يکشنبه ۲۴ شهريور ۱۳۹۸ ,15 September 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۳۰
کوچ پرستوهای دریایی به تالاب بین المللی هامون
 
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: آبادانی و وجود آب در تالاب بین المللی هامون موجب شده تا انواع مخلف پرندگان به این سمت جذب شوند.
وحید پورمردان با اشاره به آغاز فصل تخم گذاری پرندگان مهاجر در تالاب بین المللی هامون در گفتگو با عصرهامون گفت: محیط زیست سیستان و بلوچستان برای حفظ و ماندگاری بیشتر آب در تالاب بین المللی هامون برنامه های مختلفی دارد.
 
وی افزود: تالاب بین المللی هامون در سال های گذشته میزبان گونه های مختلف پرندگان مهاجر و نیمه مهاجر آبزی در فصول مختلف سال بوده است که برخی از این گونه ها به صورت مهاجر عبوری و برخی برای گذراندن فصل تولید مثل به تالاب هامون مهاجرت می کردند که موجب ایجاد تنوع زیستی و چشم اندازی متفاوت در این پهنه اکولوژی می شد.
 
وی خاطر نشان کرد: پس از چندین سال خشکسالی این روزها با ورود آب به تالاب هامون و نیز تمهیدات انجام شده توسط دوستداران محیط زیست و همکاری مردم محلی و نیز اقدامات فنی اداره محیط زیست که منجر به ماندگاری بیشتر آب شده است شاهد تخم گذاری و تولید مثل بسیاری از گونه های پرنده در بخش های مختلف این تالاب هستیم.
 
وی ادامه داد: این مشاهده پرندگان، لانه ها و تخم گذاری آنها در تالاب هامون نوید بخش حیات مجدد گونه های جانوری در این تالاب است. گونه هایی مانند پرستوی دریایی، چوب پا، چنگر معمولی، چنگر نوک سرخ، حواصیل، کاکائی، بوتیمار و فلامینگو در هامون هیرمند و در بخش هایی از هامون صابوری از عمده مشاهداتی است که این روزها در این تالاب چشم نواز است.
 
پورمردان بیان کرد: با توجه به اینکه آب ورودی تالاب نسبت به سالیان کم آبی بهبود یافته است، این امر می تواند موجب تغییر و بهبود در شرایط زیستی این گونه های پرنده شود، اما همچنان باید تمهیداتی در راستای حفظ و نگهداشت منابع آبی تالاب نیز فراهم شود.    

انتهای پیام/                                                                                                                                                                                           
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۲۲۳۵


ارسال