راه با گریدر و لودر تسطیح و رگلاژ شود.
 
مدیر جهادکشاورزی چابهار گفت: توان شهرستان برای مقابله اصولی با ملخ ناچیز است و پس از پیگیری های فرمانداری و مدیریت جهاد کشاورزی تاکنون در طول سه ماه اخیر، منطقه آزاد، شرکت نفت، محیط زیست، گمرک، شیلات و شبکه بهداشت و درمان هر کدام یکدستگاه خودرو برای چند روز و برخی ها خودرو با ساعت های مشخص اختصاص داده اند.
 
وی ادامه داد: چابهار در طول چند دهه اخیر هر سال مورد هجوم ملخ ها بوده و به دلیل شرایط آب و هوایی، رطوبت کافی، بارندگی ها و شرجی بودن هوا ملخ ها تخم ریزی کرده و به سرعت تبدیل به پوره و ملخ بالغ شده و کار برای مقابله سخت می شود.
 
میرلاشاری تصریح کرد: مسئولان باید چابهار را به ستاد و مرکز فرماندهی قوی همراه با تجهیزات و نیرو و اختصاص اعتبار لازم تبدیل کنند و از اینجا تصمیمات اتخاذ و اجرایی شود.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۲۱۳۶


ارسال