جمعه ۹ خرداد ۱۳۹۹ ,29 May 2020
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۲ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۴۵
کاهش سرعت باد در سیستان/ خطر وایو سواحل استان را تهدید نمی کند
 
رئیس گروه پیش بینی و هشدار هواشناسی سیستان و بلوچستان از کاهش تدریجی سرعت باد در سیستان خبر داد و گفت: از شنبه هفته آینده مجدد بر شدت وزش بادهای 120 روزه در شمال استان افزوده می شود.
علی ملاشاهی در گفت و گو با عصرهامون، در خصوص آخرین تغییرات سرعت بادهای 120 روزه در سیستان اظهار کرد: صبح دیروز بیشینه سرعت توفان گردوخاک در زابل به 115 کیلومتر بر ساعت رسید و گردوغبار حاصل دید افقی در محدوده فرودگاه این شهر را به 800 متر کاهش داد. ساعاتی بعد گردوغبار گسترده به شهرهای زاهدان، میرجاوه، خاش، ایرانشهر، سراوان، مهرستان، راسک، نیکشهر و... نفوذ کرد و دید افقی در این مناطق را به شدت کاهش داد.

وی افزود: بر اساس آخرین الگوهای پیش یابی و مدل های جوی از بعدازظهر امروز تا جمعه از سرعت وزش بادهای 120روزه در شمال استان کاسته می شود؛ مجددا از شنبه با تقویت جریانات شمالی بر شدت وزش این بادها افزوده خواهد شد.

رئیس گروه پیش بینی و هشدار هواشناسی استان خاطرنشان کرد: پیش بینی می شود وزش این بادها به همراه گردوغبار، کاهش دید افقی و کاهش کیفیت هوا تا اواخر هفته آینده در شمال  و نوار شرقی استان تداوم داشته باشد.

ملاشاهی ادامه داد: امروز به صورت موقت جریانات شمالی تضعیف می شود که در پی آن انتظار می رود ضمن کاهش سرعت وزش باد، در غالب نقاط استان افزایش 3 تا 6 درجه ای دما رخ دهد.

وی با بیان اینکه هم اکنون سرعت وزش باد در ایستگاه هواشناسی زابل 76 کیلومتر بر ساعت است، افزود: وزش این باد شعاع دید افقی در محدوده فرودگاه این شهر را به 6 هزار متر کاهش داد.

این کارشناس هواشناسی با بیان اینکه خطر وایو سواحل استان را تهدید نمی کند تصریح کرد: این توفان حاره ای از زمان تشکل تا صبح امروز حدود 600 کیلومتر به سمت شمال و شمال غربی پیشروی کرده و سرعت این توفان برای امروز و فردا به 150 تا 170 کیلومتر بر ساعت نیز خواهد رسید. گرچه وایو خطری برای سواحل ایران ندارد، اما لازم است کشتی های تجاری و شناورهای فراساحل استان که در اقیانوس هند فعالیت دارند تا زمان فروکش کردن آن از تردد در محدوده فعالیت توفان خودداری کنند.

وی ارتفاع موج در سواحل شرقی استان را تا روز جمعه بین 1/5 تا 2 و گاهی تا 2/5 متر پیش بینی کرد و اذعان داشت: نخستین الگوهای دریافتی نشان از مسیر حرکت این طوفان تا 69 درجه طول شرقی و  درجه عرض شمالی داشت؛ پیش بینی می شود تا اواخر وقت جمعه در محدوده عرض جغرافیایی 23 درجه شمالی و طول 69 درجه شرقی از شدت وزش وایو به تدریج کاسته شود.

انتهای پیام/
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۲۸۵۸


ارسال