پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۹ ,9 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: صبح امروز با شدت گرفتن وزش بادهای 120 روزه در شمال استان، بیشینه سرعت وزش باد در زابل به 94 کیلومتر بر ساعت رسید.
محمود دیانتی در گفتگو با عصرهامون، اظهار داشت:  همان طور که انتظار می رفت، امروز بر سرعت وزش بادهای 120 روزه در شمال استان افزوده شد و بیشینه سرعت باد تا ساعت 7:30 صبح در ایستگاه زابل به 26 متر بر ثانیه معادل 94 کیلومتر بر ساعت و در شهر زهک به 22 متر بر ثانیه معادل 79 کیلومتر بر ساعت رسید.

وی افزودبا شدت گرفتن سرعت وزش بادهای 120 روزه در شمال استان، .

وی ادامه داد: وزش این باد شدید سبب خیزش گردوخاک در برخی نواحی شمال استان شد، به طوریکه کمینه دید افقی در محدوده فرودگاه زابل به 3 هزار متر و در محدوده ایستگاه هواشناسی زهک به هزار و 500 متر کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه وزش این باد شدید علاوه بر کاهش دید افقی، کیفیت هوای زهک را نیز به شدت کاهش داد، افزود: برخی محورهای مواصلاتی شمال استان نیز به سبب وزش باد شدید و خیزش گردوخاک با کاهش شدید دید افقی مواجه شدند.

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان خاطرنشان کرد: به سبب وزش باد و گردوخاک غلظت ذرات معلق (با اندازه 10 میکرون) در هوای زابل به 1437 میکرو گرم بر متر مکعب معادل 9.5 برابر حد مجاز رسید و هوای این شهر از حالت عادی خارج و شرایط کیفی هوا برای تمام گروه های سنی ناسالم شد.

دیانتی گفت: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی وزش بادهای 120 روزه همچنان در نواحی شمالی، نوار شرقی و مرز غربی استان ادامه دارد.

وی تصریح کرد: شدت وزش باد در نواحی شمال استان بیش از سایر نواحی برآورد می شود به طوریکه انتظار می رود بیشینه سرعت وزش باد در این منطقه به بیش از 90 کیلومتر بر ساعت نیز برسد.

وی با بیان اینکه بیشینه دمای روز گذشته در ایستگاه اقلیم شناسی باهوکلات از توابع چابهار در گرمترین لحظات به 48 درجه سلسیوس رسیده، اذعان کرد: این نخستین بار از ابتدای سال جدید است که دمای یکی از ایستگاه های استان به 48 درجه می رسد.

رئیس شبکه پایش هواشناسی هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: پیش بینی می شود از امروز تا چند روز آینده دمای هوای نواحی شمال استان 3 تا 5 درجه سلسیوس کاهش یابد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۲۷۱۸


ارسال