دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ ,14 October 2019
0
Share/Save/Bookmark
۰
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۱:۱۳
کلیساهای تاریخی استانبول در تور استانبول
 
شاید ندانید شهری که امروزه با نام استانبول می شناسندش، تاریخچه ای به قدمت فرمانروایی امپراتوری روم شرقی داشته و روزگاری با نام قسطنطنیه شناخته می شده است.
شاید ندانید شهری که امروزه با نام استانبول می شناسندش، تاریخچه ای به قدمت فرمانروایی امپراتوری روم شرقی داشته و روزگاری با نام قسطنطنیه شناخته می شده. در طی سال های 330 میلادی بود که امپراتور بزرگ رومی ها، کنستانتین به سراغ این شهر رفت و آن را بازسازی کرد و مورد استفاده قرار داد. از آن جا بود که شهر با نام قسطنطنیه (برگرفته از نام کنستانتین) شهرت یافت و تا هزار سال پایگاه قدرت و حکمرانی رومیان محسوب می شد. جالب است بدانید که کنستانتین بزرگ، نخستین پادشاه مسیحی رومیان بود و پس از او بود که ترویج دین مسیحیت و ساخت کلیساهای مختلف در شهر پا گرفت.
هزار سال رقم کمی نیست و با یک حساب سرانگشتی به سرعت خواهید فهمید که کلیساهای باستانی بسیاری در استانبول و تور استانبول انتظار شما را می کشند. البته گفتن عدد دقیق کلیساهای این شهر وسیع و دوست داشتنی کاری بسیار دشوار است، چرا که پس از فتح شهر توسط سلطان محمد عثمانی و آغاز این امپراتوری ترکی-اسلامی، بسیاری از کلیساها به مسجد تبدیل شدند و کاربری سابق خود را از دست دادند. یکی از مهم ترین آن ها، کلیسا ایاصوفیه است که از کلیدی ترین کلیساهای رومیان محسوب می شد و در طی دوره عثمانی به مسجدی باشکوه بدل شد.
کلیساهای استانبول، نه تنها سازه هایی باستانی محسوب می شوند، بلکه محلی برای پیوند دین، هنر و فرهنگ هستند و اگر به گشت و گذار در دل تاریخ علاقه دارید، دیدن این کلیساها را نباید از دست بدهید.
کلیسای ارتدکس یونانی ایا تریادا استانبول
به گزارش سفر باتو ، کلیسای ایا تریادا توسط معمار کامپاناکی در سال ١٨٨٢ بنا شد. این کلیسا یکی از بزرگترین کلیساهای ارتدکس یونانی در استانبول است و در مکانی که قبلاً قبرستان و بیمارستان ارتدکس یونانی بوده است قرار دارد. در دو سوی این ساختمان دو برج با ناقوس قرار گرفته است و گنبدش در میان کلیساهای ارتدکس شهر غیر متداول می باشد. کلیسای ایا تریادا اولین کلیسای مسیحی گنبد دار در استانبول پس از پیروزی است و نمای خارجی اش به سبک التقاطی تزئین شده. ترمیم انجام شده بر روی این بنا به شما این امکان را می دهد که در داخلش تصاویری ببینید که برخی از آنها مربوط به دوره امپراطوری روم شرقی است.
کلیسای جامع سنت جورج استانبول
کلیسای جامع سنت جورج یک کلیسای جامع ارتدوکس یونانی مهم است که هنوز در استانبول بزرگترین شهر ترکیه از آن استفاده می شود. این کلیسا از حدود سال ١۶۰۰ جایگاه اسقفی قسطنطنیه جهان یعنی اسقف ارشد کلیسای ارتدوکس یونانی بوده است. وی به عنوان رهبر معنوی مسیحیان ارتدوکس شرقی در جهان شناخته شده است. این کلیسا که به مارتیر سنت جورج مسیحی اختصاص داده شده است مکان ارائه خدماتی مهم بوده و جایی است که پاتریک (سر اسقف) تقدیس تدهین را روزهای مقدس و مهم پنجشنبه انجام می دهد. این کلیسا در منطقه فِنِر استانبول یعنی شمال غربی مرکز تاریخی قسطنطنیه واقع شده است. این کلیسا باتوجه به جایگاه خود در جهان مسیحیت کلیسای نسبتاً کوچکی است و این موضوع را می توان با توجه به قوانین اسلامی امپراطوری عثمانی که هر ساختمان غیر اسلامی می بایست کوچکتر و محقرتر از ساختمان و بناهای اسلامی نظیر مسجد باشد، توجیه کرد.
کلیسا ایا ایرنهHagia Irene
ایا ایرنه یا حاجیا ایرنه که در کلام به معنای قطعه مقدس است، نخستین کلیسایی است که در شهر باستانی قسطنطنیه بنا شد و تا پیش از ساخت ایاصوفیه، به عنوان دفتر اصلی مسیحیان قسطنطنیه محسوب می شد. قدمت کلیسا ایا ایرنه در حدود 1600 سال بوده و درون کاخ اعظم کنستانتین بنا شده بود.
این کلیسا در تور استانبول ارزان لحظه آخری  یک بار در قرن پنجم و باری دیگر در قرن هشتم میلادی به دلایلی تخریب شد و در هر بار مورد بازسازی قرار گرفت، علاوه بر این که در قرن هشتم موزائیک ها و تزئیتان باشکوهی به داخل کلیسا افزوده شد. خوب است بدانید که کلیسا ایا ایرنه تنها کلیسایی است که هنوز دهلیز اصلی خود را حفظ کرده است.
امروزه کلیسا ایا ایرنه به موزه و محلی برای برگزاری موسیقی کلاسیک در نظر گرفته می شود و همچنین هر سال بسیاری از کنسرت های فستیوال بین المللی استانبول در این کلیسا برگزار می شود.
کلیسا ایا ایرنه امروزه درون حیاط اول کاخ باشکوه توپکاپی قرار دارد و بنابراین برای بازدید از ایا ایرنه باید ابتدا بلیت کاخ را تهیه کنید.
سبک معماری: بیزانسی
کارکرد: موزه و سالن کنسرت
هزینه ورود:
    ۴۰ لیر برای بلیت موزه (حدود 40 هزار تومان)
    ۲۰ لیر برای بازدید از ایا ایرنه (حدود 20 هزار تومان)
زمان بازدید:
    در تمامی روزهای هفته به جز سه شنبه ها می توانید از موزه توپکاپی بازدید کنید.
    زمستان: ۹ تا ۱۶:۴۵
    تابستان: ۹ تا ۱۸
آدرس: استانبول، فاتح، محله کانکورتاران
کلیسا سنت آنتونی
کلیسا سنت آنتونی که در خیابان استقلال  در تور استانبول قرار دارد، بزرگ ترین کلیسا کاتولیک استانبول و محلی برای برگزاری بزرک ترین تجمع کاتولیکی شهر می باشد. وقتی به خیابان چهل و یک استقلال برسی، کلیسای قرمز رنگی می بینی که در سال 1906 میلادی توسط معمار گولیو مونگری ساخته شده است. جالب است بدانید که این کلیسا توسط کشیش های ایتالیایی اداره می شود.
 
ساعات مراسم عشاء ربانی:
 
یکشنبه ها: ساعت 10
 
باقی روزها: ساعت 8
 
هزینه ورود: رایگان
 
آدرس: استانبول، بیوگلو، خیابان استقلال شماره 171، توم‌توم
ایاصوفیه
مسجد/کلیسای ایاصوفیه  یکی از شاهکارهای تاریخی استانبول است که به عنوان مسجد، کلیسا و اکنون یک موزه شناخته می شود. ایاصوفیه درست در کنار مسجد کبود قرار گرفته و از جمله مکان هایی است که گردشگران بدون تردید باید از آن دیدن کنند.
کلیسا سنت استفان بولگارین
یکی از جذاب ترین کلیساهای استانبول، کلیسا سنت استفان بولگارین است که در قرن نوزدهم به بلغاری ها اجازه داده شد تا کلیسای مخصوص به خود را در استانبول داشته باشند. کلیسا سنت استفان در ابتدا تنها سازه ای چوبی بود که در نزدیکی گلدن هورن ساخته شد، اما بعدها گسترش یافت و به کلیسایی بزرگ تر و آهنی بدل شد.
 
جالب است بدانید که برای ساخت بخش های پیش ساخته شده کلیسا، رقابتی بین المللی برگزار کردند و شرکتی اتریشی برنده این رقابت شد. بنابراین قطعات کلیسا ابتدا در کشور اتریش ساخته شده و سپس با کشتی به استانبول منتقل شد.
 
هزینه ورود: رایگان
 
سبک معماری: نئو باروک
 
آدرس: ترکیه، استانبول، فاتح، شیشلی، خیابان عبید حریت 70، مرکز
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب : ۱۱۲۹۱۳


ارسال