شنبه ۱۴ تير ۱۳۹۹ ,4 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۷ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۰۸
الحاق شهر به منطقه آزاد چابهار عاملی برای رشد و توسعه بیشتر
 
شهردار بندر چابهار گفت: در لایحه الحاق شهر به منطقه آزاد کل محدوده شهر به‌اضافه بنادر، شهر جدید تیس و یک نقطه منفصل مرزی در ریمدان به محدوده منطقه آزاد چابهار یکجا محلق می‌شود.
به گزارش عصرهامون، یونس حقانی در گفت و گو با چهاربهاران افزود: لایحه اول الحاق که طبق قوانین منطقه آزاد چابهار به بنادر بود طوری تنظیم شده که دو بندر اصلی شهر یعنی بنادر شهید بهشتی و شهید کلانتری به منطقه آزاد چابهار محلق شوند و عملا دسترسی شهر به شریان بندر از دست رفته و بار منطقه آزاد بر شهر دوچندان می‌شود.
 
وی با اشاره به تغییر در این لایحه تاکید کرد: خوشبختانه بند دیگری در کنار این لایحه تدوین و اواسط اسفندماه سال گذشته در جلسه شورای عالی مناطق آزاد به ریاست معاون اول رییس جمهور تصویب شد یه طوری که قسمت های دیگر شهر نیز به این لایحه اضافه شد.
 
شهردار چابهار ادامه داد: با تصویب این لایحه در مجلس و شورای نگهبان و الحاق شهر به منطقه آزاد، منابع مالی شهر افزایش یافته و شهرداری می تواند با کمک منطقه آزاد شهر را توسعه‌ دهد.
 
وی با بیان اینکه هرچند این الحاق مخالفان سرسختی دارد تاکید کرد: مهم‌ترین مخالفان این طرح وزارت راه و شهرسازی و مشخصا سازمان ملی زمین و مسکن است که ۱۲ هزار هکتار اراضی در شهر چابهار دارد و نمی‌خواهد این اراضی را به منطقه آزاد واگذار شود.
 
حقانی با اشاره به اینکه تجربه الحاق شهرها به منطقه آزاد در مناطق آزاد دیگر از جمله منطقه آزاد اروند و ماکو اجرا شده تشریح کرد: با اجرایی شدن این لایحه هیچ تغییری در سازوکار انتخاب شوراها روی نمی دهد تنها منفعت منابع مالی تقویت شده و کمک‌هایی است که منطقه آزاد به شهر می کند افزایش خواهد یافت.
 
وی با بیان اینکه میانگین دسترسی به شبکه آب در چابهار ۲۱ درصد است خاطرنشان کرد: هم اکنون آب در شهر جیره‌بندی است منطقه آزاد با بودجه میلیاردی اداره می‌شود و برای توسعه اجتماعی و زندگی باید یکسان‌سازی شود.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۲۴۱۱


ارسال