يکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۹ ,9 August 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۴ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۲:۳۵
آیا رمضان امسال هوای سیستان و بلوچستان خنک تر از پارسال بود؟
 
به عقیده بسیاری از مردم استان رمضان امسال هوای سیستان و بلوچستان خنک تر از زمان مشابه شمسی در سال گذشته بود. موضوعی که مردم برخی شهرهای استان با آن مخالف اند.
به گزارش عصرهامون، شاید بارش های اخیر در شکل گیری این تصور نقش داشته است اما مدیرکل هواشناسی استان معتقد است که هر دو گروه به نوعی درست می گویند، چراکه برخی شهرهای استان رمضانی خنک تر و برخی شهرها رمضان گرمتری نسبت به زمان مشابه شمسی در سال گذشته تجربه کردند.

حیدری در گفتگو با عصرهامون، گفت: این شرایط درحالی است که بررسی های کلی ما نشان می دهد که سیستان و بلوچستان رمضان خنک تری را نسبت به سال گذشته داشته است.

مدیر کل هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: بررسی اطلاعات میانگین دمای 12 ایستگاه سینوپتیک هواشناسی استان نشان می دهد که هفت شهراستان در 25 روز نخست رمضان امسال هوای خنک تری نسبت به زمان مشابه در سال گذشته داشته اند.

وی افزود: این شهرها شامل زاهدان، مهرستان، نصرت آباد، چابهار، میرجاوه، نیکشهر و راسک هستند که میانگین دمای آن ها به ترتیب بین 0.3(سه دهم) تا 3.2 (سه و دو دهم) درجه سلسیوس کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه بیشترین کاهش دما در شهر راسک اتفاق افتاده است، ادامه داد: میانگین دمای هوای رمضان امسال در راسک 3.2 درجه خنک تر از زمان مشابه شمسی در سال گذشته بوده است. در این بین کمترین کاهش دما در شهر زاهدان با میزان 0.3 درجه سلسیوس روی داده است.

حیدری گفت: مقایسه رکورد های بیشترین دماهای ثبت شده در 25 روز نخست رمضان امسال با مدت زمان مشابه در سال قبل (یعنی 17 اردیبهشت تا 10 خرداد) نشان می دهد که بیشینه دمای هر 12 ایستگاه شامل چابهار، نیکشهر، راسک، ایرانشهر، مهرستان، سراوان، خاش، میرجاوه، زاهدان، نصرت آباد، زابل و زهک کاهش یافته است.

وی تصریح کرد: بیشترین کاهش رکورد دمایی این بخش در شهر چابهار با میزان 5.6 درجه سلسیوس رخ داده است. سال گذشته بیشینه دمای این برهه از بهار در چابهار به 41.2 درجه رسید اما امسال دمای این شهر از 35.6 درجه تجاوز نکرده است.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۲۵۹۷


ارسال