پنجشنبه ۱۹ تير ۱۳۹۹ ,9 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۹:۱۲
پرورش میگو، صنعتی ارز آور در سیستان وبلوچستان
 
مدیرکل شیلات سیستان و بلوچستان گفت: پرورش میگو صنعتی ارز آور و اشتغالزا بوده و در اقتصاد کشور موثر می باشد.
به گزارش عصرهامون، سواحل مکران در حالی دارای موقعیت‌های منحصر به فرد اقتصادی، ترانزیتی، کشاورزی، شیلاتی و گردشگری است که صنعت آبزی پروری و شیلات در آن یکی از ظرفیت های منحصر به فرد و سودآور به شمار می رود و در اقتصاد کشور نقش بسزایی ایفا کرده به گونه ای که از سوی کارشناسان چابهار را بهشت آبزی پروری نام نهاده اند.

در این میان اما پرورش میگو در سال های اخیر به یکی از اهداف حوزه کشاورزی و شیلات مبدل شده به این دلیل که فرصت شغلی خوبی ایجاد کرده و در مدت زمان کوتاهی سودآور است، در همین راستا مدیرکل شیلات استان در گفت وگو با خبرنگار ما از شناسایی بیش از ۴۲ هزار هکتار زمین مستعد پرورش میگو و آبزی خبر داده و گفته است که به‌دلیل نزدیکی به خط استوا و آب‎‌وهوای مطلوب قابلیت پرورش سه مرحله میگو در ۸ ماه از سال در این خطه وجود دارد.

به گفته این مسئول از دوماه قبل با شروع فصل پرورش میگو، هزار هکتار از اراضی گواتر چابهار زیر کشت میگو رفته و چرخه تکثیر، تولید و پرورش این آبزی در استان در حال تکمیل برای ارزآوری بیشتر است.

وی با بیان اینکه در سال گذشته هزار و 650 تن میگو برداشت و روانه بازار مصرف شد، افزود: امسال نسبت به سال گذشته سطح زیرکشت بالاتر رفته و از آنجایی که برای برداشت باید وزن میگو به 18-15 گرم برسد هر سه ماه یکبار این اقدام انجام و در چابهار فرآوری و بسته بندی شده و از آنجایی که میگوی تولیدی از کیفیت و بازار پسندی خوبی برخوردار است به کشورهای امارات، آسیایی و اروپایی صادر می شود.

مدیرکل شیلات استان با بیان اینکه پرورش میگو برای کشور ارز آور و اشتغالزا بوده و در اقتصاد موثر می باشد، گفت: ساحل چابهار یکی از ظرفیت های خوب استان به شمار می رود و به بهشت آبزی پروری مشهور است چرا که رشد آبزیان در آن به خوبی انجام می شود.

میرمرادزهی در خصوص برداشت سایر آبزیان از دریا نیز بیان کرد: بر اساس موقعیت و روش، زمان و مکان صید صادرات ماهیان غیرماکول(ماهی مرکب، حصور، سلطان و یال اسبی) هم انجام می شود، همچنین در بخش های مختلفی مانند خیار دریایی، حلزون و صدف هم پس از انجام تحقیقات اقدام به برداشت این محصولات کرده تا ضربه ای به ذخایر دریایی وارد نشود.
 
انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۲۷۵۹


ارسال