جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ ,29 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان گفت: بیشینه سرعت وزش باد در زابل به 115 کیلومتر بر ساعت رسید و دید افقی را به شدت کاهش داد.
محمود دیانتی در گفتگو با عصرهامون، اظهار داشت: تا ساعت 9 صبح امروز سرعت لحظه ای وزش باد در زابل به 115 کیلومتر بر ساعت رسید؛ با تداوم وزش باد شدید و افزایش غلظت ذرات معلق در شمال استان، دید افقی در محدوده فرودگاه زابل به 800 متر کاهش یافت و پدیده توفان گردوخاک رخ داد.

وی با بیان اینکه این نخستین توفان گردوخاک زابل از ابتدای سال تا کنون است، خاطرنشان کرد: طوفان گردوخاک از پدیده های مخرب هواشناسی است که به لحاظ علمی شرایط خاصی دارد و زمانی گزارش می‌شود که سرعت وزش باد حداقل 54 کیلومتر بر ساعت و دید افقی هم زمان نیز کمتر از هزار متر باشد.

وی با بیان اینکه از دیروز بر شدت وزش بادهای 120 روزه در شمال استان افزوده شده است، افزود: وزش توفان و گردوخاک امروز تا ساعت 10 و 30 دقیقه، غلظت ذرات معلق در هوای زابل را به 2هزار و 303 میکروگرم بر مترمکعب معادل 15 برابر حد مجاز افزایش داد.

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان تصریح کرد: وزش باد شدید و گردوخاک علاوه بر زابل در سایر شهرهای شمالی استان نیز رخ داد به طوریکه تا لحظاتی پیش بیشینه سرعت وزش باد در زهک به 24 متر برثانیه معادل 86 کیلومتر بر ساعت رسید. این امر سبب شد تا گردوخاک در زهک نیز تبدیل به توفان و گردوخاک شود و دید افقی در محدوده ایستگاه هواشناسی این شهر به 800 متر کاهش پیدا کند.

مدیرکل هواشناسی سیستان و بلوچستان اذعان داشت: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی وزش بادهای 120 روزه تا آخر هفته در شمال استان ادامه دارد که پیش بینی می شود تا چهارشنبه شدت وزش باد و گردوغبار بیش تر از روزهای پایانی هفته باشد.

دیانتی گفت: وزش این باد دید افقی در برخی محورهای مواصلاتی شمال استان نظیر زابل-هیرمند و زابل-زهک و زهک-هیرمند را به شدت کاهش داده است.

وی تصریح کرد: روز گذشته نیز وزش باد شدید و طوفان گردوخاک در شمال استان سبب تشکیل توده عظیم گردوغباری شد که تا شهرستان های سراوان و مهرستان در فاصله حدود  500 کیلومتری از زابل نفوذ کرد. در این بین به سبب نفوذ گردوغبار دید افقی شهر زاهدان به 800 متر کاهش یافت و غلظت ذرات معلق در هوای این شهر تا پنج برابر حد مجاز افزایش یافت.

رئیس شبکه پایش هواشناسی سیستان و بلوچستان ادامه داد: بر اساس خروجی نقشه های پیش یابی وزش بادهای 120 روزه تا آخر هفته در شمال استان ادامه دارد که پیش بینی می شود تا چهارشنبه شدت وزش باد و گردوغبار بیش تر باشد.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۲۷۶۲


ارسال