يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ ,15 September 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
وزیر امور خارجه ایران گفت: امروز در نگاه مدیران چابهار و استاندار سیستان و بلوچستان نگاه رقابتی با کشورهای همسایه ندیدم بلکه نگاهی از نوع هم افزایی دیده شد که بسیار خوشحال کننده بود.
به گزارش عصرهامون به نقل از خبرنگار چهاربهاران، محمد جواد ظریف ظهر امروز در در رأس هیأتی به منظور بازدید از پتانسیل ها و زیرساخت های شهرستان چابهار و بازدید از بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری وارد این بندر و مورد استقبال استاندار سیستان و بلوچستان و جمعی از مدیران شهرستان چابهار قرار گرفت.
 
وی در سفری یک روزه از پتانسیل ها و زیرساخت های چابهار شامل پتروشیمی مکران، اسکله شهید بهشتی، شهید کلانتری، زیرساخت ها و تجهیزات استراتژیک بندر چابهار و از ترمینال مسافری بین المللی بندر بازدید کرد. ‌
 
وی در جلسه ای که با حضور جمعی از مدیران کشوری و استانی به منظور بررسی راهبردهای منطقه ای و معرفی قابلیت ها و پتانسیل های بزرگترین بندر اقیانوسی کشور در محل بندر شهید بهشتی چابهار برگزار شد، اظهار کرد: سیستان و بلوچستان مرزداران غیوری در ایران می باشند مردم کشور به وجود این عزیزان افتخار می کنند، من در سفر به پاکستان خواستار ارتباط مسافری و تجاری گوادر پاکستان با چابهار خواهم بود.
 
ظریف با اشاره به پهلو گرفتن اولین کشتی کانتینری از هند در چند روز آینده در بندر شهید بهشتی چابهار تاکید کرد: چابهار یک محل راهبردی برای کشور است چراکه ثبات، امنیت و آرامش را در فشارهایی که به مردم استان وارد شده فراهم کرده است.
 
وی ضمن خشنودی از هم افزایی مدیران چابهار در ارتباط با کشورهای همسایه تصریح کرد: این اشتباه است که پیشرفت چابهار به ضرر گوادر باشد یا پیشرفت گوادر پاکستان به ضرر چابهار و این نوع تفکر مانع پیشرفت می شود.
 
ظریف خاطرنشان کرد: این پیشرفت ها باعث دلگرمی برای ماست و این افتخار برای همه کسانی که در خدمت مردم قهرمان سیستان و بلوچستان کاستی ها و کمبودات را رفع می کنند برازنده خواهد بود.
 
مدیر کل بنادر و دریانوردی سیستان و بلوچستان در این جلسه تاکید کرد: کنسولگری پاکستان باید از زاهدان به چابهار منتقل شود چراکه تجار ما برای انجام امور کنسولگری خود ۸۰۰ کیلومتر مسیر را طی می کنند و این یک معضل برای آنان می باشد.
 
بهروز آقایی عنوان کرد: ما در فضای برجام ۳۰ دستگاه شامل ۹ دستگاه جرثقیل‌، ۸ دستگاه مکنده غلات با ظرفیت ۶۰۰ تن و ۱۳ دستگاه انواع تجهیزات بارگیری را خریداری کرده ایم.
 
وی با تاکید بر ساخت اسکله یک هزار و ۷۰۰ متری در بندر چابهار تشربح کرد: لایروبی ۱۶ میلیون متر مکعب در ساحل بندری چابهار انجام شده و تاکنون ۴۰۳ میلیون دلار بودجه دریافت کرده ایم.
 
سرپرست فرمانداری چابهار نیز در این مراسم عنوان کرد: ما از گذشته تاکنون از دو ونیم میلیون تن ظرفیت تخلیه کالا به هشت و نیم میلیون تن رسیده ایم و در این بین فولاد و پتروشیمی جزو پروژه های عظیم این مرز و بوم می باشند.
 
رحمدل بامری با اشاره به اینکه موقعیت بندر چابهار مشابه میامی می باشد تاکید کرد: ما ظرفیت های بی بدیل مرز آبی را در این منطقه داریم به طوری که مرز ریمدان موقعیت و ظرفیتی ست که می تواند تحولی شگرف با ایجاد خط ریلی بین گوادر و ریمدان ایجاد کند.
 
وی با اشاره به ساخت بیمارستان ۵۴۰ تختخوابی به عنوان ضمانت امنیتی سرمایه گذاران در چابهار خاطرنشان کرد: در نوروز یک میلیون نفر به چابهار سفر کردند همچنین بالاترین صید و صیادی کشور در این بندر وجود دارد که حضور سرمایه گذاران را تضمین می کند.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۲۱۳۹


ارسال