سه شنبه ۴ آذر ۱۳۹۹ ,24 November 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۰
کودتای آسمان در اردیبهشت؛
رکورد شکنی بارندگی های اردیبهشت در خاش، زاهدان و نیکشهر/ پایان فعالیت سامانه بارشی در جنوب شرق کشور
 
مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بررسی های ما نشان می دهد که سامانه بارش اخیر یکی از قوی ترین و پردامنه ترین سامانه های بارشی اردیبهشت ماه استان در چند دهه اخیر بوده است.
محسن حیدری، در گفتگو با عصرهامون، از پایان فعالیت سامانه بارشی در جنوب شرق کشور خبر داد و گفت: سامانه بارشی اخیر که از دوشنبه 24 اردیبهشت در استان فعال شد و تا روز گذشته به فعالیت خود ادامه داد، بیش از 110 ایستگاه هواشناسی و باران سنجی استان در 17 شهرستان را فرا گرفت.

وی افزود: بررسی دامنه فعالیت گسترده این سامانه همرفتی و میزان ریزش های آن نشان می دهد که یکی از قوی ترین سامانه های بارشی اردیبهشت استان در سه دهه اخیر بوده است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اضافه کرد: در این سامانه در خاش  و نیکشهر معادل 11 برابر میانگین بارش های اردیبهشت این شهرها باران بارید و ارتفاع بارش های آنها به ترتیب در 33 و 17 سال اخیر بی سابقه بود.

حیدری ادامه داد: رکورد بارشی اردیبهشت ماه خاش که از زمان تأسیس ایستگاه هواشناسی در آن ثبت شده، 30 میلی متر بوده است. اما اردیبهشت امسال این رکورد شکسته شد و برای نخستین بار در 33 سال اخیر میزان بارش های این موقع از سال آن به 31.6 میلی متر رسید.

وی خاطرنشان کرد: در مدت فعالیت این سامانه 58 میلی متر باران در نیکشهر بارید که این میزان معادل یک سوم بارش های یک سال زراعی این شهر و بیشتر از بارش های یک سال زراعی زابل در شمال استان است.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان با بیان اینکه بارش های همرفتی این سامانه برای زاهدان نیز قابل توجه و بی سابقه در 21 سال اخیر بود، گفت: این پنجمین اردیبهشت پرباران زاهدان در 55 سال اخیر است که ارتفاع بارش به بیش از 20 میلی متر می رسد. پرباران ترین سال مربوط به 21 سال پیش یعنی 1376 است که 40 میلی متر باران در زاهدان بارید.

حیدری ادامه داد: در مدت فعالیت این سامانه در شهر راسک نیز 24 میلی متر باران بارید که این میزان باران در این موقع از سال از زمان تأسیس ایستگاه هواشناسی در این شهر بی سابقه است. ایستگاه هواشناسی راسک 10 سال پیش یعنی سال 1388 تأسیس شد.

وی در بخش دیگری با اشاره به فعالیت خفیف سامانه بارشی در پنج شهرستان شمالی استان، افزود: علی رغم اینکه میزان ریزشهای  این سامانه در شمال استان قابل توجه نبود، اما در برخی ایستگاه های ما میزان بارش ها به شش میلی متر هم رسید.

وی تصریح کرد: از 18 ایستگاه هواشناسی و بارانسنجی شمال استان گزارش بارندگی شد که میزان بارش های اکثر ایستگاه ها خفیف بوده است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۲۲۱۱


ارسال