يکشنبه ۱۵ تير ۱۳۹۹ ,5 July 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۰۱:۴۰
شروع‌کننده جنگ با ایران پایان دهنده آن نخواهد بود
 
وزیر خارجه ایران در نشست خبری مشترک با همتای آلمانی خود تأکید کرد که ایران ثابت کرده به تعهداتش پایبند است.
به گزارش عصرهامون به نقل از فارس، «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران امروز دوشنبه در نشست خبری مشترک با «هایکو ماس» گفت که ما هدف مشترکی با اروپا و آلمان داریم و آن جلوگیری از تنش در منطقه و بهره‌مندی ایران از منافع برجام است.
وی تصریح کرد که گفت‌وگوهای بسیار جدی، صریح و نسبتاً طولانی داشتیم.
 
ظریف افزود که ایران موظف است از حقوق مردمش به همان اندازه که به تعهداتش پایبند است، دفاع کند و یکی از این حقوق همان چیزی است که در ماده ۳۶ برجام ذکر شده است.
وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت: ما، اروپا و آلمان هدف مشترکی داریم که جلوگیری از تنش در منطقه و بهره‌مندی ایران از منافع برجام است.
وی تأکید کرد که اقدامات جدید ایران کاملاً منطبق بر حقوق شناخته شده در برجام است.
ظریف همچنین گفت آمادگی داریم اقدامات خود [در چارچوب بند ۳۶ برجام] را ادامه داده یا متوقف کنیم، بر حسب اقداماتی که طرف مقابل در برجام انجام می‌دهد.
وی تصریح کرد که آمریکا اعلام جنگ اقتصادی علیه ایران کرده و این جنگ بسیار برای منطقه و جهان و نظم بین‌المللی خطرناک است.
وی افزود: ما شروع کننده هیچ جنگی نبوده و نخواهیم بود اما کسی با ما جنگ را شروع کند آن کشور پایان دهنده آن نخواهد بود.
ظریف همچنین گفت: من به دوستم گفتم توقع ایران حفظ و اجرای برجام است. توجه دوستان اروپایی را به مواد یک تا سه ضمیمه دو برجام و همینطور بیانیه‌های کمیسیون مشترک در سطح وزرا و معاونان که بعد از خروج آمریکا برگزار و تعهداتی که دادند، جلب کردم.
ظریف تأکید کرد که جامعه اصول اخلاقی دارد که مردم ما بر اساس آن اصول به حیات ادامه می دهند. اصول اخلاقی ما حاکم بر رفتار افراد در اماکن عمومی و ضرورت رعایت قانون و اخلاق عمومی است.
خبرنگار اشپیگل از ظریف سوال کرد که از طرف آمریکا و اروپا خواسته می شود درباره برنامه موشکی و منطقه با ایران صحبت شود که وی در پاسخ گفت: در مورد بحث‌هایی که آمریکا و اروپا مطرح می‌کنند دونکته وجود دارد اول اینکه ما توافقی داریم که حاصل دو سال مذاکره فشرده و ۱۲ سال کار دیپلماتیک است آیا این توافق را اجرا کردند که توقع گفت‌وگو درباره موضوعات دیگر دارند، نخست باید نشان دهند توافق با آمریکا فایده دارد بعد توقع توافق دیگر را داشته باشند.
وزیر خارجه کشورمان همچنین گفت: موضوع دوم اینکه چه کسی باعث ناامنی در منطقه است. آیا ما به صدام سلاح داده و از القاعده حمایت کرده و نخست وزیر لبنان را زندانی و از داعش و جبهه النصره در سوریه حمایت کردیم یا سلاح‌های آمریکا از طریق عربستان در اختیارشان قرار گرفت، آیا مناطق اشغالی قدس و جولان را به دیگری بخشیدیم آیا ما هستیم که در لیبی و سودان شر به پا می کنیم؟ اگر قرار باشد راجع به رفتار تشنج آفرین در منطقه صحبت شود دیگران هستند که باید پاسخ دهند. ضمناً ما تفاوت دیگری هم با دیگران داریم ما هفت هزار سال است در این منطقه هستیم دیگران از کجا آمدند.
ظریف در پاسخ به سوالی در خصوص مذاکرات امروزش با هایکو ماس برای کاهش تنش در منطقه عنوان کرد: گفت‌وگوی بسیار خوبی با ماس درباره نحوه کاهش تنش داشتیم. گفت‌وگوهای منطقه‌ای پیشنهاد همیشگی ایران بود و خوشحالیم ماس از آن حمایت می‌کند و پیشنهاد ما برای تشکیل مجمع گفت‌وگوهای منطقه‌ای هنوز روی میز است. اما تنش جدید در منطقه ما نتیجه جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران است که ترامپ اعلام کرده در جنگ اقتصادی با ایران است.
وی افزود: تنها راه کاهش تنش در منطقه توقف جنگ اقتصادی است، نمی شود توقع داشت جنگ اقتصادی علیه مردم عادی ایران در جریان باشد و کسانی که این جنگ را به راه انداخته و حمایت می کنند در امان باشند. معتقدیم آلمان و اروپا می‌تواند نقش مهمی در این زمینه برای توقف این جنگ داشته باشند و از آن نقش استقبال می‌کنیم.
ظریف درباره سفر قریب‌الوقوع نخست‌وزیر ژاپن به تهران و انتظار ایران گفت: آبه نماینده ژاپن است، چندین دهه است با ایران دوستی دارد و انتطار داریم مذاکره خوبی داشته باشیم خیلی روشن است جنگ اقتصادی علیه ایران وجود دارد که باید متوقف شود.
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۲۷۸۴


ارسال